Davemix

Po dlouhý době se mi líbil nějaký historický film. Výprava, kostýmy, scenérie, atmosféra...skvělá práce - Gladiátor to neni, ale i tak je to paráda - 80% ()

mouzi

Cili secteno a podtrzeno: Diky krestanum se veskery vyzkum a vedeni vesmiru zpozdilo o 1200 let, diky krestanum v davne historii vznikaly nejvetsi etnicke cistky a genocidy vsech dob (Hitler hadra) a predevsim - kdyby tehdy meli krestane k dispozici to, co maji dnes k dispozici muslimove, zrejme by svet vypadal uplne jinak, pokud by vubec jeste existoval. Nesnasim fanatismus a extremismus v jakekoli podobe a vubec me nezajima, k jakemu nabozenstvi se ten ci onen hlasi, vsechno je to svinstvo a nikdy to k nicemu dobremu nevedlo. ()

RomaS

Bylo pro mě bolestné sledovat osud této ženy, pro kterou bylo vědění, logika a svoboda její náboženství, jak uvízne v síti fanatiského křesťanského extrémismu, protože se stala nepohodlnou. Nicméně tento příběh dobře reflektuje současnost. Nemyslím konkrétně křesťanství, kde věřím, že většina jsou vzdělaní lidé, kteří vidí boha každý pod svým úhlem a neberou Bibli jako neotřesitelný fakt, ale spíše současný stav Islámu. Ten nejlépe vystihuje tehdejší situaci - kdo není s námi, je proti nám. Démonizuje cokoli, co by mohlo ohrozit jeho pozici a využivá nevzdělanosti lidí k dosažení vlastních cílů jakýmkoliv způsobem. Vypálení alexandrijské knihovny, centra všeho tehdejšího vědění byl počátek doby temna, kdy se k moci začínalo dopracovávat křesťanství a byl potlačen rozum. ()

HollyMolly

Výborné. Historická atmosféra filmu vypadala velmi realisticky a působivě i bez zbytečné velkoleposti, jak to občas bývá u podobných snímků. Hlavní zápletka, kde Hypatie je až dojemně odhodlaná, Orestes beznadějně zamilovaný a Davus, který si jako jediný uvědomuje vážnost situace, nemá nejmenší chybičku. Film z ní však mnoho nevytěžil, ikdyž mohl. Děj je místy zdlouhavý, poněkud podivně poskládán a drama hlavní zápletky velmi holé a nevýrazné. I přesto ale velmi dobré. ()

soltak

Velmi náročný film, kterému se dá těžko porozumět. Nedokáži si ho představit bez Rachel Wiesz, na které film stojí a padá. Její herecký výkon je obdivuhodný. Teď musím jen přemýšlet nad tím co se všechno ve filmu událo. Moc se těším na druhé podívání se, poté snad lépe porozumím a možná i přehodnotím své hodnocení. ()

Sonome

Příběh silné, nezávislé ženy, vědkyně a filozofky Hypatie („Ponechme si právo myslet. Dokonce myslet chybně je lepší, než nemyslet vůbec. Nejstrašnější věcí je učit pověry jako pravdu“), zasazený do rámce převratných společenských změn v Alexandrii. Hypatie byla bezesporu ženou, která předběhla nejen svoji dobu, ale v mnohém možná i tu dnešní, a která by nepochybně i dnes měla problémy (a to nejen v závislosti na tom, ve které zemi by žila: vzpomeňme na obecně platný „zákon Jante“). Ale přiznám se, že to, co mě na filmu dostalo, nebyl ani tak její příběh, ani realistické vylíčení chování zfanatizovaných křesťanů, po moci toužících církevních hodnostářů (rané křesťany jsme si všichni zvykli idealizovat, podobně jako například husity při našich hodinách dějepisu), emocemi zmítaných studentů i po svobodě toužících otroků. Ani skutečnost, že při prosazování křesťanství sami křesťané popírali křesťanské zásady jako takové (nedokážu si představit Ježíše, jak křičí „Jsem křesťan, jsem křesťan!!“ - a potom jde někoho utlouct holí). Dostaly mě záběry na hvězdy, na Zemi z kosmu, „přibližovačky“, které jakoby nabízely pohled na věc z boží perspektivy a s tím nesly i jedno velké poselství: je jedno, jakého boha budete prosazovat a uctívat, které chrámy zboříte, co budete dělat a co si budete myslet. Vesmír se vždy bude řídit svým vlastním řádem, Země bude dál obíhat kolem Slunce a vy můžete sice přijít na to, proč tomu tak je, ale stejně nic s tím neuděláte. Dobře vymyšleno, dobře podáno, dobře zrežírováno. Pro mě jasných 5*. ()

arcy666

Moc nechápu proč jsem u tohohle filmu 2x usnul, protože podívání skutečně stojí za to a nese sebou hutný morální podtext, který nutí k zamyšlení a úvahám co kdyby. Navíc s jako vždy úchvatnou Rachel Weisz je to minimálně na 4* jako povinnost, míň je už výsměch. ()

