Mladí rebelové

Tore Renberg (kniha)

Tore Renberg

Trond Høines
  • sochoking

Ano, hubertus, menčestráčky a vyťahaný svetrík zo sekáču, dlhé mastné vlasy a vo walkmene PJ Harvey, The Stone Roses alebo Sonic Youth... takto som fungoval v 93 ťom aj ja a vtedy by som toto možno hodnotil aj ináč, ale teraz som už starý, škaredý a blbý a film, v ktorom sa to iskrí zateplovacími pohľadmi už nejako moc nezvládam. Takže tie dve hviezdičky sú výnimočne len za pár vtipných hlášok a tú jeho prenádhernú buchtu , na ktorú som sa nevedel vynadívať !(19.7.2011)

Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $2,574,471(10.9.2010)

Kdo z nás někdy v období puberty a dospívání nepociťoval náklonnost ke kamarádovi nebo spolužákovi stejného pohlaví? Já se přiznám, že podobné pocity jsem zažíval v době dospívání také, a tak jsem velmi rozuměl hlavnímu hrdinovi, který se v tom dokonale plácal a byl ze svých pocitů maximálně zmatený. Navíc na tomhle filmu se mi líbí ten nenásilný postup děje, kdy všechno postupuje tak nějak přirozeně a scénář netlačí na pilu, ale spíše nechává hlavního hrdinu konat jen v náznacích a k nevyhnutelné konfrotaci se tak dospěje prakticky až na konci filmu. A to je velice překvapivé, ale zároveň také velice příjemné zjištění, film bych tedy ani nenazýval jako film o homosexualitě, ale spíše jako film o hledání sebe sama v období dospívání. Ale fungovalo to naprosto dokonale, a to je asi to nejdůležitější. Jen mi trochu vadí, že když už k té konfrontaci na konci filmu dojde, tak děj zůstává otevřený a divák se tak vlastně vůbec nedozví, jak se hlavní hrdina rozhodl a jak celá tato story dopadla. Což je jediný nedostatek, který filmu mohu vyčíst, jinak je to totiž další z mnoha dokonalých severských filmů, a konkrétně filmů o dospívání a o ujasňování si svých pocitů a hledání sebe sama v této složité době života není rozhodně nikdy dost. Zvlášť, když jsou maximálně příjemné a sympatické. A že se film odehrával v roce 1989 je jen malý příjemný bonus. Kdyby byl ten příběh nějak konkrétně zakončený, neváhal bych s pěti hvězdama, takhle je to jen 90% a tím pádem pouze čtyři hvězdy.(21.6.2010)

Zachytiť atmosféru Nórska 80. rokov a vstup mladých do dospelosti sa tvorcom podarilo, pričom gay téma nepôsobí vôbec rušivo. Ovšem, otázne je či by bol film pozerateľný trebárs v produkcii Nemecka alebo Hollywoodu. Ale Škandinávia je skrátka Škandinávia, tá sklamať nemôže. 75%(9.8.2010)

Mladí rebelové byl film s obrovským potenciálem, který ale podle mého názoru podřimoval kdesi v povzdálí, a proto film vypadá ve výsledku tak, jak vypadá. Neříkám, že by šlo o nějaký průšvih, ale prostě se z toho dalo vytřískat o dost víc. S hlavním hrdinou jsem se tak nějak nedokázal ztotožnit, respektive jsem občas nechápal, proč se vůbec tak hloupě chová - samozřejmě rozumím jeho duševnímu chaosu, ale jeho vypořádávání se s ním už tolik ne. Nejsem zrovna fanouškem hudby, která zněla napříč celým filmem, ale ani odpůrcem, takže jsem byl nakonec vůči hudební stránce filmu vcelku lhostejný. No, a samotný příběh se začal vyvíjet dost slibně, slibně i vygradoval, ale ten konec to prostě zabil. Nejednoznačná zakončení filmů jsou občas fajn, ale tohle snad ani nemělo konec. Zkrátka na první pohled zpracováním skromný, ale tématem ambiciózní film, který u mě propadl zejména kvůli hlavní postavě a nedořečené pointě.(7.6.2013)

• - Natáčení probíhalo ve Stavangeru. (Cheeker)

• - Film získal v roce 2008 na Dnech norského filmu cenu pro nejlepší norský snímek. Na svém kontě má také 4 ceny akademie Amanda. (morgos)