Tsunami

해운대

Haeundae: The Deadly Tsunami

Tidal Wave

Drama / Katastrofický

Jižní Korea, 2009, 103 min (Director's cut: 129 min)

• JFL

Neuchopitelně bizarní mix vypjatého katastrofického filmu a pitvořivé burlesky, aneb může Wile E. Coyote vyvolávat soucit a patos? Domácí publikum sice jako v případě otřesných "Dračích válek" film vynese na vrchol žebříčku návštěvnosti čistě kvůli národní hrdosti, ale schizofrenní dílko bude mimo Koreu fungovat spíše jako brakovka s otravně schematickými postavami, jejichž sledování je vykoupeno pár minutami nabubřele velkolepé destrukce. Výmluvný kontrast nabízí animák "Zataženo, občas trakaře", který ukazuje, že lze skloubit spektakulární podívanou z destrukce s groteskou, stačí jen držet jednotnou linii stylizace. "Haeundae" naopak těká mezi lidově pitomým humorem, nesnesitelně afektovanými postavami, zbytnělými vážně míněnými klišé, soapoperově umělými konflikty, nadutým patosem a žánrově příslušnou tvrdě nacionální linií.(28.10.2009)

Klasika s katastrofickým scénářem, ale tak trochu jinak. Celé mi to přišlo jakoby více z nadhledu, více humoru, sic takového černého, ale mnohdy dosti absurdního. Jakoby si to samo dělalo srandu z jiných katastrofických filmů, přičemž se drží zažitých věcí. Oproti mnoha podobným filmům se mi zde líbil mix vícero věcí a taky větší kreativita ve scénáři. Trikově to nijak zvlášť neoslní, přesto je na co koukat. Není to americké, tudíž není polovina filmu o vysvětlování něčeho a spíše má divák potíž vše pobrat, což je fajn. Ale i tak nudnou předehru s osudy lidí, které katastrofa postihhne si zde i tak odbyli na výbornou, bohužel. Z počátku jsem měl trochu potíž vyznat se v postavách, ale to se u ásijských filmů stává. Herecky to na mě působilo obtojně. Finální scény, které bušili na diváka vlnami emocí byly fajn, docela to ušlo ale hlavně to tvůrci prostřídavali absurdní komedií s mostem, lodí s kontejnery a i to po tom. Mnoho věcí naprosto nemožných, ale vidím to jako že to bylo schválně, ten film je dle mě tak udělán záměrně. Docela jsem si to užil, je to lepší než mnohé TV katastrofické filmy ze západní produkce 6/10(13.4.2012)

Koukám, že tomu ostatní dali maximálně 3/5 takže já budu první, kdo dá 4, nedávám to z trucu, mě se to líbilo- dostal jsem přesně to, co jsem od toho čekal. Dobré triky, krásnou Ji-won Ha a navrch docela dost vtipných situací (ano měli být vtipné, není to vtipné ze zoufalství). Nevím, proč si takovéto filmy (viz film 2012) pouští lidé, kteří na něm nenechají ani niť suchou i když museli vědět do čeho jdou... no ne?(10.2.2010)

• May

K memu velkemu prekvapeni je Haeundae lepsi, nez jsem cekala. Ale i presto, ze je lepsi nez byla veskera ma ocekavani, je to stale dost spatny film. Reziserova historie oplzlych teenage komedii se tu bohuzel podepsala vice nez by bylo snesitelne. Nekolik strhujicich okamziku, ktere je ovsem mozno videt v jakemkoliv USA katastrofickem filmu, naprosto nedokaze vynahradit znechuceni z veskereho predchoziho i nasledujiciho deje, ktere pripomina stupidni parodii na bezne lidske chovani.(14.8.2009)

Jako komedie to na mě docela fungovalo a myslím, že i na těch místech, kde to tvůrci měli v plánu. Trochu se za to stydím, protože to není zrovna ukázka inteligentního humoru. Jako drama to ale nefungovalo vůbec, většina lidí se chová jako idioti. Po trikové stránce to bylo celkem ucházející. Samozřejmě se to nedá srovnávat s 2012, ale to stálo úplně jiné peníze. Je to vlastně takové guilty pleasure, ale na velkém plátně se to dá. (Filmasia 2009)(6.12.2009)