Televizní reality show, ve které několik dvojic závodí po světě. Otevírají obálky s úkoly a nejlepší, nejrychlejší tým vyhraje 1 000 000 $. (maroon93)

Colonist

Náhodou jsem na tuto reality show narazil na kabelové stanici AXN, kde ji vysílají i s českými titulky. Jeden díl mě zaujal, tak jsem se kouknul na další, a pak už jsem se stal pravidelným divákem i dalších sezón (v současnosti jsem je projel už všechny a jedu souběžně s novou řadou v USA). Nikdy by mě nenapadlo, že může existovat opravdu dobrá a chytře vymyšlená reality show. Tento žánr jsem vždy k smrti nenáviděl. Ale TAR je úplně něco jiného. Toto je reality show, za jejíž sledování se nestydím, tohle totiž není pokleslá zábava jako VyVolení a podobné věci. Je to skutečně akční závod plný napětí, nečekaných zvratů a také poznáváme zajímavá místa světa, jejich obyvatele, kulturu a zvyky. Jistě, některé typické neduhy reality show tento seriál má, občas se snaží až přehnaně hrát na city, dává prostor intrikám a ve většině řad se mezi soutěžícími objeví několik opravdových "exotů", ale to všechno se dá prominout. Soutěžící si vyhrané peníze doopravdy zaslouží, neboť se během závodu pořádně zapotí, nejsou to žádní pobudové, co se válí někde ve vile, chlastají a náhodou jim pak spadne do klína milion. Zde musí pro vítězství něco udělat a jestli vypadnou, je to jen jejich vina, nevděčí za to nějakému hloupému telefonickému hlasování diváků. Ano, diváci sice nemohou ovlivnit průběh závodu, ale mohou aspoň sledovat jeho strhující průběh. Své favority si každý určitě najde ve všech sezónách (najde se někdo, kdo v 9. sezóně nefandil hipíkům?). Překvapivě dobrým prvkem v této show je i hudba, která je sice poněkud stereotypní, ale k tomu zběsilému tempu se hodí. Nesmím zapomenout ani na moderátora Phila Keoghana, který byl velmi vhodnou volbou do této role. Pokaždé mě překvapí, jaké úkoly musí soutěžící týmy na svých zastávkách v různých zemích plnit. Úkoly jsou propracované, napínavé, ale i zábavné. Za těch 13 řad si už bylo mnoho úkolů velmi podobných, ale až na výjimky nikdy nejsou nachlup stejné (jiné místo, země, provedení). Někdy si sice říkám, že by bylo možná dobré, kdyby tvůrci zapojili trochu více fantazie, ale pak se objeví nějaký originální Roadblock, Detour nebo Fast Forward, který mi tyto myšlenky vyžene z hlavy. Lidé ze zákulisí show to mají skutečně dobré vymyšlené a zpracované. Režie, střih a hlavně kameramani v každé epizodě odvádějí perfektní práci. Dali si záležet i na pravidlech celého závodu, v prvních řadách to byla ještě pohodička, když měli soutěžící Fast Forward na každé etapě a úkoly byly jednoduchoučké, ale s postupem času se obtížnost jednotlivých závodů více a více zvyšovala (těžší úkoly, Yieldy, U-Turny, tresty za poslední místo v non-elimination leg,...). Občas mě ale od tvůrců mrzí, že mají několik oblíbených zemí, které se tu točí pořád dokola. Sice v nich pokaždé navštěvujeme jiná místa, ale ještě je tolik zemí, kam by TAR mohl premiérově zavítat, tak proč je skoro v každé řadě Indie (ano, je to velká země a skýtá se tam mnoho příležitostí a zajímavých situací s místními lidmi, ale to i jinde). No nevadí. Mám rád cestování, mám rád napětí, mám rád závodění podobného typu (které znám z bojových her z táborů a škol v přírodě, akorát tam se běhalo po okolních lesích a loukách, ne po celém světě :-) ), tak se ani nedivím, že jsem soutěži doopravdy propadl. Zúčastnit se tohohle závodu by mě vážně bavilo. Edit: 15. série konečně v Praze! () (méně) (více)

hunty

Survivora mi to nepřekoná, ale stejně je to perfektní reality show, některé dvojice mě ale dokáží tak otravovat celou řadu, že to není možné... ()

