Tsunami

(Jižní Korea)

Haeundae: The Deadly Tsunami

Tidal Wave

Drama / Katastrofický

Jižní Korea, 2009, 103 min (Director's cut: 129 min)

Korejcania svoj prvy rydzo katastroficky film vystruzlikali striktne podla sablony daneho zanru, ktoremu kraluje hlavne Holywood. To znamena prva polovica deja predstavenie postav v cistom cierno-bielom spektre, ich vzajomne vztahy a problemy. Druha polovica prinasa zopar minut trikovej smrste (na azijske pomery vcelku slusne) a rozriesenie kazdej vztahovej interakcie. Cele je to samozrejme maznute obrovskym nacionalizmom a patosom. Ovsem, hoc trikovych scen s tsunami je menj ako som cakal, mame tu aj z toho mensieho poctu niekolko vybornych napadov (hlavne cela sekvencia na moste - vidiet to v kine s cistym zvukom bol fakt intenzivny zazitok) a hlavne prva polovica velmi dobre funguje vo vacsine komickych situacii (hlavne za prispenia domaceho publika), (ne)umyselne natiahnutych do pozicie "over the top". Korejci zlvadli svoju premieru v danom zanri uspokojivo. Nekona sa ziaden zazrak, ale rozhodne to nie je ani ziadna prehra. Navyse vidiet film Haeundae priamo na plazi Haeundae s interaktivnym domacim publikom a hereckym ansablom + reziser tiez pridava na celkovom dojme.(10.10.2009)

• moviesfan

Občas to bylo vtipné, ale jinak celkem nezajímavé. Efekty sice docela obstály, ale dějově mě to neoslovilo. A přehnané to bylo také.(7.3.2011)

Do nového roku, s Tsunami do kroku... uúu, šikmookým už idú aj velké vlny... "direct cut" by som nedal, ale na tých 103 min sa dívalo dobre. 2/3 romantické klišé + národné obrodenie no a 1/3 vlnky... 2/3 + 1/3 = 3/3 = 1 celá vlna všetkých zaleje do jednej aleje 5/10.(10.1.2011)

Je to dosť dobrý katastrofjcký film z kórejskej produkcie. Má zaujímavý príbeh o množstve ľudí žijúcich pri pobreží, blízko ktorého v poslednej dobe dochádza k častým zemetrasenaim, čo má za následok potopenie jedného ostrova a následnú prílivovú vlnu. Spracovanie síce ešte mohlo byť aj lepšie, ale aj takto som spokojný. Film používa hlavne typické žánrové postupy, pričom sa inšpiruje samozrejme hlavne americkou tvorbou. Pripomenul mi hlavne film Rozpútané peklo a to tým, že turistické stredisko má práve možnosť získať mnohých sponzorov a preto nie sú rady vedca, ktorú na blížiacu sa katastrofu upozorńujú brané vážne. Veľkým a častým problémom podobných filmov je to, že obsahujú len jednu katastrofickú scénu a zvyšok filmu moc nezaujme. Tento film má tiež prakticky len jednu takúto scénu, ale našťastie ma zaujal aj zvyšok filmu. Ešte úvod ma sklamal, postavy na mńa pôsobili dosť negatívne a film teda dobrý dojem na mńa neurobil, ale postupne sa stále film vylepšuje a aj postavy začnú byť normálnejšie, ale je ich tu dosť, takže nie všetky aj majú dosť priestoru, hlavne postava vedca by si ho podľa mńa zaslúžila. Samotná katastrofa je určite vrcholom filmu, ani jej nemám čo vytknúť, efekty sú výborné, tsunami vyzerá reálne a ani dobré nápady tu nechýbajú. A našťastie film zostane byť dobrý aj po nej, hlavne časť na moste s tankerom je veľmi zaujímavá. Film celkom dobre funguje aj ako komédia, viaceré situácie sú dosť vtipné, ale zase po stránke emócií ma moc nezaujal, ku žiadnej postave som si nedokázal vypracovať nejaký vzťah. Nájde sa tu aj niekoľko nelogičností, ale to mi v tomto žánri moc neprekáža. Tohto filmu som sa kvôli tomuto celkovému hodnoteniu dosť obával, ved´ kórejské filmy sú väčšinou hodnotené veľmi dobre a tento len priemerne. Zo začiatku to ešte tak aj vyzeralo, ale potom som už bol dosť spokojný. Katastrofické filmy moc nevyhľadávam, ale tento sa mi páčil. Objektívna kvalita filmu- 65%, film sa páči mne na 75%.(16.2.2010)

Koukám, že tomu ostatní dali maximálně 3/5 takže já budu první, kdo dá 4, nedávám to z trucu, mě se to líbilo- dostal jsem přesně to, co jsem od toho čekal. Dobré triky, krásnou Ji-won Ha a navrch docela dost vtipných situací (ano měli být vtipné, není to vtipné ze zoufalství). Nevím, proč si takovéto filmy (viz film 2012) pouští lidé, kteří na něm nenechají ani niť suchou i když museli vědět do čeho jdou... no ne?(10.2.2010)