Parasomnie

Parasomnia

Horor / Thriller / Romantický

USA, 2008, 103 min

• J*A*S*M

Úplný průměr, neboli 2 a půl hvězdy. Námět není špatný, bohužel jeho provedení ničím nevyniká. S přibývajícím časem sympaticky přibývá i mrtvol, ač se ze začátku může zdát, že Parasomnia bude spíš romantikou s jen lehčí příchutí hororu. Nakonec je tedy hororem, ale podobně nevýrazným, jako předcházející Maloneho Fear.com a House on Haunted Hill.(26.5.2009)

Romantikům: Temné stíny háv svůj rozprostřely, dívka spanilá sní dál svůj sen. O zářících očích jinocha šlechetného, jenž uhranut byl krásou nevinnou, kterou lstivostí do tenat zapomnění, vlákal obávaný vládce myšlenek. Drsňákům: Voblbnutej jeliman Danny by rád vojel číču Lauru, páč mu příde jako celkem dostupný zboží, když je furt v limbu. Jenže už po ní slintá nadrženej úchyl-knihožrout Byron Volpe(moudra černé magie v pošahárně nenajde), protože skrz Lauru chystá těm, co dost nehoněj vědomosti hnusně krvavou pomstu.(17.2.2011)

Děj Parasomnie by šel stručně popsat jako snahu kluka o záchranu holky ze spárů šíleného zabijáka. Jenže ten zabiják je většinu stopáže zavřený v blázinci a holka většinu stopáže prospí. Přesto oba poměrně brutálním způsobem povraždí hafo lidí. Pojetím to není nepodobné Cele, i když to nedosahuje její vizuální vytříbenosti. Jenže Cela zas neměla perfektního Jeffreyho Combse a to se sakra počítá. Hodnotím jako průměr, ale někomu by Parasomnia určitě mohla sednout ještě lépe.(23.7.2009)

Sličná děva v kalhotkách a mužské košili párající nožem policistu? I pro tohle si člověk zamiluje horrory. Tak tenhle film mi postupem času přijde velmi zvláštní. Ne že by byl nějak extra dobrý nebo vyloženě špatný, minimálně mi přijde zajímavý. Najde se v něm totiž několik zajímavých okamžiků a to jak po dějové (přechod od původní romantiky k docela slušnému krváku - posledních pár minut je docela jízda), tak i po vizuální (zrcadlové bludiště, potažmo snové scény jako celek - tady se ta digitální animace opravdu docela povedla -, Volpovo mechanické panoptikum nebo sebevražda jeho ženy) stránce. Ty se však prolínají s trochu tradičními a ne moc zajímavými scénami. Přišlo mi, jako by Williama Malona napadly ty dobré scény a jasná představa, jak by vypadaly a on se pak k nim jen snažil domyslet ten zbytek, aby to dávalo jako film trochu smysl. Celý film by si určitě zasloužil trošku větší rozpočet, vyzrálejší herecké výkony (Combs je bezchybný) a větší kvalitativní vyváženost. Určitě mi ale pár věcí v paměti uvázne na hodně dlouho (šroubováky). Jsem rád, že jsem to viděl, nijak toho nelituji a doufám, že to je jen předzvěst dalších povedenějších a vyzrálejších Maloneových filmů. Za zmínku také určitě stojí velmi povedená hudba.(10.12.2011)

• juta

Snaha o psychothriller, který se ale nevyvedl podle představ tvůrců. Chybuje se tu ve všem, jako třeba špatně zvolení herci, jejich myšlenkové pochody a děj samotný.(8.9.2016)