Útěk z Huang Shi

Wieland Schulz-Keil

Kostýmy:

Kym Barrett
  • Big Bear

Od přečtení Ballardovi Říše slunce mne velmi baví knihy a snímky odehrávající se v prostředí Japonci okupované Číny. Ačkoliv námět měl slušný potenciál a Rhys Meyerse mám jako herce rád, moc mne to celé nebavilo. V půlce se to neskutečně vleče a prakticky nic se neděje. Samotný přechod velehor ke kterému to vše směřovalo byl také bez nějakých vypjatějších scén... Pokud se toto skutečně stalo, je dobře, že film vznikl pro připomenutí statečnosti dotyčných osob. Ale hodnotíme film. - Nechci se koukat na Japonce brutálně vraždící děti, ale od válečného filmu z tohoto prostředí s tak atraktivním námětem bych čekal trochu akčnější zpracování a vypjatější finále... * *(1.8.2012)

Roger Spottiswoode je rutinér a na tomto korektním a místy fádním dílku z čínských reálií, které jede podle rádobyhumanistické hollywoodské šablony mnohokrát viděné v podobných "exotických" filmech (a je jedno, jestli se odehrávají v Asii nebo třeba v Africe a zda jsou natočené na motivy skutečných událostí nebo ne), je to vidět. Mizivý dramatický náboj, jen "povinné" válečné masakrování civilního obyvatelstva (nepříjemných výjevů se přesto neobávejme). Co mě osobně mrzelo nejvíce, že charismatičtí Chow Yun-Fat a Michelle Yeoh tu zastávají jen role hodného strejdy, potažmo tety, a de facto jen dělají anglicky mluvící křoví herecky horšímu (v mužské polovině nevýraznému) neasijskému ústřednímu duu. 5/10(20.4.2008)

Zajímavý příběh Georgeho Hogga podle pravdy. Film je skvěle obsazený, ale bohužel přetažený a místy dost nudný. Kdyby byl tak o 30 minut kratší hodně by mu to prospělo a dost možná by se tento film zde na CSFD i červenal, pro mě 6/10(8.6.2012)

Standardní, čistě průměrný film, který zpracovává silné téma do průměrné podívané, která neurazí ale rychle vyšumí a v divákovi nezanechá vůbec nic.(18.9.2011)

Dlho som tento film obchádzal, ale nakoniec som na neho v tv náhodou natrafil a ostal som. Dosť som film podceňoval a asi aj preto ma prekvapivo celkom zaujal. Meyersa som zatiaľ videl v hlavnej roli iba vo filme Skrýš, ale tu mu to sadlo a bol presvedčivý. Ch. Yun Fat skvelo sekundoval, akčné scény sú pomerne slušné a hudba splnila účel. Vytknúť môžem iba príbeh, ktorý sa od druhej polovice filmu dosť vlečie a ako vytýkajú mnohí, už sa tam toho moc neudeje. V závere poteší zopár viet z úst skutočných členov skupiny, ktorých sa podarilo zachrániť. Podobné príbehy určite stoja za zfilmovanie aj keď to nie je žiaden klenot kinematografie. Trochu oživiť druhú polovicu a hviezdu by som pridal. Takto iba priemer. 60%.(18.4.2014)