Na cestě - Série 23 (2021) (série)

Na cestě po Istrii (S23E08)

(epizoda)
Česko, 2022, 26 min

Miroslav Donutil (vypravěč), Jiří Bartoška (vypravěč)

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem na cestě po nejmenším městě na světě, po nejzachovalejším římském amfiteátru, po rakousko-uherských pevnostech až na zakázaný Titův ostrov, ale také za lovem lanýžů i pěstováním ústřic... Naše putování začíná v Pule. Město je staré více než 3000 let a je přehlídkou historických staveb s několika římskými unikáty. Zdejší Aréna je dokonce nejzachovalejším amfiteátrem na světě a v jejím podzemí prozkoumáme antickou výrobnu olivového oleje. Istrie není jen poloostrov kamenitých pláží, ale vnitrozemí překvapí výrobou nejkvalitnějšího olivového oleje z místních olivovníků. A jak takový olej rozeznat od běžného, nám poradí odborník Tedi Chiavalon. Na lov lanýžů nás vezme rodina Prodanů, která se svými psy po několik generací patří k nejznámějším producentům "tartuffů" v Evropě.  Navštívíme i prokazatelně nejmenší město na světě Hum, které se proslavilo hlavně tajným receptem na místní pálenku ze jmelí. Těšit se můžete i na opuštěné středověké město Dvigrad. Zjistíme, jak se mimo hlavní sezónu žije rybářům a jak náročné je hospodařit na farmě ústřic. Prozkoumáme Brijuni, souostroví, které bylo padesát let pro všechny běžné občany nepřístupné, protože si ho jugoslávský prezident J. B. Tito tak nějak zprivatizoval. Své nám o tom povypráví slonice Lanka, která si jako jediná z místního safari strýčka Tita skutečně pamatuje. Krásné scenérie přírodního parku Kamenjak nenechají nikoho na pochybách, proč je čtvrtina chorvatského HDP tvořena příjmy z cestovního ruchu. Pokochejte se nádhernými zálivy, kde si svoji téměř soukromou pláž jistě najdete. Dobro došli na Istru. (Česká televize)