Taxidermia

• Maďarsko Taxidermia (více)
Maďarsko / Rakousko / Francie, 2006, 91 min

Režie:

György Pálfi

Csaba Czene, Gergely Trócsányi, Adél Stanczel, Marc Bischoff, Erwin Leder, Maria Bodor, István Znamenák, Piroska Molnár, Réka Lemhényi, Gyula Kiss (více)

Tři příběhy – tři historická období. Tři muži – děd, otec a syn. Jeden touží po lásce, druhý po úspěchu, třetí po nesmrtelnosti. Děd žije svými fantaziemi a za zimních večerů se v promrzlém chlévě zahřívá vzrušujícími sny. Nic ho nemůže zastavit v jeho plodné představivosti. Otec je proslulý šampion v soutěžích jedlíků v časovém limitu, jenž se snaží dostihnout svůj vzor, evropského mistra jedlíků. Syn vycpává zvířata. Zabývá se něčím, co si nikdo nedokáže ani v nejbujnější fantazii představit. Příběhy děda, otce a syna, jež se odehrávají ve třech dějinných obdobích, nastavují zrcadlo zvrácené době i společnosti. Režisér o svém filmu říká: „Nemám potřebu vyprávět o sobě, ale o věcech, které jsou pro mne důležité. Objevil jsem svět povídek Lajose Partiho Nagye, které by klidně mohly být moje. Dvě jeho povídky tvoří základ tohoto příběhu o rodině. Ve scénáři jsem k nim přidal tři generace a pro sebe místo vypravěče.“ (oficiální text distributora)

raffspIn

Morbidní, pornografické, nechutné, vulgární, sadistické, brutální... To že je to opravdu víc než naturalistické, to bych přežil. Vadí mi že to není nic víc. Superdekadence, která není postavena na ničem jiném, zastiňuje vše ostatní. ()

SallyZen

Zvláštní originální film. Dost metaforický, ale výborně zpracovaný. Zvrhlosti mi tu sedí, vůbec tu nevadí a občas jsou i směšné. Určitě stojí za to vidět, jelikož takovýhle snímek uvidíte málokdy. 80% ()

Martin741

Madarsku kinematografiu od tohotok filmu nemam rad, a uz aj viem preco. Uchylka strieda uchylku, a uchylarny ja nenavidim. Ale tak, ze velmi. 5 % ()

Rocky88

Tohle sousto mi nějak nesedlo. Všechny ty humusárny - a že jich nebylo málo - mi nepřipadaly dostatečně nadnesené, abych se jim zasmál. Naprostý opak Braindeadů. . . Dobrý základ by zde sice byl, ale Pálfi ho moc neukočíroval - asi 3x jsem se pousmál nebo škodolibě zakřenil. Na příběhu mě "zaujal" akorát ten první, zbytek už byly jen takové zbytky. Naprosto mě ale nadchla kamera - ta je vskutku perfektní. To samé platí i o vizální stránce - hlavně ta scéna "v Andersenově knížce" mi vyrazila dech. Jenže vizuální stránka nemůže utáhnout celý film, který je navíc špatně zrežírován. ()

Jimmi odpad!

Kuzva to bola nuda. 74percent??? To bude musiet byt nejaky omyl ved to bolo uplne '"z cesty". Nejake prasacinky mi nevadia ale mali by byt aspon vtipne podane alebo by aspon mali davat nejaky zmysel. Nebudem sa tu hrat na intelektuala a davat 5 hvized za to ze vsetci davaju vysoke hodnotenia pre mna je to jednoznacny odpad. ()

Nautila

Po doporučení a popsání tohoto filmu spolužačkou jsem se těšila na snímek plný nechtností a perverzity. No, je to tam, ale perverzita a nechutnost jsou takové..hm,,roztomilé? Snímek mě pobavil, myšlenka tam je, i když je neůměrně malá vůči obrazu, který byl kvůli ní vynaložen. A bojím se, že za týden si na tenhle film už ani nevzpomenu. ()

Sinn

Tak to se jen tak nevidí. Živočišné, dekadentní až za hranice krajnosti, nekonvenční, absurdní, komické a k poblití. Geniální! ()

