Stejně jako každý rok se koná v Hongkongu turnaj v asijských bojových uměních, pořádaný záhadným boháčem Hanem. I tentokrát se na něj sjely desítky bojovníků. Jsou mezi nimi také Roper, který se turnaje účastní kvůli svým dluhům, Williams, který je ochoten riskovat jen z touhy po dobrodružství, a Lee, který přijel pomstít smrt své sestry a zjistit, kdo a co je vlastně Han zač. Jako agent ochránců zákona má zjistit, čím se Han ve skutečnosti zabývá a proč při jeho turnajích záhadným způsobem mizí lidé. Není těžké zjistit, že se v aréně bojuje na život a na smrt. Mnohem obtížnější je dopátrat se, že Han je ve skutečnosti obchodník s narkotiky, který s potěšením vraždí a mučí lidi. Ovšem nejtěžší je probojovat se až do finále se zdravou kůží, a nejen přežít a zvítězit, ale také naplnit přísahu. (TV Nova)

William_Kirk

První *: hlášky „Jste šokován, pane Williamsi?“ „Jen z toho, jak se tu špatně pracuje.“ a pak „Co je to?“ „Hm, suvenýr…“ mě dostaly. Druhá *: blofeldovský záporák byl výborný, jeho dcery krásné. Třetí *: legendární Bruce Lee je skutečným mistrem bojových umění. ()

HKstars

První a bohužel také jediná americká produkce s Bruce Leem v hlavní roli. Enter the Dragon zřejmě nejpřesvědčivěji dokazuje, jak velký potenciál v Brucovi třímal. Snímek byl natočen za tehdy na hongkongské poměry neuvěřitelný milion dolarů (první hongkongská produkce, která tuto sumu vyrovnala byla až Police Story o dvanáct let později) a po celém světě vydělal rovných 90 milionů, vskutku hezká návratnost. Bruce Lee chtěl svůj vstup do Hollywood pojmout se vší parádou, takže ačkoliv se snímek mj. odehrává i v Hong Kongu, zúčastnila se natáčení řada západních herců v čele s Johnem Saxonem a Jimem Kellym. Ti tvoří spolu s Brucem (který hned v úvodu rozseká na maděru Sammo Hunga) trojici bojovníků, jenž se mají zúčastnit turnaje v bojových uměních na osamělém ostrově patřícím tajemnému Hanovi. Zatímco "Zápaďáci" tam jedou za zábavou a leštěním vlastního ega, Bruce má hned několik důvodů, proč stanout Hanovitváří v tvář - jeho bodyguard přispěl nemalou měrou k sebevraždě jeho sestry a britská tajná služba má navíc podezření, že Han na ostrově vyrábí drogy, zabíjí nevinné dívky a vůbec páchá zvěrstva, za která by si zasloužil urazit obě ruce. Stavba snímku je sice primitivní (představení všech důležitých rysů postav pomocí flashbacků), ale Enter the Dragon v podstatě postavil základy všech turnajových filmů. Krvavý sport, Mortal Kombat (ten obzvlášť) už jen těží z toho, co scenárista Michael Allin spolu s Brucem vymyslel. Hlavní hvězda filmu se držela zpátky, Bruce sice dohlédl na obsazení všech rolí (mj. se tímto filmem představil Bolo Yeung, tehdy ještě jako Yang Sze) a samozřejmě obstaral choreografii akčních scén, ale režírovat nechal amerického veterána Roberta Clouseho. To se projevuje na vzhledu snímku, který se od Brucových hongkongských produkcí radikálně liší. Dnes již kultovní hudba Lalo Schifrina podbarvuje malebné panorama Hong Kongu, jsou tu dlouhé kamerové jízdy i klasické prostříhávání při soubojích. U těch se sice občas kvůli volbě záběrů ztrácíte (především u Johna Saxona, to konec konců není žádný velký bojovník), ale když je na place Bruce, můžete si být jisti, že jeho schopnosti žádná kamera neutluče. Jak už bylo řečeno, vývoj snímku a celá jeho stavba nesnese srovnání s Leeovými staršími filmy a Enter the Dragon je pokrokem na všech frontách - viditelně vyšší produkční náklady (některé lokace vypadají kouzelně, řeč je především o Hanově muzeu, kde se odehrává finální souboj), herecké výkony i scénář, v němž se občas zaleskne nějaké to moudro (většinu jich Bruce vysype v úvodu při tréninku s mladým žákem) či hláška (černošské tornádo Jim Kelly jimi opravdu nešetří, věčná škoda, že jeho Williams musel vyklidit plátno tak rychle). Bruce je tu za jakéhosi Jamese Bonda Východu, ale stíhá si při tom ponechávat v rukávech všechny esa a opět diváky napíná. V úvodu sice vidíme jeho duel se Sammem, ale potom trvá hodně dlouho než se Bruce dostane do provozní teploty. Všechno odstartuje souboj s Oharrou (Bob Wall), tím bídákem, který zabil Leeovi sestru. Je to rychlovka a tohle K.O., vedoucí přímo do rakve, odstartuje akčnější polovinu snímku, v níž se kupí mrtvoly a vypadané zuby. Bruce v podstatě až do konce drží příjemný průměr tři knockauty za minutu, opravdu hezky se na to kouká. Choreografie zaznamenala citelná vylepšení, nicméně trocha rychlosti a variací by na straně Brucových protivníků určitě neuškodilo, Enter the Dragon ale nikdy nesletí do bahna nudy, což bylo tak typické např. pro Fist of Fury nebo Big Bosse, protože scénář udržuje diváka ve varu a atmosféře i během dialogů, zásluhu na tom má jistě hlavní záporák v podání Shiha Kiena - své hlášky drtí mezi zuby a jeho umělá ruka je smrtící nástroj. Po Chucku Norrisovi konečně někdo schopný zkřivit Brucovi vlásek na hlavě, však si taky náš hrdina ze závěrečného souboje odnese nejeden šrám. Enter the Dragon je klasika, Brucovi se poprvé v historii podařilo dát dohromady čínské dědictví, americké peníze a schopnosti všech dohromady a vznikl snímek hodný pozornosti. Po celém světě se stále prodává na DVD, v různých zemích ho znovu a znovu uvádějí do kin a scéna s nunčakami rozpoutala celosvětový kult této exotické zbraně. Bruce Lee se premiéry filmu nedočkal, ale filmový Lee z Enter the Dragon za těch třicet let zestárnul jen maličko a zřejmě bude rozpalovat divácké generace dokud bude celuloid celuloidem. A to už něco znamená. 80% () (méně) (více)

