Lov papírových draků patří k nejoblíbenějším hrám afghánských dětí. Dvěma z nich, nerozlučným kamarádům Hassanovi a Amirovi, ale osudově změnil život, když jejich přátelství rozbil na padrť. Tak začíná příběh, který spisovatel Khaled Hosseini vydal ve stejnojmenné knížce, jež se v roce 1995 stala třetím nejprodávanějším titulem na americkém trhu a dojala milióny čtenářů.

Afghánská metropole Kábul, sedmdesátá léta. Malý Hassan se svým tátou slouží u Amirova otce. Přes třídní rozdíly jsou oba stejně staří kluci velkými přáteli. Pak ale Amir Hassana zradí. Amirovy výčitky svědomí spolu s invazí sovětských vojsk do země oba chlapce navždy rozdělí. Zatímco Hassan zůstává v Afghánistánu, Amir s otcem utíká přes Pákistán do Spojených států, aby tu uskutečnili svůj americký sen. O pár let později je z Amira spisovatel, kterému právě vyšla první knížka. Oženil se s krásnou krajankou Sorayou, pochoval otce a absolvoval telefonát, který změnil jeho život. Z rodného Afghánistánu zavolal po letech starý rodinný přítel a nabídnul mu vykoupení za dávné selhání. Amir se musí vrátit do země, teď ovládané Talibanem, a odvézt z ní malého syna přítele, kterého kdysi tak strašně zklamal. Pro mladíka vychovaného západní civilizací je i tohle hodně těžký úkol. Až na místě ale Amir zjistí, že aby ho mohl splnit, bude muset překonat sám sebe...

Režisér Marc Forster natáčel Lovce draků s ohledem na bezpečnostní situaci v zemi v čínské provincii Kashgar, nicméně s rodilými afghánskými herci. Podle producenta Williama Horberga ale neznámé tváře a exotické prostředí nejsou žádnou překážkou pro to, aby Lovce draků přijalo široké publikum. „Ten příběh je velmi univerzální a mohl se odehrát prakticky kdekoliv. Všichni máme z minulosti nějaké kostlivce ve skříni a tohle je nádherný a strhující příklad toho, že nikdy není pozdě na to je odstranit,“ říká Horberg, k jehož dobru budiž přičteno, že práva na zfilmování Hosseiniho knížky koupil ještě před tím, než se stala jedním z nejčtenějších literárních děl současnosti. (oficiální text distributora)

Mononoke.

O Lovci draků jsem před shlédnutím filmu nikdy neslyšela, náhodou jsem si ho skopírovala z přítelova disku v domnění, že se večer podívám na rozmáchlou fantasy. Tak díky bohu, Eragon to nakonec nebyl, dostalo se mi jednoho z nejlepších filmových zážitků za poslední dobu vůbec. Neskutečně citlivý a smutný příběh, který musí dojmout snad každého mrzouta. Navíc dost poučná část historie o ruském napadení Afgánistánu. 90% ()

Terva

Režisér Marc Forster natáčel Lovce draků s ohledem na bezpečnostní situaci v zemi v čínské provincii Kashgar, nicméně s rodilými afghánskými herci. Podle producenta Williama Horberga ale neznámé tváře a exotické prostředí nejsou žádnou překážkou pro to, aby Lovce draků přijalo široké publikum. "Ten příběh je velmi univerzální a mohl se odehrát prakticky kdekoliv. Všichni máme z minulosti nějaké kostlivce ve skříni a tohle je nádherný a strhující příklad toho, že nikdy není pozdě na to je odstranit," říká Horberg, k jehož dobru budiž přičteno, že práva na zfilmování Hosseiniho knížky koupil ještě před tím, než se stala jedním z nejčtenějších literárních děl současnosti. Ocenění: Oscar '07 - nominace: hudba Zlaté glóby - nominace: cizojazyčný film, hudba BAFTA - nominace: neanglicky mluvený film, hudba, adaptovaný scénář Broadcast Film Critics Association Awards - mladý herec (A. K. Mahmoodzada) Satellite Awards - hudba. ..... Scénář: David Benioff podle románu Khaleda Hosseiniho. Kamera : Roberto Schaefer. Hudba : Alberto Iglesias - Ocenění 2008 - Academy Awards, USA - nominace (nejlepší score) 2008 - BAFTA Awards - nominace (nejlepší hudba) 2008 - Golden Globes, USA - nominace (nejlepší score) 2007 - Satellite Awards - vítěz (nejlepší score) Mimo jiné zazní : Sami Yusuf - Supplication http://www.youtube.com/watch?v=NzNY9BoWmh0 ()