Želik

Ja im tak závidím. Toto by som rada zažiť na vlastnej koži, kašlať na milión dolárov, ale tie zážitky. ()

Lauri

Ono to má vážně něco do sebe. Vůbec jsem nepočítala s tím, že mě tato show tak moc dostane a už nepustí. Vážně paráda..:) ()

Chen

Jedna z nejlepší reality show, které kdy spatřily světlo světa. V podstatě velmi jednoduchý nápad (ale velice náročný na realizaci), který stojí na výběru týmů. A a zatím se nestalo, že by se sáhlo vedle, protože ani jedna řada nebyla nudná. Samozřejmě, některé byly lepší, některé horší, ale žádná neklesla k průměru. Společně se Survivorem pořad, který u mě vyvolává silnou závilost na kterou jsem, ale pyšný :D ()

(mOnkey)

Oproti „konkurenčnímu“ (obě show vysílá CBS, takže si konkurují leda tak ve sledovanosti - o tu jde ovšem v první řadě) Survivorovi sice žádná z dvaceti zatím odvysílaných řad The Amazing Race nedosahuje kvalit těch nejlepších sezón Survivora (Cookovy ostrovy, Mikronésie) a ani většina účastníků bohužel není tak zapamatováníhodná, ale výkyvy mezi jednotlivými řadami jsou zde mnohem menší. The Amazing Race na druhou stranu boduje tím, o co v ní skutečně jde - tedy (exotickými) lokalitami. Cestování do všech možných i nemožných koutů světa je jistě mnohem zábavnější, když se ho člověk sám účastní, ale pokud nemáte dostatek času ani financí, pak je tahle reality show tou správnou volbou. Z produkčního hlediska se jedná o naprostou špičku ve svém oboru a docela rád bych viděl (a věděl), jak probíhá samotné natáčení, protože jen málokdy se například stane, že se do záběru přimotá kameraman (a když už, většinou je to jen jeho stín), přestože každý tým má svého plus pravděpodobně i svůj vlastní štáb. Trochu zamrzí předvídatelný střih a to hlavně v momentech, kdy týmy dobíhají do etapové zastávky/cíle závodu a je mezi nimi velký rozestup, takže se produkce snaží situaci zdramatizovat, aby divák do poslední chvíle nevěděl, kdo vypadne/vyhraje, ale většinou se opakuje několik osvědčených fíglů, díky kterým zaručeně poznáte, kdo je vpředu a kdo vzadu (tým, který má první střih, nevypadne - a hlavně si to divák může často ověřit podle času, kdy daná dvojice vyrazila ze zastávky). Ale to jsou jen drobnosti a lhal bych, kdybych tvrdil, že u sledování nebývám opakovaně napnutý jako struna. Jak jsme se totiž mohli za ta léta mnohokrát přesvědčit, ten závod je nevyzpytatelný a plný překvapení. Být Američan, hlásím se hned zítra a to i navzdory tomu, že mám strach z létání a hrůzu z výšek. Nejvtipnějším momentem pro mě stále zůstává Danův pochod v Rusku, u kterého jsem brečel smíchy a bránici měl na roztrhání - doporučuju vyhledat na YouTube. A když už jsme u toho Ruska, dobře si vzpomínám, jak jsem se u jedné sezóny smál, když se tým ptal na cestu a hrstka tázaných, zpitých pod obraz, ze sebe místo směru snad dokonce soukala nevhodné návrhy směrem k člence týmu. Tehdy jsem si škodolibě říkal, že se Rusové zase předvedli jako dokonalý příklad národu spiťarů. To jsem ovšem ještě nemohl tušit, co se bude dít v 15. sérii v našem hlavním městě. Snad všichni, kteří se tehdy potulovali noční Prahou a připletli se do záběru, v sobě měli nějaké to promile, čímž dokázali, že patříme mezi světovou opileckou elitu. Oblíbenené týmy: Rob a Amber, Uchenna a Joyce, BJ a Tyler, Zev a Justin, Andy a Tommy, Oswald a Danny. 85% ()

