Tankisté (TV film)

Dokumentární / Válečný

Česko, 2003, 57 min

Ján Novák

Takovýhle dokumenty s pamětníky jsou nesmírně důležitý pro správný doplnění a rozšíření kdysi oficiální a bohužel zažitého pojetí historie. Dle webu ČT se na něm podílel i M. Najbrt.(4.5.2015)

Kvalitní dokumentární film o Československé brigádě tankistů v rámci Ukrajinského praporu, která je neprávem opomíjena. Snímek je složen z dobových záběrů, hodnotných výpovědí účastníků bojů a částečných rekonstrukcí zlomových událostí jako byly ostřelování sniperů, ruský způsob výcviku atd. Postup bojů na Ostravsku je divákovi předkládán podrobnou formou, doplňenou o nezbytné mapky a aktuální záběry bojových míst a vesnic, přes které tankisté postupovali k osvobození Ostravy. Pamětníci neskrývají pravé vlastenectví, kruté bojové podmínky a mnohdy drsné chování rudoarmějců k civilnímu obyvatelstvu. Celý dokument je po technické i historické stránce velmi zdařilý, neváhám udělit plný počet.(6.5.2009)

Střípky osobních vzpomínek zdařile poskládané do mozaiky, která poskytuje překvapivě celistvý obraz druhé světové války viděné očima československých tankistů. Jak to bývá v podobných dokumentech, vždy nejvíce překvapí praktická stránka života a jednání účastníků a nejvíce zapůsobí jejich emotivní popis vlastních prožitků. Tento dokument potvrzuje to, že člověk je jeden z nejpřizpůsobivějších savců na Zemi.(9.5.2013)

Takřka dokonalý dokument, z kterého jsem se dozvěděl množství pro mne nových informací hlavně takříkajíc technického rázu. A k tomu i strhující vyprávění přímých účastníků bojů....nejlepší pořad dnešního svátečního dne.(8.5.2013)

Taký klasický dokument plný spomienok na vojnu, ničím výnimočný, ale predsa je niekedy dobré tie veci počuť priamo od účastníkov udalostí.(22.5.2014)