Reklama

Reklama

Hledání ztraceného času

(seriál)
Československo, 1991, 484x20 min

Režie:

Pavel Vantuch

Scénář:

Karel Čáslavský

Hrají:

Karel Čáslavský (průvodce), Emil Hácha (a.z.)
(další profese)

Obsahy(1)

Fenomén českého filmu - Karel Čáslavský a jeho zarputilá trpělivost! To jsou pilíře, na kterých stojí unikátní dílo, které vzniká již mnoho let v České Televizi. Čáslavský už není jen historik filmu, je to pojem, který přivádí každý týden k obrazovkám statisíce diváků. Proč? Protože dokáže jako jeden z mála lidí v této republice obsáhnout svými znalostmi historické události politické a společenské. Ale se stejnou dávkou schopnosti citlivě rozlišovat skutečně důležité věci. Pořad Hledání ztraceného času je jedinečným počinem, který udržuje naši schopnost reflexe a v dobách nepříznivých dává sílu, kterou čerpá z nás samotných, z naší historie, z našeho filmového archivu. Hledání ztraceného času je legendárním projektem České Televize. Vždyť se vysílá od roku 1992 a dosud bylo vyrobeno více než 350 dílů. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (63)

Marthos 

všechny recenze uživatele

Objevování a nalézání času sice dávno ztraceného, ale nikoliv promarněného či zbytečného. Prostřednictvím unikátních filmových fragmentů před námi ožívají okamžiky a události všeho druhu, lidé, slavní i zcela neznámí, a především doba, která, jak vidno, bývala v lecčems přece jen klidnější a půvabnější. Navíc je znát, že Karla Čáslavského jeho práce bavila a naplňovala, byl jí zcela oddán. Sám k tomu kdysi vtipně poznamenal: Nejméně dvacet let jsem musel archiv poznávat, než jsem mohl začít zodpovědně jeho poklady prezentovat. A učím se stále, každý den se přesvědčuji, že je mnohem víc toho, co bych vědět měl, než toho, co vím. ()

krabatt76 

všechny recenze uživatele

Myslím si,že za tento pořad by si Karel Čáslavský s celým tvůrčím týmem zasloužili pomník.Tolik let s takovou výdrží a zápalem produkovat takovou kvalitu....Smekám.! Trochu mi sice vadí,že pořad tak často mění čas vysílání,ale to už je halt úděl všech kvaltních pořadů z Kavek.Zrušit,nahradit nějakou licencovanou pitomostí z "úesá" a nebo alespoň odsunout do nekoukatelného času na 23:00 a déle..Tento pořad si ale diváci a zájemci o historii vždy najdou.Tomu věřím na 100%.... HZČ _FOREVER !!!!!! ()

Reklama

Zik2 

všechny recenze uživatele

Pořad pro skutečné historické fanatiky. Ne každého baví deset minut sledovat třeba dostihy či sjíždění Vltavy z konce 19. století, navíc doprovázené poněkud monotónním komentářem Karla Čáslavského. Nicméně filmové záběry jsou nesmírně cenné a práce s jejich přípravou je mimořádně užitečná činnost. Hledání ztraceného času není vhodné pro výuku dějepisu na druhém stupni ZŠ, je to však poklad pro dospělé a vyspělé zájemce o historii jakožto pro profesionální historiky či pro pamětníky. ()

LoneGunman 

všechny recenze uživatele

Absolutní srdcovka. Vzpomínám, jak k nám na začátku 90tek chodili pravidelně každou neděli prarodiče a u povídání vždy běželo Hledání ztraceného času následované "Filmem pro pamětníky", které často okomentovali, doplnili, případně poupravili. Není to ale jenom těmi příjemnými osobními vzpomínkami na dětství, proč mám tenhle cyklus hrozně rád. I dnes na něm oceňuji tu nepřekonatelně pohodovou atmosféru, za kterou panu Čáslavskému budiž nekonečný dík. Jeho komentář se krásně poslouchá. Záběry z dob dávno minulých jsou nesmírně zajímavé a přiznám se, že si na YouTube některý z dílů pouštím docela často např. při cestě vlakem. Nejde primárně o vzdělávací pořad, na to jsou ty filmové záběry moc útržkovité, ale ta atmosféra je prostě dokonalá. ()

Volodimir2 

všechny recenze uživatele

Z množstva dokumentov Karela Čáslavského sa venujem všetkým dielom venujúcim sa 2. svetovej vojne. Okrem iných aj „Čo videli americké kamery v Čechách?“ Celkovo ide o desať dielov:1. Oslobodenie Sušíc, 6.5.1945, 2. Vstup Američanov do Havlovíc, Křimíc a Plzne 6.5. 1945, 3. Ďalšie udalosti z oslobodenej Plzne, návrat čsl. obrnenej brigády, 4. Oslobodenie Stodu, Mankova a Losiny 6.5. 1945, Volary 8. až 11.5.1945, 5. Loket, Krásno a Sokolov, 6. Karlove Vary a okolie 9.-11.5.1945, 7. Cheb 8.5. a zajatecké tábory, 8. Rokycany 7.5. a stretnutie Američanov s Rusmi, 9. Vyjednávanie Američanov a Rusov o demarkačnej čiare, 10. Pohľad za demarkačnú líniu Praha, Velichovka a Hradec Králové. V dokumentoch ide o najúplnejšiu prehliadku filmových záznamov o pôsobení amerických jednotiek na západe, juhozápade a juhu Čiech. Tieto zábery boli uschované v archívoch US Army a uvoľnené pri 60. výročí ukončenia 2. svetovej vojny. Dokument približuje rôzne udalosti z obdobia medzi 5. májom až 8. augustom1945 v Plzni, Rokycanoch, Karlových Varoch, Chebe, Lokti, Sušice, Volaroch a v iných mestách a miestach natočili kameramani jednotiek US Army Signal Corps. Pohľad českých kameramanov je odlišný od amerických v tom, že českého kameramana zaujíma najskôr povstanie pražského ľudu a potom oslobodenie, pokiaľ amerických kameramanov zaujímali predovšetkým Nemci a ich odchod z oslobodzovaného územia. ()

Galerie (2)

Zajímavosti (8)

  • Původně si autoři mysleli, že bude vytvořeno jen okolo 15 dílů. (gogos)
  • Název seriálu je odvozen od slavného románu Marcela Prousta „Hledání ztraceného času“. (gogos)
  • V historii pořadu vyšlo již sedm tématických minisérií, a to „Filmy z Václaváku“ o 13 epizodách, „Vltava v obrazech“ o 86 epizodách (k 12. červnu 2005), „Z našich měst“ o 6 dílech (k 1. červnu 2007), „Sokolská kronika“ o 8 dílech (k 16. červenci 2007), „Na sněhu i na vodě“ o 4 epizodách (k 22. lednu 2008), „Archivní žurnál“ o 39 dílech (k 1. květnu 2008) a „Události minulosti“ o 15 epizodách (k 30. září 2009). (San Miguel)

Reklama

Reklama