Ukrutně šťastni

Ukrutne šťastní

Terribly Happy

Drama / Mysteriózní

Dánsko, 2008, 105 min

Opětovně mi skandinávská kinematografie nabídla zajímavý kousek: vážné téma zabaleno v černěhumorném balíčku. Po jeho rozbalení jsem objevila pozoruhodné figurky, které se jeví jako známé, nicméně jejich chrakter umí překvapit. Dějová linie je zdánlivě jednoduchá: cizinec z velkoměsta přijíždí do zapadlé části jižního Jutska, kde není zrovna dvakrát vítán. Je to typické maloměsto, kde všichni všechno ví, ale tváří se, že se jich to netýká. Kde je zaběhnutý určitý řád a s nelibostí se sleduje jakékoliv jeho narušení. Kde všichni drží při sobě a kde všichni jdou proti všem. A právě zde, do míst, "kde se nic neděje", přijíždí nový policejní velitel Robert. Brzy pochopí, jaká morálka zde funguje a chtě nechtě se jí přizpůsobí. Ostatně, v tomto světě, kde platí vlastní zákony a pravidla, se stane jedním z nich. Balíček plný překvapení ve stylovém provedení vyhrál Křišťálový glóbus na MFF Karlovy Vary 2008, a dle mého názoru zcela oprávněně. Erling Jepsen už ve své předchozí knize Umění plakat použil poněku "odlišné vnímání reality" - a stejně jako Peter Schønau Fog i Henrik Ruben Genz velmi zdařile přenesl působivou atmosféru z písmen na stříbrné plátno. Ukrutně šťastni je mrazivým snímkem na pomezí westernu, temné komedie a psychologického thrilleru opleteném v hábitu pověsti o příšeře, která měla kravskou i lidskou hlavu a která (stejně jako vše, "co se zde nehodí") skončila v močále.(30.11.2008)

Už jste se někdy smáli na pohřbu ? Já zatím to štěstí neměl nebo spíš pozůstalí měli štěstí, že já to štěstí zatím neměl. Ukrutně šťastni mi ale tenhle zážitek trochu zprostředkoval, ono usmívat se při vraždě, která není parodována, já nevím, ale prostě to nešlo jinak..SPOILER: představa toho, že se miluji s ženou, konečně, a omylem ji zabiju , mě přece jen trochu rozjařila a ono nezůstalo jen u toho.. KONEC SPOILERU. Nemohu nevzpomenout jiný z dánských úchylných filmů a to Umění plakat, kde humornou formou režisér řešil naprosto odpornou záležitost zneužívání dětí , tady se nám zase dostane absurdně vážné polohy, která může normálního diváka i uzemnit , mně podobné potom skvěle pobavit.(10.5.2013)

Už je tomu pár pátků, co jsem viděl nějaký skandinávský film. Proto jsem neváhal a vzpomněl si na jeden kousek, který mi dlouhou dobu unikal. Můžu po shlédnutí říct, že Ukrutně šťastni je naprosto precizní Skandinávie ve všech ohledech. Ze začátku film postrádá smysl, asi jako když byste koukali na film Davida Lynche. Ta atmosféra z toho filmu je neuvěřitelně cítit a každý nasnímaný detail přírody ji úžasně podkresluje. Později se to ale překlopí na typické skandinávské drama s brutální porcí ironie a náhod, která v jejich filmech prostě nesmí chybět. A já byl spokojený. Sice to nebylo na plný počet, ale v rámci Skandinávie jsem si to perfektně užil.(30.10.2012)

Ťažká severská psychóza so slušnou atmosférou. Dej je síce ťažko pochopiteľný, ale práve to je na ňom zaujímavé. Na to, aby si človek film vychutnal musí riadne zapnúť závity. Priznám sa, že som mu pôvodne chcel dať tri hviezdy, ale ako som začal premýšľať nad súvislosťami a nad tou komunitou svojráznych "čudných" postavičiek malého mestečka obklopeného bažinami došlo mi, že to vôbec nebolo zlé, ale že ide o dokonale prepracované, majstrovské psycho. Spôsob, akým obyvatelia mestečka vmanipulovali cudzinca tam kde ho chceli mať bol úžasný. To dôjde divákovi až na samom konci, ktorý je vážne dokonalý. Len ja by som pridal ešte viac na atmosfére, bola dobrá, ale nie až tak, aby sa u mňa dostavil ten príjemný mrazivý pocit. 80/100(27.5.2014)

• Houdini

Křišťálový glóbus(25.6.2008)