Verve

Nejcennějším na tomto filmu je nadčasový námět náboženské nenávisti. Politické i náboženské ideologie se vždy bály a zbavovaly inteligence a vlivných elit, protože mohly hýbat davy... ()

Horác

Konečně film, jehož téma mě opravdu zaujalo. Klidně bych dal i šest, ale vlastně ten ubrečený prefekt mi docela vadil, takže pět stačí. ()

Martyyn

Pro mne průměrný historický film se silným genderovým nádechem, jenž filmu paradoxně působí více škody než užitku. Naprostá většina dialogů se tváří poněkud více filosoficky než opravdu jsou. Přesto stojí za zkouknutí, a to nejen kvůli Rachel. :) ()

Misterioso

Co všechno křesťanství napáchalo a kde bychom jako lidstvo už byli, kdyby křesťanství po stovky let nemělo tak privilegované postavení, že by věda, medicína či smýšlení nás jednotlivců (atd...) bylo pravděpodobně už úplně někde jinde, na to mě Alejandro Amenábar nemusí upozorňovat, to vím. Ale je od něj moc pěkné (a také od producentů, kteří mu dali k dispozici tenhle rozpočet, což byla vzhledem k tomu, jak je tenhle film nemainstreamový, sebevražda), že na to konečně někdo poukázal (byť tenhle film asi moc kontroverze nevyvolal, protože jsem na něho narazil v podstatě náhodou a nikde o něm nebylo moc slyšet...). Diskuze na téma křesťanství a jeho "přínos" by byla nepochybně zajímavá a pěkně na dlouhé povídání, ale to na tenhle web nepatří, takže zpátky ke kvalitám filmu. Pěkná výprava (zvlášť vzhledem k rozpočtu), slušná hudba, již zmíněná snaha nebýt pro masy, ale nabídnout nějakou myšlenku - toť klady. Ale těch záporů se bohužel vynořilo až moc - historické nepřesnosti (ty spíše odpustím "popcornovému" velkofilmu než filmu, který si hraje na něco víc), mdlí herci (Rachel Weisz je dobrá herečka, ale já s ní mám prostě problém, ještě nikde mě nedokázala pořádně strhnout a nepodařilo se jí to ani zde (a to přitom hraje tak výraznou osobu!), zaráží však fakt, že i tak je s přehledem z herců nejméně "nemástná a neslaná") a největším záporem asi je, že film na mě působil strašně chladně, vůbec to o mě emocionálně ani nezavadilo, což je vzhledem k námětu až neuvěřitelné. Alejandro Amenábar se o "něco" pokusil, děkuji mu za to, ale tenhle film mohl být sakra lepší... ()

Scaevola

Nečekal jsem a byl jsem překvapen: Výpravná a vtahující historická freska o pádu starého Řádu s příjemně nekorektním pohledem na křesťanství, aneb co se stane, když se víry ujme dav a politika. Jen mám trochu pocit, že postava Hypatie (minimalistická a přirozená R. Weisz) tu byla pouze proto, aby přilákala do kin. ()

Willynka

Nádherný film o nádherné ženě. Úchvatné lokace a kostýmy, naprosto uveřitelné charaktery, prostě paráda. V tomhle případě slova nestačí. ()

djcremo

Pri tomto skvelom a emocionálne strhujúcom príbehu ma sprevádzali dve veci. Obdiv a hnus. Obdiv nad odvážnou ženou, ktorá pre vedu a pravdu bola ochota riskovať aj svoj vlastný život a nebála sa postaviť aj vtedajšej autorite a stáť si za svojím. A hnus nad fanatizmom z náboženstva. Ale fanatik v akomkoľvek náboženstve je skôr hrôzou ako prínosom. Slepo veriť len tomu svojmu a nepripustiť si nič iné. Však odkedy začala cirkev strácať vplyv, tak vývoj ľudstva šiel omnoho rýchlejšie ako za jej čias. Kde by by sme boli dnes, nebyť takýchto fanatikov. Nie je to síce úplne dokonalý film, ale za to posolstvo a za to ako ma vtiahol do deja mu patrí plný počet. ()

bonovox

Miestami veľmi dobré, ale zároveň aj nudné. Celkovo je to však poctivý historický snímok s peknou výpravou. ()

Stuck

Film, efekty a krásná Rachel Weisz jsou skvělé. Ale některé scény jsou velmi přitažené za vlasy. Nechci popírat, že některé fanatické davy nedělali to co dělali a rozhodně s tím nesouhlasím. Ale v některých okamžicích mi přijde, že film byl točen na objednávku k protikřesťanské propagaci. Nevím jak na východě, ale západní civilizace - věda, hospice, lékařské vědy vděčí za rozvoj právě církvi. ()

LucMosss

Nádherný a strhující snímek, jehož krása tkví v každičkém okamžiku děje toužícího v člověku probudit touhu po vědění... ()

Zemřel herec Michael Lonsdale

Zemřel herec Michael Lonsdale