Nezvaný host

• Česko Návštěvník (festivalový název) (více)

Walter Vale (Richard Jenkins) je stárnoucím univerzitním profesorem, jehož život je pomalu konzervován v letitém stereotypu. Tento stereotyp se začíná měnit teprve ve chvíli, kde se Walter náhodně setkává s mladým Syřanem Tarekem (Haaz Sleiman). Tarek, sám skvělý bubeník, překvapí jednoho dne Waltera zkoušejícího hrát na jeho africký buben džembe a nevědomky jej tím vyzve na cestu k nalezení netušeného rozměru jeho vlastní osobnosti. (oficiální text distributora)

Kaluž

Příliš okatě vtíravé melodrama "ze života", spíše pro nenáročného diváka. Mé cynické já mi nedovolí jít výše, ale hezký to bylo, to jo. ()

Skip

No vida, takový nenápadný film a jaký to skvost. Pomalu plynoucí dalo by se říct komorní drama, a přitom máte pocit, že to frčí jak v nadupaném akčňáku. Tohle je další z těch malých velkých filmů, které mám tak rád, jen si teď nemůžu vzpomenout na ty ostatní, protože mám plnou hlavu tohoto. Výborný scénář, režie i herecké výkony málo známých herců. Tohle je jeden z těch filmů, ke kterým se divák po čase rád vrací. ()

Chrysopras

Velmi dobrý a silný příběh pojednávající tématiku migrace. Vyzdvihnout musím herecké výkony, zvlášt Jenkinse. Ovšem dojem mi zkazil klišovitý konec, kdy jsem trnul hrůzou, že snad přijde ještě svatba. Ale stejně můžu jen doporučit! ( 43. KVIFF ) ()

Fanucci

Obrovské překvapení! Možná to není na plný počet, ale naposled jsem se tak melancholicky cítil po dokoukání Ztraceno v překladu. A to je panečku pochvala pro Thomase McCarthyho!:-) Natočil výjimečný film, v kterém hl. postavy elegantně překonávají kulturní, psychické i společenské bariéry (jak často vidíte bílého chlapíka v obleku jak hraje na bubny?), dokáže rozesmát i rozplakat a americké aroganci trefně "nastavuje zrcadlo" jak by řekli ve Vesničce střediskové:-). Možná kritizuje až příliš okatě - scéna v závěru filmu na letišti se záběrem na americkou vlajku...ale beru to. Opravdu skvěle napsané i natočené, vřele doporučuji! ()

Gereth

Jedno djembe vlastním a musím říct, že jsem si při scénách, ve kterých se bubnuje, pobouchával do stolu. Přesně takovýto druh filmu mám rád. Překrásná hudba, dlouhé záběry a pocit který dozníva i poté, co skončí závěrečné titulky. Ne, že by příběh byl nějak velkolepý nebo originální. Je prostě lidský. A tak nečekejte velké hrdinské činy, šťastné zvraty nebo padouchy. To co dostanete, je příběh ze světa, v kterém žijeme. Co se týče samotného Jenkinse, učitele znuděného životem a skrze rytmy djembe vytrženého z letargie, zahrál na jedničku. 75% ()

kinderman

Film mi byl doporučen jako hřejivě lidský, což mě mělo varovat. Stal jsem se svědkem předvídatelné oslavy multikulturality (kterážto většině učitelů po spuštění nové školské "reformy" musí nutně lézt krkem) s příběhem o podílu pouličního bubnování na polidštění nešťastného vdovce. Nudil jsem se. ()

fmash

Dědkovatící suchar pronuďující se zbytkem živata si přičuchne k životní realitě mimo svou slonovinovou akademickou věž. Trochu ho to vyvede z konceptu, ale zvládá to slušně. Potud dobré, neurazí ani zvlášť nenadchne. Pak tu máme vzdělané, kultivované a konformní nelegální přistěhovalce libého vzhledu, (--!!SPOILER!!--) jimž mašinérie zatne tipec. Smutné, já bych zpátky do Sýrie taky nechtěl, zvlášť jako politický utečenec. Bohužel, když se kácí les, létají třísky. A nepochybně by bylo co změnit k lepšímu. (--!!KONEC SPOILERU!!--) Totální nekonfliktnost snímku lze v pohodě tolerovat jako součást záměru popisovat profesorův život. Za kardinální problém ale považuju černobílost popisu imigrantské situace. Ta selanka totiž ukazuje příliš úzkou část spektra, což je vzhledem k ožehavosti tématu až příliš jednostranné. Někomu to vadit nemusí, mně jo, a docela dost. 2¾. ()

