Démoni

Povídkový / Drama

Slovensko, 2007, 105 min

Róbert Šveda
  • Mordenroth

Určite lepšie ako prostoduchý Polčas rozpadu, i keď amatérskejšie natočené. 50%.(10.2.2008)

Tak toto je INÝ slovenský film. Zabudnite na gýčovitý Návrat bocianov, moralizujúci brak Rozhovor s nepriateľom aj na zdařilý Polčas rozpadu. Toto je čerešnička na torte pre klubového diváka. Tri príbehy, minimalistické sondy o láske. Mladá Soňa spozná úprimné zaľúbenie, so všetkou opojnou krásou i rýchlim sklamaním. Dáša už bola oklamaná a dostane druhú šancu, ale "jej láska z cudziny" sa vráti domov skôr než sa ona rozhodne, čo vlastne chcem. Tretia najviac neobvyklá poviedka Klára je o manželoch, ktorí prídu do liečevne pre duševne chorých za mladým Kristiánom, aby tu muž v strednom veku zistil či je alebo nie je homosexuál a jeho manželka pochopí, že si zaslúži viac milých slov hoci aj od bláznov, než jej hovorí jej manžel. Vo filme je minimum dialógov, ale jeho vizuálna stránka vypovedá aj za slová. Film vás vtiahne do deja, do smutno-veselej atmosféry plnej premenlivých ľudských citov . Zároveň je na divákovi, aby si domyslel, čo predchádzalo a čo dopĺňalo každý príbeh. Citujúc film poznamenávam: Slovensko má šťastie prišli sem mimozemšťania. Áno prišli tento film je na naše pomery mimozemský - umelecký a hĺbavý, hoci nie dokonalý.(14.1.2008)

Tri poviedky, tri emocionalne silne pribehy , ktoré su tragikomicke ale sakramentsky úprimne. jasný dôkaz že aj na SLOVENSKU sa DA natočit SILNY A PEKNY FILM. nemam slov , dojalo ma to aj rozosmialo a môžem len doporučit , tichy film a pomaly ale také ja zbožnujem(1.12.2007)

• anderson

Všetko čo doteraz ŠVEDA nakrútil bolo istým spôsobom experimentátorské či remeselne zručné. Bohužiaľ - aj keď s realizáciou DÉMONOV (inak prečo skvelým BAVAovým filmom nazval práve svoj debut ???) mal problémy - jeho celovečerný debut stroskotáva na dementných dialógoch, vykoštruovanom scenári a dosť zlých hereckých výkonoch (LACO HRUŠOVSKÝ je megatrápny). Priznám sa čakal som VIAC profesionality. 2hviezdy za nahotu. Tá sa podarila. (9.4.2008)(9.4.2008)

**, ****, ***.(10.8.2008)

• - Vizuálny koncept filmu bol inšpirovaný filmárskym hnutím Dogma 95, pod ktoré sa pri zakladaní podpísal aj Lars von Trier. Režisér Róbert Šveda povedal: „Dogma sa stala akousi definíciou digitálnej technológie nízkorozpočtového filmu. Bola apelom na filmárov, aby mysleli slobodne, brali tvorbu voľnejšie. Vy ste na to reagovali po slovensky. Nedržal som sa úplne všetkých zásad Dogmy 95. A Démonov nemožno považovať za "dogmafilm". Ale chceli sme byť autentickí pred kamerou. A nestavať to, čo sa odohráva pred kamerou, presne podľa scenára.“ (ash99)