Tsunami

(Jižní Korea)

Haeundae: The Deadly Tsunami

Tidal Wave

Drama / Katastrofický

Jižní Korea, 2009, 103 min (Director's cut: 129 min)

Ani bych se nedivil, kdyby polovina z korejských herců přišla o své hlasivky. Ano, i Haeundae je prošpikovaný emocemi nebo si na ně alespoň hraje. Především v první půli, kdy poznáváme hlavní hrdiny a nějakým způsobem se s nimi snažíme sžít. Sice horko těžko, protože výprava je fakt strašná, ale aspoň víte, kdo je kdo. Pro fanouška katastrofických filmů se tak stává zajímavá teprve druhá polovina filmu, kdy udeří ona obávaná vlna tsunami. Efekty jsou ucházející, ikdyž se nevyhly některým nešvarům, nedodělkům. 45%(13.5.2010)

Klasika s katastrofickým scénářem, ale tak trochu jinak. Celé mi to přišlo jakoby více z nadhledu, více humoru, sic takového černého, ale mnohdy dosti absurdního. Jakoby si to samo dělalo srandu z jiných katastrofických filmů, přičemž se drží zažitých věcí. Oproti mnoha podobným filmům se mi zde líbil mix vícero věcí a taky větší kreativita ve scénáři. Trikově to nijak zvlášť neoslní, přesto je na co koukat. Není to americké, tudíž není polovina filmu o vysvětlování něčeho a spíše má divák potíž vše pobrat, což je fajn. Ale i tak nudnou předehru s osudy lidí, které katastrofa postihhne si zde i tak odbyli na výbornou, bohužel. Z počátku jsem měl trochu potíž vyznat se v postavách, ale to se u ásijských filmů stává. Herecky to na mě působilo obtojně. Finální scény, které bušili na diváka vlnami emocí byly fajn, docela to ušlo ale hlavně to tvůrci prostřídavali absurdní komedií s mostem, lodí s kontejnery a i to po tom. Mnoho věcí naprosto nemožných, ale vidím to jako že to bylo schválně, ten film je dle mě tak udělán záměrně. Docela jsem si to užil, je to lepší než mnohé TV katastrofické filmy ze západní produkce 6/10(13.4.2012)

Jako komedie to na mě docela fungovalo a myslím, že i na těch místech, kde to tvůrci měli v plánu. Trochu se za to stydím, protože to není zrovna ukázka inteligentního humoru. Jako drama to ale nefungovalo vůbec, většina lidí se chová jako idioti. Po trikové stránce to bylo celkem ucházející. Samozřejmě se to nedá srovnávat s 2012, ale to stálo úplně jiné peníze. Je to vlastně takové guilty pleasure, ale na velkém plátně se to dá. (Filmasia 2009)(6.12.2009)

Sledování tohoto katastrofického snímku z korejské produkce zamrazí o to víc, když vezmu v potaz, že necelé dva roky po natočení postihla Japonsko (které je od Korey co by kamenem dohodil) stejná katastrofa monstrózních rozměrů. Co se týká tsunami, tak u mě film obstál dost solidně, ale ta kaše kolem byla chvílemi opravdu pořádná kaše(!). Já si nemůžu pomoci, ale když sleduji nějaký hraný film z asijské produkce, tak se musím místy pousmívat, což bych skutečně nechtěl ani neměl, ale někteří asijští aktéři dokáží svými gesty člověka opravdu dostat. Zkrátka takový asijský odvar emmerichových katastrofických filmů, který stojí hlavně na skvělých efektech, působivé kameře a nádherné hudbě.(1.4.2011)

Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $70,623,190(6.8.2010)