Saxos

Na to se čučelo v 80. létech na staré dobré betě, u bedny devět lidí, kýbl piva, kazeta stokrát obehraná, jednohlasný fuj dabing, trhaný obraz, výpadky barvy, atp. Jiná doba. ()

Sunwheel

Posledný film Brucea Leeho okorenený americkou produkciou, kde klasický príbeh bojovníka hľadajúceho odplatu je obohatený o bondovský príbeh a turnaj, ktorý doslova poslúžil ako námet pre x ďalších akčných filmov, či videohier. Veľa scén z filmu pozorné oko diváka uvidí neskôr v mnohých snímkach. Kto vie ako by sa kariéra najväčšieho filmového bojovníka uberala neskôr. Verím, že ten úplný highlight by mohol prísť práve po tomto kúsku. ()

Jan XXIII

Asi nejlepší kung-fu film co byl kdy natočen.To však nemění nic na tom že obecně považuju kung-fu a ninja filmy za pitomosti, ale u to ho jsem se bavil. ()

Imouse

Mám rád asijské (akční) filmy. Ale musím se ohradit proti ostatním komentářům. Film je rozhodne nekvalitní a Bruce Lee je zřejmě ještě horší herec než Steven Seagal. Původně jsem si myslel, že Melt down je parodie na filmy s Jackie Chanem, ale spletl jsem se, protože on Bruce Lee je parodie sama o sobě. Jeho akce, v kterých na něj po jednom nabíhají útočnící a jsou likvidování JEDINÝM úderem, bych ještě snesl (i když je to poměrně nezáživné), ale jeho grimasy, ukazování svalů a trapné bojové pokřiky jsou prostě obludné. Je to jednoduše takový asijský Van Damme. A pokud chce někdo vidět skutečné karate, tak ať to nehledá v akčních filmech, ale koukne se na nějaký dokument. Možná bude překvapen, že ne vždy vyhraje karatista jediným úderem. ()

