Démoni

Povídkový / Drama

Slovensko, 2007, 105 min

Róbert Šveda
  • anderson

Všetko čo doteraz ŠVEDA nakrútil bolo istým spôsobom experimentátorské či remeselne zručné. Bohužiaľ - aj keď s realizáciou DÉMONOV (inak prečo skvelým BAVAovým filmom nazval práve svoj debut ???) mal problémy - jeho celovečerný debut stroskotáva na dementných dialógoch, vykoštruovanom scenári a dosť zlých hereckých výkonoch (LACO HRUŠOVSKÝ je megatrápny). Priznám sa čakal som VIAC profesionality. 2hviezdy za nahotu. Tá sa podarila. (9.4.2008)(9.4.2008)

• Terva

Mě to neoslovilo ani Slovensky. Jen snad Vica Kerekes.(1.4.2013)

• dopitak

"Pozreté kvôli Kerekes, ktorá nesklame (áno, je tam vyzlečená). Inak trápnosť nad trápnosť, pri niektorých replikách a scénach som sa ja sám už cítil trápne,.." - asi tak. Jenom bych ještě dodal, že málokdo má skutečný talent zachytit kamerou opravdu trapné situace, ovšem ze života. Na obranu tvůrců nutno poznamenat, že to se jim jako jedno z mála věcí povedlo. Minimalistická hudba by se ještě dala zkousnout, ale zfušovaný (pardon, autentický) zvuk dost vadí, postavám není moc rozumět. První povídka má ještě nějakou hodnotu, druhá je trochu umělecká a třetí je hrozná.(5.1.2014)

**, ****, ***.(10.8.2008)

• Radko

Tri poviedky: 1. Sklamanie naivného dievčaťa, nalákaného na mediálne prísľuby. Dej pohľadmi a obrazmi prostredí. Úsporné dialógy, plaché pohľady, nahota. Literárny odkaz: Buninova poviedka. Pocit: Vzplanutie a zhasnutie. 70% 2. Únik na vidiek s chvíľkovým potešením bez perspektívy zakotvenia. Opustené noci v chatke. Jazyková bariéra v kontakte s mužom, ktorý by snáď bol tým pravým. Literárny odkaz: Goethe: Utrpenie mladého Werthera. Pocit: Únikové sklamania. 60% 3. Skúmanie pacienta nerozumejúcim si manželským párom vo vyľudnenej liečebni. Nezrozumiteľné dialógy. Literárny odkaz – Muž je spisovateľ. Pocit: Účelový, emócie postrádajúci konštrukt a žiaľ aj najdlhšia časť filmu. 10%(4.1.2013)

• - Vizuálny koncept filmu bol inšpirovaný filmárskym hnutím Dogma 95, pod ktoré sa pri zakladaní podpísal aj Lars von Trier. Režisér Róbert Šveda povedal: „Dogma sa stala akousi definíciou digitálnej technológie nízkorozpočtového filmu. Bola apelom na filmárov, aby mysleli slobodne, brali tvorbu voľnejšie. Vy ste na to reagovali po slovensky. Nedržal som sa úplne všetkých zásad Dogmy 95. A Démonov nemožno považovať za "dogmafilm". Ale chceli sme byť autentickí pred kamerou. A nestavať to, čo sa odohráva pred kamerou, presne podľa scenára.“ (ash99)