Tankisté (TV film)

Dokumentární / Válečný

Česko, 2003, 57 min

Ján Novák

Kvalitní dokumentární film o Československé brigádě tankistů v rámci Ukrajinského praporu, která je neprávem opomíjena. Snímek je složen z dobových záběrů, hodnotných výpovědí účastníků bojů a částečných rekonstrukcí zlomových událostí jako byly ostřelování sniperů, ruský způsob výcviku atd. Postup bojů na Ostravsku je divákovi předkládán podrobnou formou, doplňenou o nezbytné mapky a aktuální záběry bojových míst a vesnic, přes které tankisté postupovali k osvobození Ostravy. Pamětníci neskrývají pravé vlastenectví, kruté bojové podmínky a mnohdy drsné chování rudoarmějců k civilnímu obyvatelstvu. Celý dokument je po technické i historické stránce velmi zdařilý, neváhám udělit plný počet.(6.5.2009)

Taký klasický dokument plný spomienok na vojnu, ničím výnimočný, ale predsa je niekedy dobré tie veci počuť priamo od účastníkov udalostí.(22.5.2014)

Střípky osobních vzpomínek zdařile poskládané do mozaiky, která poskytuje překvapivě celistvý obraz druhé světové války viděné očima československých tankistů. Jak to bývá v podobných dokumentech, vždy nejvíce překvapí praktická stránka života a jednání účastníků a nejvíce zapůsobí jejich emotivní popis vlastních prožitků. Tento dokument potvrzuje to, že člověk je jeden z nejpřizpůsobivějších savců na Zemi.(9.5.2013)

Takřka dokonalý dokument, z kterého jsem se dozvěděl množství pro mne nových informací hlavně takříkajíc technického rázu. A k tomu i strhující vyprávění přímých účastníků bojů....nejlepší pořad dnešního svátečního dne.(8.5.2013)

Konečne dokument z nám bližších končín. 5* nie len za to. Vyprávajú vo veľkom ľudia, ktorí to zažili a boli tam. Dozvedel som sa z ich živého vyprávania hodne zaujímavé veci, ktoré sa len tak hocikde nedočítate (prv AP strelu a potom nárazovú HE do utvoreného otvoru? Wow. Pobozkať tank? Tiež wow). Keď vidíme týchto vojakov z tej doby tak ma ešte viac iritujú antinárodní zradcovia, ktorí vtedajších Čechov a Slovákov označujú za nacistov.(3.12.2016)