Flaxik

Viděl jsem hada chcát, koně blejt, tříkilovou včelu, žábu mlátit pěstí do skály, dva převrácený ruský tanky, stíhačku couvat, ale takovouhle šílenost jsem ještě neviděl. Můžu s klidným srdcem prohlásit, že takovýhle film se točí jednou za deset let a to ještě musíte mít štěstí na docenta Chocholouška, který vám to zafinancuje. Krátce - v první čtvrthodině uvidíte ojet prasečí mrtvolu, kohouta klovat do žaluda (ne, nemyslím to co padá z dubu) a stříhání prasečího ocasu na miminu. Jestli si myslíte, že pak už to ujetější být nemůže, tak může a druhý příběh pana otce je ještě ujetější a nechutnější a samozřejmě, jak jinak, poslední příběh (syn) už je úplně mimo realitu, čemuž odpovídají i rozměry koček (Lillien to musíš vidět). Konec je v duchu celého filmu. Tak velká magořina, že chvílemi jsem měl problém pokračovat dál. Proto jenom ty čtyry, vycpané. ()

dubinak

Zcela atypická podívaná z tehdejšího komunismu, která člověka donutí říct: ,,Co to kurva bylo?" Jedním slovem bláznivina. Myslím, že 4 hvězdy si tento film zaslouží. Proč si jednou za čas nedopřát něco jako je Taxidermia..žádná komerce, jen čirá fantazie Maďarů, kteří moc dobře věděli, co dělají. Film mě bavil hned od prvního příběhu, který je tak nějak nejvíce z našeho pohledu vcelku snesitelný, i když se tam objevují scény při kterých prostě zkroutíte obličej do různých úšklebků. Taxidermia nám nastolila zcela nový subžánr, který snad ani nelze pojmenovat. Závěr závěru už jenom graduje celý snímek k dokonalosti. Hvězdu strhávám jen za tu spoustu zvratků, protože tato jediná věc je moje velká slabina. ()

C0r0ner

Popsat se to dá jedině tak slovem neobvyklé, protože jinak Taxidermia příliš kvalit nepobrala. Ne, že by mi vadily všechny ty humusárny (a že jich bylo), ale tak nějak mi přišlo, že to byl asi hlavní smysl celého filmu - šokovat. Jelikož mi tohle vyjádření umění nic neříká, tak mi nic moc neřekl ani celý snímek. Ale zajímavé to tedy bylo, ne že ne. 60% ()

agathon

György Pálfi tu vytvořil buď generační výpověď, společensko-politickou metaforu nebo naprosto strohé orgie nechutností bez špetky něčeho jako myšlenka. Závisí na úhlu pohledu, otrlosti tohoto pohledu a obsahu vašeho žaludku. Já jsem tehdy před projekcí nevečeřel nic těžkého, pročež byl můj žaludek ve výborné kondici, a jeden známý mě připravil na dost drastický divácký požitek. Zbývalo tedy jedině přijmout film i po stránce – ehm – obsahové: Třígenerační kronika Maďarska dvacátého století jako oslava tělesného rozkladu. Pokud bych nechtěl z filmu „vydojit maximum", napsal bych jenom něco o bezobsažném opájení se nejrůznějšími vizuálními odpornostmi. A byl by to skutečně regulérní přístup. Kamera jakoby v Taxidermii přímo vyhledávala jen ty nejsurovější nebo naopak nejintimnější detaily z (přiznávám, poněkud abnormálního) lidského života. Ve třech příbězích, svázaných dohromady příbuzenským vztahem ústředních postav, tak sledujeme nejprve sexuálně frustrovanou důstojnickou domácnost (kde se dočkáme nejpozoruhodnějších masturbačních technik – díra po vypadlém suku, zabíjačková flákota..), poté strasti plukovníkova syna, profesionálního to závodníka v jedení (úžasné popisy „vyprazdňovacích technik" mezi jednotlivými chody) a nakonec trudný život syna „sportovcova", vycpávače zvířat (taxidermisty), který se musí na stará kolena starat o nemohoucího tatínka. Režisér se doslova kochá těmi nejnechutnějšími detaily a rochní se v lidských útrobách i v tom, co z nich vychází. Programově přitom retušuje šev mezi tím, co je realita, a co by mohl (!) být trik. V průběhu filmu vidíte tolik organické obludnosti v jednom celkovém záběru, že když režisér začne ta největší zvěrstva stříhat v detailech a polodetailech, vaše divácké vědomí nebude skoro vůbec uvažovat o možnosti, že by to celé byl „jenom“ trik. Po vizuální stránce nemá Taxidermia chybu. Její příběh perfektně graduje a míra palčivě satirického humoru (melancholické bezčasí války – frustrovaná prázdnota normalizace – pocit životní zbytečnosti v současnosti) vyvažuje příval samoúčelných „prasáren“. Neuvěřitelný divácký zážitek Ale jak říkám, záleží na úhlu pohledu. ()