Okocha

Jako prcek jsem filmy s Bruce Leem úplně hltal, a tak jsem měl možná od tohoto díla asi přehaná očekávání. Dějová zápletka je vystavěná opravdu jednoduše a tak, aby dala vyniknout Bruce Leeho široké škále všemožných úderů. Charisma Brucovi nejde upřít, ale někdy ho tam bylo tolik, až mě to nudilo. ()

SONYAGENT

Výborný film, opravdu perfektní snímek, který nadchne všechny fandy Bruceho Leea, je to Clouseův vrcholný snímek. Pokud se zaměříte pouze na to, co očekáváte a pouze na to, co se od Bruce čekat dá, pustíte se dvakrát za sebou. ()

Fill16

S pravděpodobně nejznámějším filmem mistra Bruce Lee mám tak trošku problém. Drak přichází obsahuje skutku skvělé, dech beroucí souboje, avšak zbytek je naprostá nuda. Navíc na mě tento film ve svém žánru s velkou účastí "nehong-kongských" herců působí až nechutně americky a to především v těch méně zábavných (mluvících) částech. Přesto se na něj opět příště podívám - ale jen kvůli Bruce Lee. ()

montel

Pan Han (Kien Shih) pořádá na svém ostrově turnaj v bojovém umění. Na ostrov se sjede několik skvělých bojovníků. Mezi nimi je také agent Lee (Bruce Lee), který odhalí, že Han pašuje drogy a vězní a zabíjí lidi. Mezi Hanovou ochrankou je také muž, který zabil jeho sestru... Poslední film Bruce Leeho, který už se prémiéry nedočkal. Je to velká škoda, při představě, kolik takových filmů mohl Bruce ještě natočit. Při jeho potenciálu, by jistě bylo na světě spousta skvělých pecek. Takhle je Drak přichází poslední tečkou za jinak skvělou i když krátkou hereckou keriérou. 75% ()

vlk++

Bruce Lee, mistr kung-fu, v top formě a vzhledem k jeho dalšímu osudu by se to spíše mělo jmenovat Drak odchází. Konečně jsem měl možnost se na tento film, který toho už dost pamatuje, podívat v klidu a v celku. Krom Leeho perfektně vyrýsovaného těla nic. Protivníci se odněkud objevují a mňoukající Lee je přesnými údery kosí. Pouze z úcty k legendě dávám 2*, ale slabší. ()

Tomulka

Choreografie bojů je naprosto dokonalá a Bruce Lee i když není herec tak předvádí perfektní herecký výkon. Každopádně kdo se dívá na Bruce kvůli herectví? ()

Mistr119

Oukej, čest Leeho památce, ale tenhle film je dost taková onanie bojových umění... :/ Začalo to dobře - filozofií šaolinských mnichů... :/ Jen pak hnán touhou pomstit svou sestru nevypadal "bruslí" úplně, že by byl zbaven svého já a pohyby vedl beze vzteku, jak učí na začátku... :/ Filozofický začátek film u mne zdvihá na 3*, jinak by to bylo méně.. :/ ()

Mukade

vietnamskí veteráni ešte, relatívne, mladučkí... xDD ............................ Bolo Yeung 27 ročný, vaaau (: , v súčasnosti (2021) 74. ()

Zemřel herec John Saxon

Zemřel herec John Saxon

26.07.2020

Akční klasika od režiséra Deadpoola?

Akční klasika od režiséra Deadpoola?

24.07.2018

Režisér David Leitch (John Wick, Deadpool 2) jedná o režii remaku akční klasiky s Brucem Leem Drak přichází. Snímek z roku 1973 se za ty roky dočkal prakticky kultovního statusu, jeho premiéru ale… (více)

Předělávky a pokračování útočí

Předělávky a pokračování útočí