Tankisté (TV film)

Dokumentární / Válečný

Česko, 2003, 57 min

Ján Novák

Taký klasický dokument plný spomienok na vojnu, ničím výnimočný, ale predsa je niekedy dobré tie veci počuť priamo od účastníkov udalostí.(22.5.2014)

Kvalitní dokumentární film o Československé brigádě tankistů v rámci Ukrajinského praporu, která je neprávem opomíjena. Snímek je složen z dobových záběrů, hodnotných výpovědí účastníků bojů a částečných rekonstrukcí zlomových událostí jako byly ostřelování sniperů, ruský způsob výcviku atd. Postup bojů na Ostravsku je divákovi předkládán podrobnou formou, doplňenou o nezbytné mapky a aktuální záběry bojových míst a vesnic, přes které tankisté postupovali k osvobození Ostravy. Pamětníci neskrývají pravé vlastenectví, kruté bojové podmínky a mnohdy drsné chování rudoarmějců k civilnímu obyvatelstvu. Celý dokument je po technické i historické stránce velmi zdařilý, neváhám udělit plný počet.(6.5.2009)

Takřka dokonalý dokument, z kterého jsem se dozvěděl množství pro mne nových informací hlavně takříkajíc technického rázu. A k tomu i strhující vyprávění přímých účastníků bojů....nejlepší pořad dnešního svátečního dne.(8.5.2013)

Výjimečný dokument, v němž nevzpomínají oslavovaní generálové a jejich slova nekomentují historikové. V tomhle dokumentu vzpomínají skuteční vojáci, ti, kteří fakticky bojovali.(8.5.2015)

Takovýhle dokumenty s pamětníky jsou nesmírně důležitý pro správný doplnění a rozšíření kdysi oficiální a bohužel zažitého pojetí historie. Dle webu ČT se na něm podílel i M. Najbrt.(4.5.2015)