Svatba za bílé noci

Brúðguminn

White Night Wedding

Drama / Komedie

Island, 2008, 96 min

Jistě, také mám rád severskou tvorbu. Ale nebudu vydřený z každého takového filmu jen proto, že je jiný nebo divný. Toto byla hra nesympatických herců, kteří humor trousili tak nešikovně, až ho nebylo příliš těžké propásnout. Cením si originality a rozumné metráže.(9.11.2011)

Poněkud se bojím severského humoru, většinou se míjíme, ale tohle sžíravě cynické drama mě bavilo. Vyprávělo o jedné neortodoxní dvojici, která se rozhodla mít velmi neortodoxní svatbu, kterou vlastně podivně zachránil otec nevěsty. Nejvíce humoru se točí kolem kostela.(16.2.2014)

Sbírka figurek, kde se narozdíl od Smíchu racků smějí racci.. Ačkoli, smějí, netušil jsem, že dokáží racci vyvolat stejnou atmosféru, jako krákající krkavci. Bohužel se rackosmích zjevuje jen v té nejnudnější linii, plné nevtipných flashbacků a sem tam i regulerní nudy (a to to ještě zachraňuje výborná Margrét Vilhjálmsdóttir), jasně, je to potřeba pro děj, ale ne zcela vážná nota ve zbytku snímku je prostě lepší, už jenom díky vedlejším mužským postavám, které svým charismatem předčili hlavní postavu o půl námořní míle.(23.5.2013)

Naprostá paráda. Mistrovský mix dramatu, romantiky a cynické, až černé komedie. Překrásná kamera a výborní herci.(4.7.2009)

(8/10) [MFFKV 2009](10.7.2009)

• - Ocenění: Edda (islandská výroční cena) 2008: nejlepší film, herec, kamera, herec ve vedlejší roli (Gunnarsson), herečka ve vedlejší roli (Jónsdóttirová), kostýmy (Helga I. Stefánsdóttirová), výprava (Atli Geir Grétarsson, Grétar Reynisson). [LFŠ 2010] (Jeremy.jk)