Elyssea

2. řada - Moje první řada a nová závislost. Díky Cinemě každodenní dávka adrenalinu i emocí. Páry byly vesměs sympatické (Oz a Danny, Blake a Paige), největší protivci byli Will a Tara. Celou dobu jsem držela palce Ozzymu s Dannym. Chachacha boys byli neskutečně v pohodě a moc bych je chtěla za kamarády... :)) Drama ve finále bylo super! // 3. řada Zatím oba mé oblíbené týmy vypadly na čtvrtém místě. V téhle sérii bylo málo opravdových sympaťáků, zato s hysterkami a protivnými mrchami se roztrhl pytel. Lituju chudáka Zacka, protože to, co předváděla v posledních etapách Flo, bylo na facku. Finále bylo neuvěřitelně napínavé a překvapivé! Sympatičtí byli D&D a bratři vajíčka, aneb Ken a Gerard). 4. řada Nejslabší série s žádným opravdu sympatickým týmem. Až ke konci se mi trochu zalíbili Jeff a David, ovšem ti neměli šanci vyhrát. Nejlepší byli Kelly a John, ti to zvládali dost dobře. Celkově ovšem zklamání, i co se lokací týče. Jako Evropanku mě zrovna Evropa 2x nebere.... :) 5. řada Skvělá řada, plná napětí a emocí. Zajímavé týmy. Favoriti byli jasně Colin&Christie. Colin možná byl nervák, ale fakt těžce makali a byli prostě nejlepší. Škoda, že si nezopakovali účast v All-Star sezóně, ale Christiino těhotenství bylo holt přednější :)) 6. řada: Velmi zajímavý cast velmi zajímavé týmy. Od začátku otravní Jonathan a Victorie, z nichž ani jeden nebyl o moc lepší než ten druhý. (Jen Jonathan víc řval). Příšerní Adam s Rebeccou, kteří ale měli velmi zábavné slovní výměny (a děsivé culíčky na hlavě v případě Adama). Tentokrát byli moji favoriti Freddy a Kendra :) 7. řada Konečně sympatický holčičí tým (Debbie a Bianca), pořádní závodníci přes mrtvoly (Rob a Amber), typický americký pár (královna krásy a voják Kelly a Ron). Fajn řada, ale nic speciálního. ()

Attta

Jen málo televizních reality-show soutěží mě dokázalo zaujmout. Podobně jako survivor je základem geniální koncept hry, který dělá v podstatě 90%. Těch zbylých 10% závisí už jen na soutěžících! Fakt super. ()

zuzinka2

Spolu s The Survivor nejlepší reality show. Napínavé, zajímavé a hlavně zábavné. Líbí se mi sledovat jednotlivé dvojice, jejich intriky proti ostatním a vzájemné spory. ()

C0r0ner

Reality show mě bavily, když byly nové. A to ještě především z hlediska psychologie než čehokoli jiného. Amazing Race má zase tu výhodu, že se člověk podívá na hodně zajímavá místa na Planetě. Jinak ale není příliš o co stát. Jako letargická zábava je to dobré, ale že bych si to pustil, protože chci, to vážně ne. 55% ()

