Reklama

Reklama

Můj Vůdce: Skutečně skutečná skutečnost o Adolfu Hitlerovi

  • Německo Mein Führer - Die wirklich wahrste Wahrheit über Adolf Hitler (více)
Trailer

Do konce roku 1944 zbývá pět dnů a Adolf Hitler (Helge Schneider) propadá depresím. Prvního ledna má před zraky tisíců Berlíňanů a filmovými kamerami pronést novoroční řeč – bojovnou, údernou a ráznou. Jenže má deprese a na nějaké řečnění nemá ani pomyšlení. Třetí říše se hroutí a Adolf také. Jeho nejbližší spolupracovník a ministr propagandy Joseph Goebbles však potřebuje svého vůdce v dobré kondici, a proto přichází s nápadem, že s přípravou novoročního projevu může Hitlerovi pomoct jeho bývalý dvorní herec Adolf Grünbaum (Ulrich Mühe). Jenže Grünbaum je nejen židovského původu, ale ještě k tomu „žije“ i s celou svojí rodinou v koncentračním táboře. Goebbels neváhá a nechává celou rodinu přivézt rovnou do vůdcova sídla a Grünbauma posílá rovnou do kanceláře svého šéfa. Čas běží a vůdce musí být do novoročního projevu zpátky ve formě.

Adolf Hitler se jako komické postava ve filmu objevil už několikrát, ale ještě nikdy v celovečerním německém snímku. Hned po svém uvedení v německých kinech vyvolal film mimořádnou vlnu mediálního zájmu. Ozvaly se židovské i pravicové organizace, církve, oběti holocaustu… a ti všichni měli pocit, že film jejich životy jaksi poškozuje. Ne tak režisér a autor scénáře Dani Levy. Tento Švýcar židovského původu, který se tématem holocaustu zabýval i ve svých předchozích snímcích, totiž Adolfa Hitlera ukazuje jako bezbranného imbecila, s jehož mentálním rozpoložením může pohnout jen distingovaný židovský profesor.

Výrazné herecké výkony nedávno zesnulého Ulricha Müheho (Životy těch druhých) a Helge Schneidera (přední německý komik, improvizátor a satirik) z filmu činí šokující komedii, doprovázenou mrazivým pocitem nepatřičnosti. Současný film se s druhou světovou válkou vypořádává jako s akčním dramatem, thrillerem nebo srdceryvným melodramatem. Ale Levy se s ní vypořádává po svém – v duchu nejlepších tradic německé satiry, která si z Hitlera a nacismu utahovala před i po jeho nástupu k moci, dokud to tedy ještě šlo. Možná i díky této návaznosti patří v Německu Můj vůdce i přes svou kontroverznost k divácky nejúspěšnějším filmům letošního roku. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (111)

D.Moore

všechny recenze uživatele

Ačkoliv jsem si nemyslel, že to někdy udělám, tenhle film jen okomentuji a hodnotit nebudu. Zatím. Rozporuplnější snímek jsem ještě nikdy neviděl. Soudě podle traileru by člověk očekával praštěnou komedii, které jde především o to, ukázat führera v co nejsměšnějších polohách: V teplákovce při rozcvičce, ve vaně s modelem válečné lodě, při sexu, s nešikovně oholenou polovinou knírku. Jenže chyba lávky. Můj vůdce (bla, bla, bla) totiž hraje především na jakousi satirickou strunu, kterou lze těžko jakkoliv popsat. Z Hitlera se přičiněním scénáristů stal vcelku přátelský chlapík, takřka politováníhodný, který má jen drobné duševní problémy vycházející z bloku z dětství, kdy byl nespravedlivě ponižován otcem, a který by se rád dostal do psychické pohody, aby mohl na Nový rok vystoupit na veřejnosti. Co si o tom myslet? Z mé strany by to byl jasný odpad za neskutečně překroucenou historii, za nebetyčnou drzost a za polidštění jedné z největších zrůd světových dějin, tedy skutek velmi těsně hraničící s tou nejsprostší propagací nacismu. Jenže... Přišlo by mi to nefér vůči filmu, který mě vlastně ani na minutu nenudil, občas pěkně cynicky pobavil dialogy (Himmler ke Goebbelsovi: "My potřebujeme Žida? Myslím, že byste si to se mnou měl vyměnit.") i různými střípky, jako oficíry neschopnými vyslovit správně hodnosti ostatních, a na trochu melancholickém konci mě vlastně i donutil k zamyšlení. Těžko přetěžko tohle dílo hodnotit. Nejlepší bude, když si na ně každý udělá obrázek sám. ()

Rockerman 

všechny recenze uživatele

Je to dost neurovnaný film, který se tváří jako satira, ale je to jen čistý výsměch Adolfu Hitlerovi. Bohužel ten výsměch není moc vtipný. Hitler štěká jako pes, dělá kliky nebo při jídle prská, jak je rozčilený. Nejvtipnější je možná scéna, kdy je mu zima a tak uléhá mezi židovské manžele, aby se zahřál. Vůdce je tu prezentován jako slaboch, který byl v dětsví týrán svým otcem a toto trauma způsobilo tu jeho nenávist Židům a jiným národům. Nakonec je to však Žid, který mu má pomoci od deprese. Některé absurdní scény jsou docela zábavné, jiné jsou slabší. Za jedno podívání to stálo, ale v paměti mi to na moc dlouho neutkví. ()

Reklama

PanFilmov 

všechny recenze uživatele

No ako čakal som brutal pecku vtipnú paródiu na tochto človeka, ale videl som len úbohý pokus a zosmiešnenie Adolfa Hitlera, ktorý vôbec nebol vtipný, je pravda že pár krát som sa zasmial, niektoré scény fakt vyšli, ale skoro celý film som len netrpezlivo čakal kedy sa konečne toto utrpenie skončí:((( ()

ypres.bass 

všechny recenze uživatele

Ač béčkovina určená pro videopujčovny, našel jsem v tomto filmu mnoho více než úsměvných chvil a více než dost hodně krutých žertů z tisícileté říše. Když se Áda přijde rozbrečet k rodině toho Žida a nakonec tam s nimi zůstane spát jako dítě s rodiči uviděl jsem v té stvůře to zastydlé dítě kterým údajně vždycky byl. ()

Slarque 

všechny recenze uživatele

Ponechám stranou etickou stránku věci a budu to hodnotit jako komedii. Autoři sice vymysleli dostatečně absurdní zápletku, ale zapomněli, že komedii dělá komedií vtip. Takže tu máme neskutečně mnoho postav, které říkají skutečně často i za neskutečných okolností „Hail Hitler!“. Jak dlouho vám to bude připadat zábavné? A ostatní humorné situace? Asi tři. To máme průměrně jednu na půl hodiny. Je divné, když mi to přijde málo? ()

Galerie (18)

Zajímavosti (7)

  • Režisér Dani Levy je židovského původu. (Mr.Hudson)
  • Hodnost SS-Untersturmbannführer, která je ve filmu zmíněna, ve skutečnosti neexistuje ani nikdy neexistovala. (HJ-FILIP)

Související novinky

Největší námořní tragedie ve filmu

Největší námořní tragedie ve filmu

25.01.2007

Německá televizní společnost ZDF oznámila, že natočí velkofilm o největší námořní tragédii. V lednu 1945 se přeplněný Wilhelm Gustloff po nárazu torpéda, jenž bylo vypáleno sovětskou ponorkou, během… (více)

Reklama

Reklama