Ghetto No.1 je Chanov. Chanov je romské ghetto. Synonymum bezradnosti, nemohoucnosti, směsice pokrytectví a dobře míněných snah řešit takzvanou romskou otázku. Chanov, naše noční můra, výčitka, špatné svědomí. Ale i omezenost, agrese, bezvýchodnost. Prohlásí-li někdo, že žije v Chanově, je automaticky zařazen na nejspodnější myslitelnou sociální příčku. Je to nesmazatelné stigma. Chanov je značně horká půda – místo s nadprůměrně vysokou kriminalitou, pětadevadesátiprocentní nezaměstnanstí, skoro osmdesátimilionovým dluhem na nájemném. Obrazy, které Chanov nabízí, mluví samy za sebe. Ve filmu nechci obžalovávat (po pravdě řečeno nevím koho), nepředkládám osvícené recepty (pochybuji, že nějaké existují). Smyslem dokumentu je nahlédnout a nechat nahlédnout za jednu neviditelnou, ale bolestně citelnou hranici v srdci bezhraničné Evropy. (oficiální text distributora)

Riker

Škoda přeškoda že autor násilně divákovi vnucuje evidentně svá osobní přesvědčení a názory na tábor v Letech a nedává možnost aby k závěru došel divák sám. Je zde pouze prezentován jeden striktní úhel pohledu a hlavně stále dokola se opakující argumenty, většina pro běžného diváka naprosto nesmyslná a nepochopitelná. Autor toto téma tak moc chce zdůraznit a gradovat jeho závažnost až to bohužel působí spíš komicky a nedůvěryhodně, prostě jako propaganda. Ostatní témata asi autora tolik osobně nezasahují a jsou již o hodně objektivnější, i když neustále vstupy záběrů na prasata si neodpustil. ()

Hawaitypek

Veľmi jednostranné - neplatiaci, leniví rómovia ktorí dostali byty zadarmo sú obete nás resp. zlých čechov ktorý si na byt musia zarobiť.....ľúto mi je len tých detí.............blbý kolobeh 3* ()

japekli

Co tím autor asi myslel? Chce protlačit demolici prasečáku, ukázat dost jemně důvody nesnášenlivosti nebo absolutní neřešitelnost tohoto problému? Ozejvá se fůra "chytrejch" hlav z majority i minority a dokonce i ze světa chtěj "pomoct". Všichni, tedy černobílí i ze zahraničí, by si měli uvědomit, že nebylo jediný období za mnoho staletí, kdy jakákoli podobenství soužití vyhovovala oběma stranám najednou. Dle mýho, nemá smysl "znásilňovat" kulturu jinou kulturou, pokud to má být "civilizovaně" a pokud si chce zachovat formu některá z kultur. Jediný řešení je kultivovaná separace. Není možný z dlouhodobýho hlediska, aby jedni trvale parazitovali na mozolech a vymoženostech druhých a druzí zas na jednoduchosti prvních a to ve velkým nepoměru. U zvířat je to symbióza= oboustranná výhoda. Je to stejná situace tohoto problému?... Prohnilej systém evidentně "vyrábí" štědrou sociální politikou další z mnoha aspektů, který ho nakonec sežerou. Po tom, co v dokumentu dva "nádějní" malí hošíci už v tak útlým věku předvedli hodně rychle mimikry(bolení hlaviček) a do tý doby celkem jedinej rozumně hovořící člen minority prohlásil, že pokud nedosáhne svýho (myšleno zrušení prasečáku), vezme benzín a bude pálit (právníci asi přeslechli), měl by každej průměrně inteligentní člověk uznat, že jedině vzájemný oddělení je nejcivilizovanějším řešením. Jestli se budou podobné skupiny vzdělávat, tak zmiňovaný "benzín" může napovědět jakým směrem(muslimové a atomovka). Měli by to uznat "chytrý" hlavy od nás i od nich, neboť to jalový žvanění nás může dovézt až tam, kam dojela Jugoslávie. ()

petr.al

Rozporuplný dokument, ve kterém se tvůrci snaží přiblížit širší veřejnosti romskou/ cikánskou problematiku nezaujatým objektivem kamery. Již tolikrát viděné záběry ze zdemolovaného, neudržovaného, nechvalně známého sídliště Chanov, klasické rozhovory filmařů s tamními obyvateli (chtějí po mě nájem, kdo mi zaplatí rozbité okno, bolí mě hlava, proto nejsem ve škole, pojedu do Anglie...), bezobsažné řečičky politiků o diskriminaci a jak musíme konat, ale nekonáme, návrat do minulosti má v divákovi evokovat pocit krušného a těžce zkoušeného osudu Romů/ cikánů. Dokument je poměrně vleklý a pouze komentuje již tolikrát komentované, leč neřešené. Ghetto No. 1 není špatný ani dobrý, prostě se jedná o průměr. Můj osobní názor jak řešit romskou/ cikánskou problematiku je ten, že bych toto etnikum neshlukoval na jedno místo, ale naopak rozmělnil, aby se začlenilo do majority a vytvořilo si tak základní návyky (škola, práce, pořádek, porodnost, která nebude připomínat hlodavce). Na druhou stranu je třeba přiznat, že býti Romem/ cikánem v Česku je mnohdy nelehký úděl. ()

infidele

Hodně nepovedených asociací, někdy moc tendeční, přesto nenabízející moc řešení situace v Chánově. Je to spíše rádoby objektivní výkřik nad podmínkami sociálně vyčleněné skupiny. ()

marky_z

Obsah dokumentu je mrazivý a odstrašující, trochu depresivní. Zpracování místy tendenční. Pokud však jde o toto téma, pak jen houšť takovýchto dokumentů.... ()

JARDAHONDA

Upřímně nezdílím sympatie k rómské populaci..Takže na téma Chanov se radši zdržím hlasování .. Malou výtku bych měl jen k 90 minutové stopáži.. Bohatě by stačilo 30 minut ()