darm

Masakr prostě, nejlepší reality show! Je to jízda, napínavá a nervydrásající a o slovech jako Detour, Roadblock nebo Pit Stop už se člověku začíná i zdát... Osobně mně zaujala i spousta zajímavých míst a jsou v tom emoce a to je to hlavní :) --- S1 - 90% - Abych nespoileroval, povedená série na rozjezd, člověk si najde týmy co má rád a já osobně jsem si tedy našel i hlavní záporáky a jakmile je komu fandit, tak se do toho člověk vžije ještě víc... Situace kdy už si lidé myslí, že jsou vyřazeni a je jim oznámeno že nejsou, ta radost... To je nádhera prostě, po tom všem co si tam prožili... --- S2 - 90% - Celou sérii jsem neměl vyloženě svého favorita, ale nervydrásající a emotivní konec série vytáhl tuhle sérii na srovnatelnou výbornou úroveň.. A nezapomenutelná hláška - "I'm not a miner! Yes, I know you are not, you are an idiot!" --- S3 - 95% - Uff... Nervy, emoce, zvraty, všechno, aaaaa... Celá série mazec, tahle reality show se asi nedá nemilovat... --- S4 - 85% - Co se týče těch klasických věcí jako trasa, úkoly, napětí atd. bylo zase všechno parádní... Ale fakt, že všechny týmy, kterým jsem to přál vypadly v prvních dvou třetinách trasy a týmy, kterým jsem to už od první třetiny trasy nepřál se dostaly až tam, kam se dostaly... To se prostě na hodnocení projevit musí :) --- S5 - 95% - Nooo.. Zatím jedna z nejpovedenějších sérii, tentokrát se mi asi nejvíc líbil výběr týmů, rychle jsem si je zapamatoval a bylo jich tam hodně sympatických... No a v téhle sérii toho hráči snad nejvíc nacestovali a byly tady jedny z nejtěžších úkolů, co se zatím v Amazing Race vyskytly.. Kaviár - zatím asi nejbrutálnější Roadblock... A i když nakonec nevyhráli mí úplní favoriti, tak to bylo zase tak pěkně dojemný jako vždycky... --- S6 - 90% - Další parádní série... Bohužel už je to dlouho, co jsem jí viděl, tak si nezvpomínám na podrobnosti, ale AR snad nikdy nezklame... --- S7 - 100% - Tak sedmá série... Nemám slov! Asi opravdu nejlepší dosavadní cesta okolo světa. Výběr týmů naprosto úžasný, člověk měl hned záporáky i oblíbené... Těch zvratů.. A ten konec! Nemám slov, dokonalost. ()

KajusaK

Phil uměl vždy dramatizovat situaci,skvělý pořad,velmi dobré téma,jediné co mi vadilo bylo nečekané vyhazování a nevyhazování. Přišlo mi to , že to bylo udělané jak se to hodilo :)).. ()

Jirgen

Zatím skouknuté sérky : 7,9,10,All-stars řada 11,14,12,15,16,17,All-stars řada 18, 19 a právě sleduji aktuální sérku 20...Velmi zábavné , akční, skvělý soutěžící, krásná krajna, ale na survivora to prostě nemá :-) Jinak doposud pro mě nejlepší řada 9 , skvělý cast a díky mému nejoblíbenějšímu týmu všech dob hipíkům , nezapomenutelná řada . ()

Tommy.D

Parádní cestopis bez nudných keců, zato občas s docela akčními momenty. Navíc si konečně začínám pamatovat, kde leží který africký stát:) ()

Laerry

TAR je jednoduše úžasný závod, který bych si přála zažít. Komu se kdy naskytne příležitost létat po celém světě, aniž by vás to stálo jediný cent? TAR je tak zábavná verze cestopisných dokumentů, kde se dozvíte i něco málo z kultury rozdílných zemí. Menším mínusem soutěže jsou samotní soutěžící, kteří se věčně hádají se svými partnery, až je to někdy úmorné (hádky v dabingu jsou pak čiré zlo). Ale pak tu jsou originální neokoukané soutěže, které diváka seznámí i s místní tradicí (aneb díl odehrávající se v ČR měl dva či tři úkoly týkající se alkoholu, ehm...), takže američani mají příležitost rozšiřovat své omezené představy o světě. A moderátor Phil se stal zaběhlým "trade markem" (stejně jako Jeff Probst v Survivoru) bez kterého by TAZ byl již poloviční. ()

arbitr

Viděl jsem až S16, ale byla to docela zábava - lesby, kovbojové, detektivové, otec a dcera, bratři a páry, ty to mají vždycky nejhorší.. ()

Yesqward

Dlho som hľadal túto reláciu na čsfd, pretože je to podľa mňa jedna z najlepších relácií. Názov hovorí za všetko: úžasné dobrodružstvo, ktoré vám spríjemní voľnú chvíľu. Môj (dúfam) kamarát kulyk má pravdu, hlavne v prvej vete. Ja dávam plný počet, 100% ()