Turínský kůň

Maďarsko / Švýcarsko / Německo / Francie / USA, 2011, 155 min

Fred Kelemen

Mihály Víg

Ruth Waldburger

Tarrova Vesmírná odysea. Film, který dosahuje hypnotického účinku tím, že ukazuje všechno to (a především to), co je v jiných filmech vynecháno pro urychlení tempa. Opakovaní všedních úkonů (chození pro vodu do studny, krmení koně či vaření a konzumace brambor) tak dosahuje bezmála rituální umanutosti, skrze niž se vyjevují drobné, nicméně podstatné změny: příznaky umírajícího světa, který se pomalu a jistě propadá do absolutní tmy a syrového ticha. Vysychající studna. Kůň odmítající táhnout vůz. Pohasínající lampy. A za okny neutuchající vichřice a větrem vzedmutá oblaka prachu a listí, které připomíná popel. Chce se až říct, že Larsova vize melancholické apokalypsy - jakkoli je to srovnání čistě na efekt - vypadá vedle té zdejší jako nevkusně uslzená hříčka.(15.7.2011)

• Orvokki

Vlastne ani neviem čo mám k tomu filmu povedať. Vedela som že je dlhý a vedela som aj prečo. Takže v tom má spočívať jeho sila? V dlhých záberoch? Hudba bola... no vlastne úplne obyčajná. Po celý čas som sa snažila prísť na to, prečo má tento film tak vysoké hodnotenia. A neprišla som na to doteraz. Prepáčte, ale minútové zábery na pálenku, potom na dvere, potom na niečo iné a potom zase na niečo iné ma fakt neberú. Postarší muž s chromou rukou a jeho dcéra. Ich život je samota, nuda, jeden zemiak denne (najprv vidíme ako ho je on, potom ako ona, potom ako obaja z jednej strany, a potom aj z druhej), pálenka, vietor, kamenný dom a kôň o ktorom som bola presvedčená že do konca filmu umrie. Ale pár vtipných scénok tam bolo. Celé kino sa smialo (vlastne ma prekvapilo že bolo takmer plné. A neprekvapilo že dosť ľudí odišlo) keď niekto čokoľvek povedal. Definitívne mažem režisérov starší film Sátántangó z HDD. Po tom čo som videla tu, neverím že na to dokážem sedem hodín pozerať. Radšej si prečítam knihu, myslím dokonca že to bude rýchlejšie. Ešteže som v tento deň videla tri fakt dobré filmy (Ghost Writer, Hævnen a Hermano). Jednu hviezdičku dávam za fotogenickosť. Boli by z toho pekné fotky. P.S. ak mi ešte niekto povie že fínština a maďarčina sa podobajú, odmietam sa s ním baviť. [MFF Cinematik 2011, Piešťany](10.9.2011)

• iamek

Ani nevím co napsat. Prostě klasický Béla Tarr. Několika minutové záběry na koně, člověka co se převléká atd. Tady není moc co hodnotit.(12.5.2012)

Jeden z nejopojenějších filmových zážitků na karlovarském festivalu. Cením si publika, které bylo překvapivě tiché. Je to geniální, ovšem ne pro každého.(6.7.2011)

• Bart

Nepříjemně depresivní film doprovázený otravně monotónní hudbou mě utvrdil v tom, že další Tarrovy režisérské exhibice si nechám ujít. Zvláštní představa o apokalypse, ať už v režisérově pojetí, nebo v představě souseda hlavních postav. Nebyla snad jediná denní činnost, která by mě neiritovala, obvzlášť když se opakovala pátý den. Film si budu hodně dlouho pamatovat a nebude to rozhodně spojené s příjemným zážitkem. Jedna hvězda pro film, zbytek je pro mě za výdrž.(14.2.2014)