Nick Tow

Krásne podobenstvo, ktorému v druhej polovici uberá "body" prílišná angažovanosť a scenáristické oslie mostíky (scéna z brlohu talibanského bossa a Amirov hladký útek z neho si ozaj vyžaduje veľkú mieru divákovej "tolerancie"). Lavírovanie medzi civilnosťou a angažovanosťou, vrstvenou metaforou a priamočiarym ťahom na bránku a v neposlednom rade aj kontrolovaným citovým vydieraním a gýčom však Foster ustál so cťou profíka, zostávajúceho nad vecou. Stále však čakám na okamih, keď raz tomuto talentovanému režisérovi budem môcť šľahnúť za jeho film plný počet... ()

prsvl

Toho chlapečka co hrál Hasana v mládí chci domu (byl hrozně hodnej, ten umí odpouštět... ne jako ty zlý hory - jak já je nenávidim). ()

sidzej

Prvá "detská" polovica filmu bola priam geniálna, veľmi zaujímavý a silný príbeh ktorý ani na sekundu nenudil - 7 statočných, šarkanový masaker, fingovaná krádež, atď... bohužiaľ tá druhá je presný opak prvej a prichádza zĺhavosť, nadbytok dialógov v podstate oničom a už ani tá emocionálna rovina nie je taká silná. Škoda, po tom skvelom rozjazde som čakal viac ()

Philippa

Pěkně natočený film z atraktivního prostředí a bez zbytečného tlaku na dojmutí diváka. Začátek byl naprosto úchvatný ,zvláště lov draků. Pak tempo trochu ztrácelo a v závěru už to pro mne malinko zavánělo absurditou. Příběhů o odčinění starých vin a očištění své duše je tolik ,že už mě až tak nedostávají. Ale rozhodně doporučuji. 3,5 *. ()

Krt.Ek

Dějiny jednoho přátelství na pozadí dějin jedné země, do které filmaři tak často nevstupují - Afghánistánu. Dějově vtahující film, ve kterém jsem si ale nevytvořil téměř žádný vztah k postavám, takže nakonec může být hodně rád, za ty čtyři hvězdičky, když nad tím teď (pár dní po projekcí) uvažuji. 75% ()

NinonL

Krásný film o vině a trestu, o přátelství dvou malých chlapců, které do jisté míry přetrvalo až do dospělosti. Obdivovala jsem Hassanovu povahu i charakter, tak malý chlapec a taková osobnost. I Amirův otec si zasloužil obdiv. Nakonec všechno dopadlo tak, jak mělo a ve mně zbyl příjemný pocit strávených dvou hodin. ()

pan.Kaplan

Můžete natočit povedený film o současném Afghánistánu, aniž byste se dopustili západního kýče? Ano, ale potřebujete kvalitní knižní předlohu (nebo původní námět), dobrý scénář, vynikajícího vypravěče a odvahu vyhýbat se lacinému a účinému patosu. Marc Froster měl štěstí na všechno a Lovec draků je filmem, který o dnešní době vypovídá víc, než mnohé jiné. ()

mysiak

Veľmi silný príbeh o priateľstve a dôsledkoch neho....film ma dostal, donútil ma myslieť nad priateľstvo. Jedným slovom - výnimočné. Klasický film na Oscara a som zaň rád, že sa natočil. ()

Ridick

asi to uz je raz tak, ale foster nedokaze natocit nic podpriemerne,pusta sa do tazkych kuskov, ale zatial ich vsetky zvladol...sarkany su toho dalsim dokazom...naladte sa a uzivajte si... ()

Sandiego

Kvalitní převod výborného románu na filmové plátno, který se zdarem přestál nutná krácení i když především v závěru krácení docela ubralo na zničujícím účinku, kterou sebou román nesl a více se přiblížil ke klasickému hollywoodskému schématu. Trochu zamrzí i absence psychických nuancí ve vztahu dvou dětských hrdinů, které kina naopakovatelně vystihla a zde jsou redukovány na nějaké tři krátké, leč díky schopnostem dětských herců dosti výmluvné záběry, takže lze docela pochopit proč se jejich vztah tak rapidně změní, i když předloha ony důvody značně prohlubuje. Ale abych jen nesrovnával, film přichází s velmi živým a barvitým obrazem Afghánistánu jako prosperující a šťastné země, který pak syrovým způsobem doplňuje obrazem naprostého zmaru, u něhož se až tají dech. Závody létajících draků patří k tomu nejpoetičtějšímu, co jsem za poslední dobu viděl a už kvůli nim stojí za to si na tenhle silný příběh udělal dvě hodinky času. ()

