Neusínej!

Don't Fall Asleep!

Krátkometrážní / Horor

Česko, 2006, 20 min

• StrYke

Upřímně jsem si od Neusínej! nic nesliboval, vlastně jsem ještě před spuštětím odhadoval, že to pošlu do Odpadu!. Zázraky se ale asi dějí, protože se z tohohle českého kraťasu nakonec vyklubala docela zábavná podívaná, která mě však naštvala dvěma věcma: Naprosto debilním zvukem a podprůměrným obrazem. Pobavil mě stupidní komentář uživatele Sabrewulfa, který dělá jakoby ho do tohohle filmu někdo nutil nebo co, a tak se to také má brát, že to můžete kdykoliv vypnout a kašlat na to. A pak ještě zveřejňuje (a u tohohle jsem se vážně od srdce zasmál), že Neusínej! vykrádá Noční můru v Elm Street, asi jenom proto, že je tam zabiják ze snu, což je ve spoustě filmů.(2.8.2011)

V mezích amatérského počinu parádní záležitost, ze které sálá autorská láska ke všemu bad. Filmových a komiksových odkazů jak u Tarantina, závěrečné titulky á la Rodriguez, nejednoznačný konec odkazující na Cronenberga… prostě neskutečné kvantum filmů, které mají autoři nakoukáno, snímku jenom prospívají. Škoda necharismatických hlavních představitelů (jemu jsem nevěřil ani to telefonování a ona mi připomněla neoblíbenou třídní pipku) a blbého zvuku, který zamrzí hlavně v úvodním rozhovoru. Zato moc gut je kamera a střih (pomocí nichž režisér umě buduje funkční napětí) a jako třešnička minimalistická hudba ze synťáku páně Carpentera. Chci regulérní devadesátiminutovku, jejíž kvality prověří velké plátno!(2.1.2008)

• Campbell

Přijde mi spíše jako že tady polovina lidí hodnotí protože je to Český. Nicméně tenhle film je neoriginální a celkově dost špatně natočenej. Je sice fajn že se jedná o horor kterých není nikdy dost. Ale je tu neuvěřitelně moc věěcí na vytknutí, třeba herci, ta herečka proboha to byla síla. A ty dialogy těch dvou. Nevím jestli si takhle Vojkůvka myslí že se lidi baví, ale říkám že ne. příběh je vykrádačka různých hororů což mi moc nevadilo. Některý scény byly neuvěřitelně stupidní jako třeba když se chlap jde vyhonit, to bylo fakt úžasný, co to mělo znamenat? Zklamání že mu ženská nechtěla dát? Tahle scéna byla fakt bomba. Hodně záběrů do prázdna mě celkem štvaly. No a pozitiva to je bezesporu odvaha, a pár krvavých scén, ale ta krev vypadala špatně. Na amatérský pokus to ušlo, ale VOjkůvka je špatnej vypravěč, na jedno zkouknutí dobré, ale opravdu se v tom nesmí nic hledat.(10.5.2012)

Já mám obrovský problém s režisérem Vojkůvkou. Na první pohled jde vidět, že talent má, ale nedokáže ho pořádně využít což sráží dojem z jeho filmů. Chvílema dokáže diváka zaujmout tak, že by krve nedořezal, ale potom následuje naprosto trapná scéna, která vás pořádně znechutí a znehodnotí předešlou chvíli. 55% ať nežeru. PS: v průběhu filmu jsem měl ovšem mnohokrát co dělat, abych dodržel význam (jméno) filmu a nechrápal.(3.5.2010)

I když je na Neusínej! poznat, že autoři neměli peníze na technickou část filmu, vůbec to nevadí, protože daleko důležitější je, když film dokáže zaujmout a pobavit, což je zrovna případ tohoto horrorového kraťasu. Chvílemi je strašidelný, občas vtipný a v jedné části, na domácí podmínky, i pořádně krvavý. K lepšímu hodnocení mě přesvědčil i herecký výkon Dana Březiny, který je fenomenální a (v pozitivním smyslu slova) vtipný. Co bych od (polo)amatérského filmu nečekal, jsou dobře napsané dialogy, dále musím pochválit dobrou pointu a kvalitně namaskovanou hlavní zápornou postavu. Celkově vzato mě momentálně nenapadá lepší tuzemský horrorový kraťas... 7/10(2.1.2008)