Voodoo: Umění ďábla 2

Long khong

Art of the Devil 2

Horor / Fantasy

Thajsko, 2005, 100 min

Je to priemerný horor. Má pomerne dobrý príbeh o skupinke priateľov, ktorí pred pár rokmi, keď spoločne chodili na strednú školu využili čiernu mágiu, aby uškodili vzťahu medzi ich telocvikárom a učiteľkou, čo ale malo ťažké následky a okrem iného to telocvikára stálo život. Teraz sa rozhodnú navštíviť svoju obľúbenú učiteľku na vzdialenom mieste mysliac si, že už na tú udalosť aj zabudla, ale opak je pravdou a všetci budú musieť bojovať o svoj život, pretože s čiernou mágiou sa nezahráva. Spracovanie nie je zlé, ale ani ničím výnimočné. S filmom po celú dĺžku nemám žiadny väčší problém, ale škoda, že film je zaujímavejší v tých menej dôležitých scénach, než v tých hlavných. Prvá, rozbehová polovica na mňa pôsobí úplne ideálne, dostatočne zoznámi so všetkými dôležitými postavami a bavili ma aj scény z minulosti, kedy sa samotné použitie čiernej mágie stalo, ale druhá je už slabšia, vtedy sa už síce stále niečo deje, takže nudiť sa tu nedá, ale svojim pojatím mi to už až tak moc nesadlo, skôr by som ocenil klasickú naháňačku po lese, ako tieto scény plné čiernej mágie. Ale oceňujem zaujímavý záver. Čo sa týka samotných hororových prvkov, tak sú rozhodne sklamaním. Nejakú atmosféru alebo aspoň napätie som tu ani nezaznamenal, ale zase film sa o to ani moc nepokúsil, prvoradé sú tie rôzne situácie s čiernou mágiou. Tie sú celkom nápadité a aj správne drsné, ale ako som spomínal, nie je to môj štýl a tak ma ani tie rôzne situácie moc nezaujali. Herecké obsadenie je na tom dobre, síce až na postavu učiteľky tu chýba nejaká výraznejšia postava, ale aj tak sú mladíci vybraní dobre, hlavne ich dievčenská časť, nikto mi tu neprekážal. A nesklame ani réžia a technická stránka, nie je to nič výnimočné, ale pre potreby filmu stačia. Určite neľutujem, že som si tento film pozrel, v ničom ma neurazil a po niekoľkých stránkach aj celkom zaujme, ale nie je to nič výnimočné, stačí si to pozrieť raz. 58%(17.7.2012)

Sice mi projekci Art of the Devil 2 znepříjemňoval jednohlasý dabing jako z polistopadových dob a jeho rušivost měla za následek, že závěrečná pointa se mi nezdála, ale film se mi líbil více než jeho starší bratříček. Střihačská ekvilibristika a chaotičnost scén se dvojce naštěstí vyhnuly, takže nás čeká přehledný a docela zajímavý příběh s netradiční voodoo tématikou a krvavějším feelingem (kambodžská kletba s rybářskými háčky ad.). Ve dvojce jsou totiž zastoupeny slabé prvky kanibalismu a exploitation (našinci se vybaví Asami a její hrátky), které bohatě stačí na to, aby se ze snímku slabším povahám udělalo blivno. Pro otrlejší to bude dobře stravitelná, lehce nadprůměrná, vyvražďovací jednohubka.(4.3.2007)

Sice nicim objavny, ale slusne zvladnuty a hlavne poriadne drsny a neprijemny horor. A za to hviezdicka hore. (7/10)(25.3.2008)

• -bad-mad-wolf-

Tvůrci se snaží neustálými flashbacky a rychlým sledem scén navodit patrně dojem zajímavosti, ale vychází z toho jen zmatená a praštěná srágora plná hypertuctových hororových dialogů a krvavých momentů. Je tu hora klasických hororových rekvizit, ale ani v jedné nevidim sebemenší nápad. Naopak, některé působí dojmem "tohle bylo dobrý v tamtom filmu, nacpem to tam taky" a šup, máme to tu, bohužel jen nahodile plácnuté ve spatlaném ději. Krvavé scény jsou nechutné a poměrně vydařené, ale co naplat, když jsou od boku střílené, bez jakéhokoliv účelu... jejich sestřih by byl stejně hodnotný jako celý film. Příběh je prostě krávovina, do komplikovaného kabátku maskovaná vyvražďovačka studentíků s prvky magie, halucinací a blablabla... závěrečná pointa po tomhle zkaženým guláši už překvapit nedokáže, nehledě na to, že je pitomá a zbytečná.(25.12.2007)

• heyda

Ten závěr byl teda extra-brutal. Jinak ale hrozně odehraný i hrozně nadabovaný horor. Příběh taky dost slaboučký. Prostě od Thajců jsem čekal mnohem víc. 2 hvězdy a to jen za celkem pěkné Thajky a velmi kruté gore na konci.(7.4.2015)