Ukrutně šťastni

Terribly Happy

Ukrutne šťastní

Drama / Mysteriózní

Dánsko, 2008, 105 min

,,TEĎ JSI NÁŠ ČLOVĚK...“ /// Sønderjylland, dánský Bohem zapomenutý místo. Vyprávění pomalý a atmosféra parádní. Postavy pro Chocholouška dělaj těžce pochopitelný věci, jenže na fleku, kde může přijít na svět dvouhlavý tele, s jednou hlavou telecí a druhou lidskou, se to vlastně vočekává. Černá (možná i vtipná) povídka. A rozhodně zajímavá, protože bejt ukrutně šťastnej… by chtěl bejt každej. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stejnojmennou novelu, kterou v roce 2004 napsal Erling Jepsen, číst nebudu. 2.) Vždycky jsem chtěl vidět pořádnou dánskou chlastačku. 3.) Thx za titule ,,flashi“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ? AKCE * NAPĚTÍ ne(25.5.2014)

Trierovská vertikálmí deviace postav a coenovská falešná nekonfiktnost horizontálního prostoru - a v průsečíku zneklidňující drama náznaků a nehumorného humoru, který je úchylný jako postavy samy. Anticky sošný příběh o střetu řádu a neřádu, spravedlnosti a nespravedlnosti, racionality a impulzu. Dokonale chladné, dokonale přesné, dokonale divadelní.(25.10.2010)

"Welcome to the village, Sheriff". Úkrutne pokušiteľská kavaléria danského negativizmu zapasovaná do coenovskej kurióznosti/bystrosti. Šťastné to uznesenie adorovať veškeré tie žánrové slučky a utvoriť z nich podmanivé divadielko. Za úporného vŕzgania kolies kočárika (alegória), za účasti malomeštiackej garnitúry (anomália), vžite sa do útrap Kodaňského policajta Kariho a zasadnite k stolu-karty sú rozdané...(22.10.2010)

Ťažká severská psychóza so slušnou atmosférou. Dej je síce ťažko pochopiteľný, ale práve to je na ňom zaujímavé. Na to, aby si človek film vychutnal musí riadne zapnúť závity. Priznám sa, že som mu pôvodne chcel dať tri hviezdy, ale ako som začal premýšľať nad súvislosťami a nad tou komunitou svojráznych "čudných" postavičiek malého mestečka obklopeného bažinami došlo mi, že to vôbec nebolo zlé, ale že ide o dokonale prepracované, majstrovské psycho. Spôsob, akým obyvatelia mestečka vmanipulovali cudzinca tam kde ho chceli mať bol úžasný. To dôjde divákovi až na samom konci, ktorý je vážne dokonalý. Len ja by som pridal ešte viac na atmosfére, bola dobrá, ale nie až tak, aby sa u mňa dostavil ten príjemný mrazivý pocit. 80/100(27.5.2014)

90%. Tak trochu evropská lynchovina, akorát možná bez projektovaných osobních emocí režiséra, s ohromně temnou atmosférou, která vládne od úvodu až po závěr.(16.12.2013)

• - Snímek se žánrovými odbočkami ke krimi, westernu či hororu byl natočen podle románu Erlinga Jepsena (autora předlohy úspěšného UMĚNÍ PLAKAT). [Zdroj: CinemArt] (POMO)

• - Film dánského režiséra H. R. Genze získal hlavní cenu Křišťálový globus na 43. ročníku MFF Karlovy. Genz se českým divákům představil už v roce 2005 svým filmem ČÍŇAN, který získal Cenu FIPRESCI a Cenu Ekumenické poroty na 40. MFF Karlovy Vary. [Zdroj: CinemArt] (POMO)