Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Hemingwayova proslulá drsná povídka The Killers z roku 1927 se dočkala tří filmových adaptací. První, která patří po všech stránkách mezi nejlepší snímky filmu noir, natočil Robert Siodmak, druhou spolurežíroval v rámci školního cvičení na podzim 1956 Andrej Tarkovskij a třetí vytvořil v roce 1964 Donald Siegel.
Již v povídce je s neopakovatelnou opravdovostí zachycena atmosféra nelidského násilí: dva bledí, stejně odění pistolníci svou mluvou i pohyby věští tak intenzivní hrozbu a naprostou lhostejnost k ostatním mužům v lokále, kde se děj odehrává, že všichni pokorně naslouchají jejich rozkazům ještě předtím, než zabijáci vytáhnou zbraně a je odhalen jejich vražedný úmysl. Všichni jsou jakoby zmrazeni slovy pistolníků a instinktem děsu. Tuto základní situační strnulost a chlad s lakonicky cynickými dialogy Siodmakův film s velkým půvabem zachovává, slouží mu však jen jako prolog k postupnému osvětlování důvodů, proč ústřední postava boxera (debutující dvaatřicetiletý Burt Lancaster) postupně ztrácí vůli k životu. V dlouhých flashbacích je minulost zkoumána z několika hledisek: komplex akcí a skrytých motivů, který se odhaluje, má charakter labyrintu příznačného pro noirové filmy 40. let. Scenáristé navíc připisují postavu osudové ženy (v elegantním podání třiadvacetileté herecké hvězdy a Hemingwayovy osobní přítelkyně Avy Gardnerové), jež dává boxerově životní krizi zřetelný erotický podtext. (Letní filmová škola)

(více)

Recenze (65)

Padme_Anakin 

všechny recenze uživatele

Zajímavě poskládaný příběh, začíná se koncem a postupné rozplétání toho, co se stalo předtím, mě vtáhlo a nepustilo.. Edmond O'Brien v roli vyšetřovatele zločinu ohromně sympatický, ta jeho zvědavost byla parádní, na všechny otázky chtěl najít odpověď.. Burt Lancaster jako Švéd skvělý, působil přirozeně a uvěřitelně, každé hnutí jeho mysli a každý pohled byl čitelný.. Mám ráda tyhle starší kousky, mají své nezaměnitelné kouzlo.. ()

Rocky62 

všechny recenze uživatele

Feministkám musejí z takových filmů vstávat vlasy hrůzou, neboť The Killers jsou rovněž patřičně misogynní stejně jako ve většině snímků tohoto ražení. Retrospektivní vyprávění je zajímavým zpestřením spolu s druhořadou rolí Burta Lancastera. Ačkoliv je děj poněkud vláčnější a divák tu bude marně hledat jakoukoliv zapamatování hodnou či snad ikonickou scénu, přesto na mě film zapůsobil svou prozíravostí a závěrem alá "200IQ podraz". Nikterak proslavený, ovšem rozhodně přínosný kousek do sbírky noir. ()

Reklama

Marek1991 

všechny recenze uživatele

Odhaľovanie skutočností a retrospektívy sa mi v tomto filme páčili. Bolo to dosť drsné, neidealizujúce, proste taká tá atmosféra, ktorá mi v tomto žánri Film-Noir nevadila. Dej a príbeh si ma však veľmi nezískal, aj keď motív falošnej a zvodnej ženy má niečo do seba. Inak ten box bol kedysi niečím ako je dnes futbal, proste dosť veľký fenomén, ani tu nechýbal. Možno to bolo občas ozaj prekombinované, no nie je to zas niečo, kde by ste sa úplne ľahko stratili, treba trocha dávať pozor, lebo na mnohé dnešné filmy to nie je zložité, akurát mňa to už ku koncu akosi nebavilo. ()

Martin741 

všechny recenze uživatele

Tento noir ma az tak nezaujal, ako ostatne noir-.y /Big Sleep, The Maltese Falcon, Wellesov Touch of Evil/. Dost sa kombinuje noir s detektivkou, ide o vrazdu a jej vysetrovanie. Postavy su spravne cynicke, ale rezia Siodmaka ma nijako neoslovila, a postava Burta Lancastera je len jednorozmerna, skor nez by dialogy prezival, tak sa dialogy nanho len lepia. Ani Famme Fatale ma nezaujala. Raz staci pozriet, 2x asi nie. 60 % ()

honajz 

všechny recenze uživatele

Ano, je to dnes klasika, ale prostě se mi to nelíbilo. Přitom filmy z této doby mám rád. Při srovnání i s těmi průměrnějšími však tento snímek sice oplývá úžasnou kamerou, hrou světel a stínů, ale nedokáže vtáhnout, hlavní postava, po jejíž minulosti se zde pátrá, je mi tak nějak ukradená už po 30 minutách filmu. Ne že by ji Lancaster špatně hrál, ale on nemá co hrát - ta postava nemá žádný rozměr. Když to srovnáte třeba s prvním Rockym, kde Stallone psal z vlastní zkušenosti o přežívání ve slumech, tam jeho postava má životný a uvěřitelný rozměr. Zde je to chodící věšák na dialogy a určitou tezi příběhu. a jak píše Rob Roy, ani nějaké památné dialogy se nekonají, ani scény, které by byly něčím výjimečné. Ostatně, on ani Hemigway, nakolik je oceňovaný, nepíše nijak záživně, a myslím, že je nakonec poněkud přeceněn. A ta povídka je podle mne taky o něčem zcela jiném, než je film. Zklamalo mne to - zhruba po té půl hodině není oč hrát, a jen trpně sledujeme, až dojde k tomu, k čemu muselo dojít, jen pokýveme hlavou a hotovo. ()

Galerie (68)

Zajímavosti (15)

  • Na scénáři se výrazně podílel John Huston, ačkoli není v titulcích na vlastní žádost uveden. Když se scénář psal, byl Huston zrovna v armádě, a proto se pod snímek odmítl podepsat. [LFŠ 2010] (Krouťák)
  • Ocenění: Cena Edgara Allana Poea 1947: scénář (A. Veiller), producent (M. Hellinger) a režisér (R. Siodmak). [LFŠ 2010] (Krouťák)

Reklama

Reklama