Thriller Normal je natočený podle skutečného případu masových vražd, které ve 30. letech minulého století otřásly celou Evropou. Výpravný dobový film zachycuje vražedné řádění i dramatický střet uvězněného vraha a jeho obhájce. Šílený a geniální vrah totiž i po uvěznění rozehrává svůj další smrtící scénář a příběh spěje ke strhujícímu finále. V roli „českého Hannibala“ se na plátna kin vrací Milan Kňažko, protivníkem mu je mladý talent českého herectví Pavel Gajdoš v roli ambiciózního obhájce. Hlavní trojici postav doplňuje svým návratem na stříbrné plátno Dagmar Havlová jako tajemná vrahova manželka... Od února 1929 do října 1931 připravil Petr Kurten (Milan Kňažko) o život 8 lidí a bezpočet dalších napadl. Zabíjel ženy, muže, zvířata. Vše, co mu přišlo do cesty. Způsobil stejnou paniku jako kdysi v Londýně Jack Rozparovač. Nyní se tento legendární vrah vzdal policii. Obhajoby se ujímá ambiciózní mladý právník (Pavel Gajdoš), který je přesvědčen, že Kurten je psychicky vyšinutý. Aby to dokázal, ponoří se do vrahovy šokující minulosti a poznává pozadí nelítostných činů. V průběhu pátrání potkává další velmi tajemnou postavu, atraktivní Kurtenovu ženu (Dagmar Havlová). S přibývajícími důkazy je stále jasnější, že šílený vrah ještě neřekl své poslední slovo. Proč se nepolapitelný a výjimečně inteligentní zločinec odmítá nechat prohlásit za choromyslného? Jakou roli v případu hraje jeho žena a jaká je skutečná role mladého obhájce? Tři dramatické osudy ve složité pavučině konce jednoho věku. Obhájce zjišťuje, že bude muset bojovat, aby vyvázl živý. (oficiální text distributora)

faraon

tak som mu držal palce, o to viac som sklamaný.... Ako celok to vôbec nefungovalo :( Najhorsie asi dopadli dialogy:(. 60-65% ()

jefff

Musím uznat, že dvě scény mě v Normalu fakt dostaly. Jedna z nich byla historka vyprávěná Kňažkem o jeho vztahu se zvířaty, obzvláště prasaty. Podruhé (a bohužel naposledy) mě ohromila scéna s Dagmar Havlovou, na které se promítaly oběti Kurtenova řádění. Normal je nádherně stylizovaný, a komorní dusivá atmosféra je na poměry české, nadstandartní. Co bych rád ještě vyzdvihnul je výkon Kňažka, který mě doopravdy překvapil a dostat více prostoru film by dostal ještě větší grády. Toť pozitiva. Co mi k mému překvapení vadilo, je minimum akce (tenhle argument úplně nesnáším, neboť filmy v žádném případě o akci být nemusejí). Na to, že se vypráví o známém brutálním sériovém vrahovi, je jedna z největších akcí rvačka mezi dvěma muži, z toho jeden je o holi. Vadilo mi, že je film orientován příliš kolem Justa (Petr Gajdoš) a Kurten (Kňažko) je vedlejší postavou. Ševčík se asi inspiroval Mlčením jehňátek, což je ovšem škoda, neboť nemusela vzniknout česká kopie nýbrž dosti originální dobový český thriller. Bývalá první dáma mě poměrně zklamala, čekal jsem, že se rozšoupne trochu více a většinu času je herecky na nule. Gajdoš špatný nebyl a docela mě překvapil, čekal jsem, že film bude srážet. Táborský, i když v menší roli opět kvalitní. Co dodat, trošku zklamání. Normal má asi až moc unylé tempo a topí se v pocitech hlavního hrdiny, který i přes kvalitní výkon přeci jen není Johny Depp či Edward Norton. ()

Nepi

Na naše poměry zajímavý film. Kamera, práce se světlem a barvou na expresivním dojmu dosti přidala. Milan Kňažko v roli masového vraha září a dost si ji po svém užívá. I mladý Pavel Gajdoš je vcelku dobrý. Nejvíc filmu vytýkám, že se víc nevěnuje postavě samotného vraha Kurtena a lépe ho divákovi neosvětlí. ()

Styxos

Už od prvního záběru na Dagmar Havlovou ve fialovém světle, jsem věděl, že to bude bomba. A taky že ano. Normal je drahokam vyplavený na český břeh, který ovládají podprůměrné filmy. Normal je nadprůměrný film (a já se odvažuji říct i nejlepší český), který u nás po dlouhých letech vznikl. Je tak vynikající, že jsem si na něj musel zajít dvakrát do kina a ani po dvou promítáních se ho nemůžu nabažit. Milan Kňažko je ďábel k pohledání (který působí jako skvělý předobraz Hitlerova příchodu), Pavel Gajdoš působí jako rytíř na bílém koni (pro kterého ale v této době není místo) a Dagmar Havlová v roli bývalé prostitutky taky není k zahození. Modrá barva filmu dodává šmrnc, stejně jako hudba a ponurá atmosféra. Jen dialogy jsou trochu slabší, ale všechno nemůže být vždycky tak růžové, jak bychom si přáli. Bohužel ten film si na sebe dostatečně nevydělá, protože obyčejný český divák tento film neskousne. Už se moc těším, až vyjde stříbrná placka. Tento film totiž nesmí v žádném případě chybět v mojí filmotéce. PS: škoda, že to nenatočil černobílý, to by se mi to líbilo ještě víc ()

