Démoni

Povídkový / Drama

Slovensko, 2007, 105 min

Róbert Šveda
  • Mordenroth

Určite lepšie ako prostoduchý Polčas rozpadu, i keď amatérskejšie natočené. 50%.(10.2.2008)

Tri poviedky, tri emocionalne silne pribehy , ktoré su tragikomicke ale sakramentsky úprimne. jasný dôkaz že aj na SLOVENSKU sa DA natočit SILNY A PEKNY FILM. nemam slov , dojalo ma to aj rozosmialo a môžem len doporučit , tichy film a pomaly ale také ja zbožnujem(1.12.2007)

• Jordan

na tomto filme je potešujúce asi len to, že je dôkazom, že na Slovensku sa točí a aj za pomerne málo peňazí, inak ma najviac na celovečernom debute Roba Švedu potešili asi len úvodné titulky, ktoré boli veľmi pekné . . . a potom? z troch poviedok je jediná ako tak dobrá posledná tretia - čo bol vlastne Švedov absolventský film na réžii na VŠMU - tento príbeh je asi najosobnejší, má tam akési scenáristické tajomstvo, nápad, je o niečom, i keď nie dokonalý, príjemný a pozerateľný, hoci mietasmi sa trápnosti v niektorých replikách a hereckých obratoch nevyhol, bolo jej tu predsa len menej, ako v poviedke strednej a najmä prvej, ktorá ide odnikiaľ nikam, je o ničom, scenáristicky i herecky trápna, ničnehovoriaca a na niečo sa tváriaca, no pritom prázdna; do seba uzacretý na umenie sa tváriaci pokus, ktorý ostal pri pokuse; čo je škoda, pretože Šveda zrejme talent má; len by si zrejme nemal písať scenáre sám;(2.3.2008)

• dopitak

"Pozreté kvôli Kerekes, ktorá nesklame (áno, je tam vyzlečená). Inak trápnosť nad trápnosť, pri niektorých replikách a scénach som sa ja sám už cítil trápne,.." - asi tak. Jenom bych ještě dodal, že málokdo má skutečný talent zachytit kamerou opravdu trapné situace, ovšem ze života. Na obranu tvůrců nutno poznamenat, že to se jim jako jedno z mála věcí povedlo. Minimalistická hudba by se ještě dala zkousnout, ale zfušovaný (pardon, autentický) zvuk dost vadí, postavám není moc rozumět. První povídka má ještě nějakou hodnotu, druhá je trochu umělecká a třetí je hrozná.(5.1.2014)

Tak toto je INÝ slovenský film. Zabudnite na gýčovitý Návrat bocianov, moralizujúci brak Rozhovor s nepriateľom aj na zdařilý Polčas rozpadu. Toto je čerešnička na torte pre klubového diváka. Tri príbehy, minimalistické sondy o láske. Mladá Soňa spozná úprimné zaľúbenie, so všetkou opojnou krásou i rýchlim sklamaním. Dáša už bola oklamaná a dostane druhú šancu, ale "jej láska z cudziny" sa vráti domov skôr než sa ona rozhodne, čo vlastne chcem. Tretia najviac neobvyklá poviedka Klára je o manželoch, ktorí prídu do liečevne pre duševne chorých za mladým Kristiánom, aby tu muž v strednom veku zistil či je alebo nie je homosexuál a jeho manželka pochopí, že si zaslúži viac milých slov hoci aj od bláznov, než jej hovorí jej manžel. Vo filme je minimum dialógov, ale jeho vizuálna stránka vypovedá aj za slová. Film vás vtiahne do deja, do smutno-veselej atmosféry plnej premenlivých ľudských citov . Zároveň je na divákovi, aby si domyslel, čo predchádzalo a čo dopĺňalo každý príbeh. Citujúc film poznamenávam: Slovensko má šťastie prišli sem mimozemšťania. Áno prišli tento film je na naše pomery mimozemský - umelecký a hĺbavý, hoci nie dokonalý.(14.1.2008)

• - Vizuálny koncept filmu bol inšpirovaný filmárskym hnutím Dogma 95, pod ktoré sa pri zakladaní podpísal aj Lars von Trier. Režisér Róbert Šveda povedal: „Dogma sa stala akousi definíciou digitálnej technológie nízkorozpočtového filmu. Bola apelom na filmárov, aby mysleli slobodne, brali tvorbu voľnejšie. Vy ste na to reagovali po slovensky. Nedržal som sa úplne všetkých zásad Dogmy 95. A Démonov nemožno považovať za "dogmafilm". Ale chceli sme byť autentickí pred kamerou. A nestavať to, čo sa odohráva pred kamerou, presne podľa scenára.“ (ash99)