Reklama

Reklama

Mnichov 1938

  • angličtina Munich 1938

Obsahy(1)

Unikátní dokument z roku 1968 - se svědectvím Jana Masaryka a Prokopa Drtiny.  V roce 1968 slovenský režisér Karol Wild v Krátkém filmu Praha realizoval cenný dokument, který krátce poté normalizační "Prověrková komise" poslala na dvacet let do trezoru. Střihový film s dotáčkami je syntézou širokých politických a společenských souvislostí takzané Mnichovské dohody. Připomněl také tehdy poměrně málo známá fakta (například zabrání Západní Ukrajiny a Besarábie sovětskými vojsky). Výpovědi J. Masaryka, P. Drtiny a dalších pozoruhodných osobností. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (23)

Hightower 

všechny recenze uživatele

Ano, jak píše 14Neo11, může se stát, že bude-li tento dokument promítán ve školách, vzbudí negativní reakce. Ale následná diskuze mezi žáky doprovázená připraveným učitelem a žáky, by snad mohla ukázat co by kdyby. Samozřejmě, pohybovat se na hypotetické rovině, je pro historii zabývající se výhradně fakty, dosti složité. Nicméně diskuze by mohla podnítit zájem o další studium problematiky Mnihcovské konference. Žáci by též mohli sami zvážit plus a minus a říci, co by případná sebeobrana ČSR přinesla. Jsem pro, aby se tento dokument na školách vysílal, od toho ostatně by dokumenty měly být, Předávat fakta a nic neskrývat. Ať je surové sbe víc. A pak, tento dokument zachytává autenticitu v podobě představitelů čsl. politiky. To je velké plus! Pokud člověk nechce vidět a žít v černobílém světě, pak se jistě s tímto dokumentem nespokojí a bude se zajímat o další souvislosti. Nelze na základě tohoto dokumentu jednotně hodnotit Mnichovskou konferenci jako takovou. ()

sportovec 

všechny recenze uživatele

Sevřený, v mimořádném tempu natočený dokumentární film (je až zázračné, kolik skutečností se podařilo vtěsnat na plochu pouhých 20 minut) má jasně protirežimní ráz a s nebývalou otevřeností poukazuje na řadu tehdy i dnes nepopulárních fakt, která plně legitimizují a navíc i věcně opravňují postup prezidenta Beneše. Mimořádná je i jeho historická hodnota: vystupují zde a Benešovu politiku otevřeně obhajují Hubert Masařík a Prokop Drtina s další osobností z národně demokratické strany ministrem Františkem Ježkem a bachmačským hrdinou, armádním generálem Ludvíkem Krejčím. Komunistickou éru připomíná pouze zvýšený důraz na sovětský aspekt a Litvinovovu osobnost, které jsou však více než vyváženy zničujícími vyslaneckými Fierlingerovými relacemi z Moskvy, jež zásadním způsobem zpochybňují komunisty hájenou báji o spásnosné sovětské pomoci. (Jasinu od nejbližšího sovětského místa dělilo kolem 150-200km rumunskopolského území a jasná předzvěst toho, co přišlo o rok později - sovětský "Drang nach Westen".) Ještě jedná věc je pozoruhodná: autorem tohoto vyváženého díla byl slovenský filmař a režisér; dnes by to bylo krajně nepravděpodobné - v lepším případě. Není divu, že se MNICHOV stal záhy trezorovou záležitostí; zdá se, že jí je tak trochu svým způsobem i dnes. ()

Reklama

Mikino00 

všechny recenze uživatele

Fantastický dokument, po krátkém úvodu do problematiky, stihne shrnout historická fakta a pak nabízí naprosto unikátní pohledy osob, které byly přítomny mnichovské zradě. Nutno říci, že výpovědi aktérů mají v sobě obrovský kus pravdy a jen potvrzují správnost Benešova rozhodnutí. Moc se mi líbilo vysvětlení proč bychom se neubránili nebo svědectví vyslance po podepsání Mnichovské dohody. Komunisté z dokumentu nadšeni určitě nebyli. ()

kaylin 

všechny recenze uživatele

Trochu jsem se bál toho, že tenhle kraťas bude ovlivněn komunistickou propagandou, ale je to naopak velmi cenný dokument, který se zaměřuje na zásadní událost v českých dějinách, a to s věcnou přesností a se zajímavými svědectvími osob, které se této události účastnily. Těch 20 minut rozhodně stojí za vidění, a to i v případě, že historii znáte. ()

hous.enka 

všechny recenze uživatele

Sice kratky, ale informacemi nabity dokument o tom, co predchazelo mnichovske konferenci, a zejmena pak o tom, co nasledovalo. Valecne zabery, atmosfera pohranici i hlas vypravece - to vse k sobe dokonale pasuje. Je to presne ten typ filmu, co by mel byt povinne promitan ve skolach, ale zaroven by se neztratil ani v televizi (jak pise Chamyl). Snad bych jen rada zminila, ze na csfd je chyba: Jan Masaryk v zadnem pripade nemohl v tomhle dokumentu vystupovat jako svedek, protoze zemrel - za nejasnych okolnosti - v roce 1948. ()

Galerie (3)

Reklama

Reklama