manonfire

Místo aby se režisér soustředil na solidní krimi, doslova násilně se snažil vymanit ze žánrové jednoznačnosti a výsledek byl trapný. A tak zatímco scény s panem Kňažkem a mimojiné třeba s Miroslavem Táborským byly tím nejlepším ve filmu, tak třeba role trpící paní Veškrnové byla naprosto účelová. Nejslabším článkem ale s přehledem byla hlavní postava obhájce, zoufale poslepovaná snad všemi klišé začinajích idealistických naivů. K tomu logicky trpěl haldou neopodstatněných vnitřních rozporů, počátky pochyb o vlastní čistotě duše apod. Když se k tomu ještě přidala nepochopitelná korespondence s rodiči a klišovité scény s potápěním ve vaně, fungující již po sté jako brána mezi myšlenkovými dimenzemi, vznikl pseudokulturní brak, který si hlavně někteří dobří herci nezasloužili. 40% ()

spikey1

Ševčík je jedním z nejtalentovanějších režisérů současnosti. To jakým způsobem umí pracovat s kamerou se vyrovnává F. A. Brabcovi ale naštěstí netrpí touhou onanovat na plátně až do úplného vymytí divákova mozku. Kňažko je Česko-Slovenským Lectorem, případně Kopfrkinglem nového tisíciletí. Atmosféra je vynikající. ()

Lukoboss

Největším kamenem úrazu u Normalu je shlédnout trailer a pak jít do kina. Upoutávka je totiž téměř dokonalá, že máte pocit, jako byste šli na pětihvězdičkový film. Pak ale zjistíte, že je to trochu jinak. Hodnocení rozdělím na plusy a mínusy. Jako plus beru kameru, hudbu, hru s barevnými filtry, výpravu a herecký výkon Pavla Gajdoše. Co se týče záporů, jednoznačně sem patří scénář (téměř bez děje), stylizace do Mlčení jehňátek (podobné záběry, namaskování Milana Kňažka), monotónní hlas Dagmar Havlové a moralizující "slogany", které se v průběhu snímku objevují. Škoda, vážně jsem se na to těšil a nakonec to bylo trochu jinak. Nějakou tu cenu by si ale Normal mohl příští rok odnést. ()

Rousse

Mezi prvními se na plátně v kině zobrazily ikony štědrých sponzorů a zároveň dovětek: "Nezapomeňte film ohodnotit na CSFD." - jak bych mohla zapomenout? A proto, když mě o to tak upěnlivě žádali a mé dojmy jsou ještě čerstvé, i přes pozdní noční hodinu - nezapomenu. Ano - nezapomenu. Na co? Na fantastickou mozaiku obrazů plnou naprosto úžasných záběrů. Nezapomenu na místy dokonale strhující hudbu, ale zároveň na místa, kdy mi hlavou běželo "Proboha už ty prapodivné zvuky vypněte!" A na úžasnou kameru - na tu také nezapomenu. Ve výsledku je to ale na nezapomenutelný film opravdu málo. Proto možná, když se za rok řekne NORMAL, vybaví se mi fialová barva (práce s filtry byla vážně na výbornou), Veškrnová - Havlová, Kňažko a právník. Ale zároveň také příběh, který mohl být daleko nabitější a daleko lépe strhující - zbytečně nevyužitý a promarněný potenciál v tomhle směru. Film mě nedokázal vtáhnout a možná už i ten český název to nějak předurčil. Takže říkám: "Hm, normal." I když na české poměry konečně něco nového, něco netrapného a něco, za co se nemusíme stydět. ()

Mr.Jackass

Sice mohl být film dějově lepší, ale já říkám KONEČNĚ něco co trochu vybočuje z průměru české kinematografie. Zajímavý pokus o popsání Petera Kurtena "hanibal Lectrovským" stylem, se silným apelem na vizuální stránku filmu. Hudba taktéž ucházející stejně jako kamera. Jak říkám na příběhu se dalo ještě zapracovat a dostat z předlohy více, ale jen více podobných a jiných filmů, než jsou dementní teen komedie a hřebejkovsko-jarchovské tragikomedie...3,5* ()

Luksa

Jeden z nejzajímavějších českých porevolučních filmů jaké jsem měl tu čest shlédnout. Fantastická kamera, vizuální stylizace, skvělí herci a stylová režie. Hraje se tu hodně na efekt, ale působivost Normalu nelze upřít. V tomto formálně brilantním díle zřím světlejší budoucnost českého filmu. 85% ()