PavelVanekArt

Tady to nebudu nijak pitvat. Bizzare jako blázen, ale sakra dobře podanej, odnesl jsem si svoje. Stejně jsou ale Maďaři kurvy. Plná palba. ()

zette

Myslim, ze Palfi chtel za kazdou cenu divaka urcitym zpusobem sokovat. Asi pokud bych videl film v dobe vzniku, tedy temer pred dvaceti lety, asi bych hodnotil lepe... Prvni povidka me zaujala nejmene, druha je zabavna a nechutna zaroven a treti da celemu filmu smer. Urcite stoji za pozornost. ()

Ruuzha

Taxidermia ve zkratce? Masturbace, sex s naporcovaným vepřem, dítě s prasečím ocáskem, závody v přejídání a společné zvracení, 400 kilový otec snězený vlastníma kočkama a syn vycpavač, který sám sebe zaživa vypreparuje aby se stal uměleckým dílem. Vše v perfektních detailech. Pro mě vrchol maďarské kinematografie :D ()

mortak

"Hard" verze metafory masa, kterou známe v "soft" provedení z filmů Chytilové či Švankmajera. Chytilová se snaží o "vznešenejší" ztvárnění pomocí příběhu (Vyhnáni z ráje, Kalamita), Švankmajer má jasně daný surealistický rámec, zatímco Pálfi natočil "meat porno". Penisy, vaginy, vnitřnosti, žrádlo... Povedl se i druhý plán, tedy historie Maďarska. Hlavně druhá povídka je perfektní, protože vyjadřuje podstatu socialismu - hlavně že lidé mají plná koryta, vždyť o to nám po celý třídní boj šlo, že soudruzi! ()

WolfR

Taxidermia je velmi těžko hodnotitelným dílem a chtělo by to o něm pár hodin prodiskutovat. Nicméně čím sem si naprosto jistý, i přes konečné hodnocení, je to, že už ho nikdy v životě nechci vidět znovu. To všechno na mě opravdu dolehlo. Je to odporná nechutná zvrácenost na hranicích únosnosti, nicméně praskající nápady a originalitou. Výpovědi třech generací jsou hluboce filosofující, nicméně pomocí přehnaně odporných epizodek, 4 hvězdy a už nikdy víc! ()

Aquarius

Čo sa mi na Taxidermii páči najviac, je, že okrem všetkých tých nechutností, búrania tabu a čierneho humoru má v sebe aj čosi ďalšie. Akúsi bezútešnosť, smútok, myšlienky krúžiace v hlave ešte hodinu po záverečných titulkoch (ale je to možno tým, že som film pozeral sám). Film, ktorý obrazne aj doslova vychádza z brucha (čím mi pripomína Mazaciu hlavu) a koncipuje "nechutné" zábery v takých detailoch, až pôsobia krásnym a estetickým dojmom (silne subjektívny pocit). Formálne orgie podkresľuje nenápadná hudba Amona Tobina a dobové piesne. Dej je slušne prepracovaný, každá časť obsahuje drobné odkazy na tú predchádzajúcu (ustrihnutý chvostík, socha pred nemocnicou, polotovarové tyčinky...). Najväčšou chybičkou je dosť odfláknutý dabing predstaviteľa najmladšieho člena rodiny, vypchávača Lajoša. Podľa mňa najsympatickejšia hl. postava, skutočne som s ním súcitil. Režisér si Marca Bischoffa (Nemec alebo Rakúšan alebo...) určite vybral kvôli jeho desivo vychudnutému zjavu, scény z hypermarketu sú skvelé, keď však náhodou otvori ústa, je to vážne dosť zlé. Žiadnych ďalších chýb som si nevšimol a film ubieha veľmi rýchlo aj pri ďalších zhliadnutiach. Čo to teda dočerta je tá Taxidermia? Pink Flamingos 21. storočia? Sarkastický portrét maďarskej histórie a spoločnosti? Túžba šokovať za každú cenu, rituálne zbúrať všetky hranice? Kritika konzumného človeka, poháňaného svojou posadnutosťou všetkým fyzickým? Alebo prachsprostá úchylárna? A čo takto všetko dokopy? ()

Rozhovor: Gergely Trócsányi (Taxidermia)

Rozhovor: Gergely Trócsányi (Taxidermia)

19.01.2007

Ano, i ve skutečnosti je Gergely Trócsányi mohutný, jako ve filmu. Když jsem přišla na rozhovor, seděl za stolem potaženým dekorativní kožešinou z nějakého bobra, pohodlně zabořený do sedačky vedle… (více)

Projekt 100 / 2007

Projekt 100 / 2007