maverick10

Do pulky filmu to byla ukrutna nuda a od pulky filmu, kdy se nic nestalo to byla zase nuda az do konce. Za tuhle vetu se trochu stydim, protoze vim, ze tenhle film ma myslenku a ma to, co mam na filmu moc rad - prirozenost a lidskost. Jenomze si proste nemuzu pomoct, i pres vsechny tyto vklady a klady to nemelo naboj, nemelo to tu spravnou atmosferu. A koukat se 100 minut na porad tu stejnou kamenou tvar Richarda Jenkinse (kdybyste hledali presny opak gumove tvare alias Jima Careyho, voala tady ho mate) neni nikterak povznasejici. Nicmene se nabranim onalepkovat tento snimek napisem: Maly velky film. ()

JOHN.NY

Imigranti to v USA nemají jednoduché. Tarek a Zainab žijí v neustálem strachu, že budou deportováni. Jejich životní cesta se zkříží s univerzitním profesorem Walterem, který potřebuje nový impulz do života. Svůj nudný život hodlá opustit a snaží se pomoci zadrženému Tarekovi. Drama nám ukazuje, jak se změnila přistěhovalecká politika v USA po 11/9 a že již není zemí neomezených možností pro každého. Snímkem nás doprovází krásná hudba ve snaze zmírnit atmosféru. Konec je krásný i když nikoho po lidské stránce nepotěší.. ()

Lord.Jim

Příběh životem znuděného profesora, který už tak nějak přežívá. Nudní studenti, nudná práce, nudnej život... Shodou okolností je vtažen do řetězu událostí, které mu zpočátku nejsou milé, postupně se probouzí k životu a začíná jevit zájem, angažuje se, až se nakonec probere i k lásce, která ho zaskočí zcela nepřipraveného. Dobrý důvod ke změně života! ()

lioncel

Takové nenápadné, ale zároveň neobyčejně silné a smutné melodrama .. příběh protknutý krásnou hudbou a hlavně čistým člověčenstvím v tom nejlepším slova smyslu .. odevzdanost zajištěného, opuštěného, stárnoucího muže, který po smrti své ženy odepsal sám sebe, své ambice a především svou chuť žít .. v přímé konfrontaci s dvěma mladými nelegálními imigranty ze Sýrie a Senegalu, zde nositeli světla a radosti a později bohužel i zmařených nadějí .. na pozadí situace vzniklé ve Spojených státech po 11. září 2001 … ()

berusche

Ani bych tenhle snímek neoznačila jako typický doják (uznejme, že není napříč diváctvem široké spektrum skupin, které se u toho bude zaručeně bavit), ale je pravdou, že od začátku to cílí přesně tam, kam chce (nebo kam chtěl režisér?). Režisér pro mě osobně znamená film, po kterém již delší dobu prahnu a vyhnul se mi a pak jeden, který by mi ani nevadilo, kdybych neviděla. Tohle by mě asi mrzelo, protože za pozornost 104 minut mi to stálo. Ano, má to přesně ty parametry, jaké by to pro výsledek mít mělo: etnické příslušnosti, samotu, vzepření se tendencím, objevení sám sebe a pomoc nejen bližnímu svému. Konečné smíření je pro mě ale dostatečně hluboké a za to, i s tím dojákem okolo, si to ode mě vysloužilo vysloužené. ()

easaque

příjemný klidný film s pomalejším dějem a lidským pohledem na problémy slušných přistěhovalců. Zpráva pro osamělé lidi: Najděte si svého bezdomovce, či imigranta a možná se budete cítit šťastněji! ;-) [ PŘÍBĚH: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

Lyncha

Pro mě nejlepší film MFF KV 2008. Je v něm všechno - humor, lidskost, přátelství, sebereflexe, zodpovědnost, kritika, dojetí, výborná hudba. Naopak není v tom to, co tam být nemá - přeslazený happyend, ačkoli jsem se toho u amerického filmu bála. I když tento konkrétní příběh je fikce, režisér sám před natočením filmu navštívil řadu záchytných center pro imigranty, aby zjistil, jak to tu chodí a vyslechl si některé z příběhů lidí, kteří v nich přežívají. ()

Martin741

Mily a sympaticky film o tom, ako sa mlady talentovany bubenik /Haaz Sleiman/ stane sucastou zivota stareho univerzitneho profesora a tym zmeni jeho pomale odumieranie na zivot. Presne taketo filmy dokazu pohladit po dusi a cloveku nepripada vsetko az take depresivne a pesimisticke. 100 % ()