ZkuKol

Film, který tak moc vsadil na vizuál, že v něm skoro nic víc není. Ano, kamera resp. snímané obrazy jsou atmosférické a je na nich sakra vidět šikovná Riestrova ruka. Ale postavy jsou strašně ploché, dalo by se říct, co herec, to jeden výraz a tón. Film má devadesát minut, ale děje je tak na 20, takže se film neskutečně vleče. Ševčík chtěl zřejmě vsadit na zobrazení úpadku společnosti a celé to obalit ve snové stylizaci, jenže film se stavá postupně čím dál víc neuchopitelným a zhruba od dvacáté minuty si kladete otázku, jestli je to opravdu tak jednoduché a neoriginální, nebo jste tak nechápavý a tvůrčí záměr vám nedochází. Já se obávám, že pravda je to první. Takže, pokud chcete vidět depresivně snový videoklip se zajímavou hudbou Jana P. Muchowa, neváhejte, ale počítejte s tím, že to bude dlouhý večer. V Dusseldorfu chytili masového vraha Kurtena a mladý obhájce se snaží prokázat jeho choromyslnost. Vrah ale málem udělá magora z něj a film otráveného spáče z vás - ale obrázky a hudba jsou super!... 40% ()

sedm.1

Na české poměry opravdu nevšední a zajímavý filmový počin,který sice mohu určitě doporučit,ale zároveň k němu mám i několik důležitých a nepřehlédnutelných výtek.Tím hlavním důvodem,proč bych chtěl na tento snímek poukázat,je velmi kvalitní a originální technická a vizuální stránka filmu. Jak kamerové filtry,tak spousta nápaditých záběrů a režisérských nápadů je velmi osvěžujícími prvky v tomto snímku a naprosto ho odlišuje od ostatních filmových počinů v Čechách.Ono celé tmavomodré zabarvení je skvělým tahem a dodává celému snímku na naše končiny vyjímečnou atmosféru.Naprosto nesmazatelným zářezem ve filmu Normal se pro mě stala hudba.Kdybych měl hodnotit pouze soundrack k tomuto filmu,bylo by to za plný počet,jasně nejlepší hudba v českém filmu,co jsem slyšel.Dalším tahounem Normalu je výborný Milan Kňažko.Skutečně bych si nedokázal v jeho postavě představit kohokoliv jiného a především ve vypjatých a emocionálních výstupech je prostě dokonalý a nebojím se jeho výkon označit chvílemi za strhující.A nesmím ke kladům Normalu zapomenout přiřadit i vůbec chuť a odvahu autorů pustit se do žánru,který u nás nemá zrovna tradici a bohužel ani přílišnou diváckou perspektivu.To,co se ale nepovedlo,je to nejdůležitější a to zápletka.Ta je totiž téměř nulová,prakticky se za celý film nepohne z místa,děj a dialogy se pořád točí kolem dokola a posun je minimální.Sice zde můžeme pozorovat určitý vývin postav,ale to nějakému spádu,tempu či převratnému vývoji děje stejně příliš nepomohlo.A druhý problém Normalu vidím v obsazení Pavla Gajdoše.Jeho výraz i herecký výkon je značně diskutabilní a jako protihráč k výbornému Kňažkovi byl totátlně slabý a nevýrazný.Nicméně jsem celkově rád,že zde vůbec takovýto snímek vznikl a minimálně kvůli své vizuální podobě stojí za shlédnutí. ()

Maark

Hvězdičku za hudbu - Jan P. Muchow, Hvězdičku za charisma - Milan Kňažko, Hvězdičku za celkový dojem..... ()

bari68

Tomuto psychologickému thrilleru by sa s trochou nadsádzky dala privlastniť nálepka českého Hannibala Lectera.Ale pozor! Ten prívlastok ,,český,,je odomňa braný doslova.Bez vedomia ,že ide o koprodukciu Čechov by som neveril tomu,že v našich končinách sa môže objaviť takéto milé prekvapenie.Július Ševčík má talent, ktorý zistíte už po pár minútach.Experimentovanie z vizuálnou stránkou ,farbami,kamerou,navrhovanými interiérmi alebo vybranými exteriérmi zapadlej časti Macedónska je od neho veľmi dobrý počin, ktorý mi v českých filmoch chýbal.Čo by som vytkol je niekedy až silová práca so strihom a určitými zbytočne naťahovanými sekvenciami, ktoré plynulosť filmu brzdili.Predsa ale zatiaľ iba pri druhom vytvorenom ,,celovečeráku,,sa mu to ako režisérovi ospravedlniť dá,ale aby sme boli objektívne kritický ,pri celkovom súčte menších chýb 1,5* musí ísť dolu. ()

jondoe

Dobra rezia, vyborna kamera a skvely Milan Knazko. To su velke klady tohto filmu. Nudny scenar a sposob akym je pribeh bestialneho vraha vyrozpravny je zasa velky minus. Nedostala sa ku mne ani jedna jedina emocia a cely pribeh na mna nijako nezaposobil. Dialogy medzi Petrom Kurtenom a jeho obhajcom ma zo zaciatku celkom bavili, ale postupm casu ma dost nudili. Julius Sevcik natocil tento film dobre a som si isty, ze ak dostane nejaky lepsi a napaditejsi scenar bude este lepsi. Toto je zatial tak na dve a pol hviezdciky, ale za vyborneho Knazka zaokruhlujem nahor. ()