Svatba za bílé noci

White Night Wedding

Drama / Komedie

Island, 2008, 96 min

• nascendi

Chaotický film o tom, ako nevychádzajú životné sny ma vôbec neoslovil. Neviem, či to spôsobuje nezvyklé striedanie dňa a noci alebo vždy prítomný chľast, ale máloktorý film na mňa pôsobil tak cudzo, ako tento. Jediným svetlým bodom pre mňa bol pohľad na pekné farebné domčeky rozhádzané v nevľúdnom prírodnom prostredí ostrova..(20.2.2010)

Docela zvláštní film, který mi opět potvrdil to, že filmy ze severní Evropy jsou velmi specifické a dost odlišné od filmů, které známe z mnohem profláklejších zemí. Tohle je teprve můj třetí islandský film (prvním byl Albín jménem Noi, druhým byla Zkalená krev) a musím říci, že z těch tří je nejméně atraktivní. Což však automaticky neznamená, že je to film špatný, to v žádném případě. Jen mi přijde, že příběh je vyprávěn v příliš rozvleklém tempu, že je zkrátka hodně roztahaný a postupně udolává divákovu pozornost. Přitom zde bylo mnoho nadějných devíz, které kdyby se zužitkovaly, tak to mohl být film opravdu kvalitní. Předně je tu velká výhoda pro film v podobě úchvatného prostředí islandského ostrova, který vypadá opravdu úchvatně a je to nádhera se na tyto scenérie koukat. Pak je tu i velmi atraktivní námět, který bohužel má tu chybu, že je na střídačku vyprávěn první příběh jak se hlavné aktéři seznámili a zároveň i druhý příběh o tom, co se děje den před svatbou. Díky tomu, že ty příběhy byly vyprávěny zároveň, tak si nejsem jistý, že jsem vše správně pochopil a v ději se patřičně zorientoval. Tohle rozhodnutí vyprávět ty dva příběhy současně bylo bohužel dosti nešťastné a filmu to z mého pohledu jen ublížilo. Ale samozřejmě našly se zde i světlé a vtipné momenty a chvílemi byl ten film nadmíru vydařený, že bych mu s chutí dal pět hvězd, a jindy naopak byl tak nepřehledný, že bych mu stěží dal jednu hvězdu. Prostě tohle je z mého pohledu velmi rozporuplný film, a tak nakonec volím průměrné hodnocení v podobě tří hvězd, i když film měl rozhodně na víc!(27.4.2010)

Jistě, také mám rád severskou tvorbu. Ale nebudu vydřený z každého takového filmu jen proto, že je jiný nebo divný. Toto byla hra nesympatických herců, kteří humor trousili tak nešikovně, až ho nebylo příliš těžké propásnout. Cením si originality a rozumné metráže.(9.11.2011)

(8/10) [MFFKV 2009](10.7.2009)

Naprosto jednoduchý děj formálně zmotaný tak, že jsem v tom měla nejmíň celou třetinu totální zmatek, než jsem se zorientovala v těch dvou osudových ženách hlavního hrdiny. Jinak hodně zajímavý "výlet" na Island a nahlédnutí jak tam žijí na malém ostrově v létě (v zimě to musí být totální deprese - proto ten alkohol na každém kroku). Bílé noci mají určitě i své kouzlo, ale souložit během ní na zelené louce pár metrů od kostela i vlastního domu, kde čeká duševně nemocná manželka, to je tedy severský adrenalin...(20.12.2009)

• - Ocenění: Edda (islandská výroční cena) 2008: nejlepší film, herec, kamera, herec ve vedlejší roli (Gunnarsson), herečka ve vedlejší roli (Jónsdóttirová), kostýmy (Helga I. Stefánsdóttirová), výprava (Atli Geir Grétarsson, Grétar Reynisson). [LFŠ 2010] (Jeremy.jk)