Laxik

No ano, někomu to může přijít jako lacině slzopudný dojáček, který sází jen na exotiku a draky. Ale Lovec draků ukazuje, že záleží hlavně na tom, jak celou tu špulku uchopíte. Protože když to budte držet pořádně, drak nebude jen tak povlávat ve větru jako na podzimní královehradekcé drakiádě, ale místo toho svého soupeře (v téhle metafoře diváka) dokonale odřízne od jejího tenkého kontaktu s pevnou zemí. No a jakmile víte, kdy zatáhnout za ten emocionální špagát, kdy zakroužit s dějem v prudkém půlobratu a kdy se pro dobrou věc střemhlav vrhnout do své Talibanem ovládané domoviny, je úspěch zaručen a veškerá sladkobolnost odpuštěna. Na tomhle filmu se mi nejvíc líbilo to skloubení symboliky a reálnosti postav, protože hlavně Amir se svým otcem rozhodně nejsou jen černobílými figurkami, ale mají komplexní a vnitřně provázané charaktery. Při tom se tu ale projevuje ona zmíněná symbolika způsobená autobiografičností předlohy, takže výsledek pohladí jak mozek, tak srdce. A takové filmy mám rád. ()

Freemind

Amerika je země svobody, slunce a naděje. Je to místo, o kterém sní všichni, kteří neměli to štěstí a narodili se v nějakém buranově v Zimbabwe, Afghánistánu nebo Francii. Celý svět si opakuje hlášky ze Sedmi statečných a snem každého kluka je mít Forda Mustanga, nejlepší to výdobytek západní civilizace. Takové je víceméně poselství tohoto filmu a také proto jsem měl sto chutí to vypnout už v polovině. Ještě, že se nakonec všichni v pohodě vrátí do toho blahobytného USA, jinak bych asi plakal. Realita blízkého východu je ukázána s patřičnými polopatickými vysvětlivkami a přiměřeně odpudivě - a asi tak pravdivě, jako Slovensko v Hostelu. Mýlil by se ale ten, kdo by si snad myslel, že to bude kruté zobrazení skutečnosti. Naopak - všechno je hezky po hollywoodsku uhlazené a zabalené tak, aby to zase nešokovalo moc, protože by se u toho ještě někdo zakuckal popcornem (ještě, že u scény znásilnění neukázali větříček foukající do záclonek). Přeslazený, sentimentální blábol bez hlavy a paty, se scénářem děravým jako rozstřílený džíp NATO. Za co, Alláhu, za co? ()

Vojcl

Nádherně dojemný snímek s působivými hereckými výkony. Dějová linie je sice velmi jednoduchá, ale ztvárněná příjemným, nepodbízivým způsobem, takže i ten největší cynik bude hlavním hrdinům držet palce a modlit se za to, aby příběh dospěl ke šťastnému konci. ()

Alementina

Když to je těžký, já četla knihu, která byla krásná a o dost drsnější než film, takže bohužel film stíhá osud všech zfilmovaných romanů, kdy Vám chybí velká část knihy. Ocenuju, že Afgánci spolu nemluví anglicky, jak bývá u amerických filmu zvykem. ()

Remedy

O přátelství, o pocitech viny a o náboženství, které má své vlastní zákony a pravidla vypráví Marc Forster - a vypráví opět působivě a excelentně. Po vynikajícím debutu Ples příšer, neméně skvělém Hledání Země-nezemě a skvostném Horší to už nebude (Hranici života jsem zatím neviděl, chystám se) je Lovec draků opět takřka dokonalým počinem, který se projevuje zejména obrovským citem pro režii. Myslím, že od Forstera můžeme do budoucna ještě čekat velké věci a doufám, že se moje prognóza vyplní nějakým nejlépe oskarovým filmem:) ()

Damiel

80 % - Marc Forster prostě patří mezi nejtalentovanější režiséry současnosti. Velmi civilně podaný silný, emotivní příběh, sice s trochu americkým koncem, ale to mi nevadilo. Forster rules a já jsem moc zvědav na bondovku v jeho podání. ()

decouble

Tak trochu příklad učebnicové stavby hollywoodského scénáře. Hlavní postava musí doputovat z bodu A do bodu B a odčinit tak chybu, které se kdysi dopustil. Naštěstí má Lovec draků ohromné štěstí, že v neokoukaném prostředí hrají neokoukané tváře a že má tak schopného režiséra jakým je Marc Forster. Ten si zaslouží pochvalu za schopnost poutavě a při tom uvěřitelně ztvárnit jakýkoliv cizí "svět". ()

togaf

Emočně nejsilnější byla první - afghánská - část. Ale i zbytek dvouhodinového filmu byl parádní. Důstojné zfilmování knihy. Plus "lovení" draků bylo natočeno opravdu dobře, ptačí pohledy na Kábul byly úchvatné. ()

Oscary 2008 - Výsledky

Oscary 2008 - Výsledky