Reklama

Reklama

Líbánky

(festivalový název)
  • Srbsko Medeni mesec (více)
všechny plakáty
Trailer

Obsahy(1)

Nik a Melinda jsou Albánci. Marko a Vera Srbové. Žijí v sousedních zemích a mají i podobný sen. Najít lepší život. Nik a Melinda touží odjet do Itálie, kde by se osvobodili od rodinných očekávání a vesnických tradic a mohli prožít svou nedovolenou lásku. Marko a Vera cestují do Rakouska, kde by talentovaný violoncellista Marko mohl získat místo ve slavné Vídeňské filharmonii. Společný sen ale narazí na stejný problém. Přestože mají víza v pořádku, oba páry uváznou na hranicích. Muži sice nemají nic společného s teroristickým útokem, který se před několika hodinami odehrál v Kosovu, ale dílem náhody a necitelnosti úřadů se zdá, že jejich sny se právě rozplynuly... Přestože se hrdinové Paskaljevićova filmu nikdy nesejdou, sdílejí dědictví téže minulosti, která v očích západní Evropy učinila z regionu nedůvěryhodné a nestabilní místo a vrhla na jejich životy stín nenávisti, nesnášenlivosti a smutku. (MFF Karlovy Vary)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (19)

Kkahunaa 

všechny recenze uživatele

Příběh dvou mladých párů (jeden pár je albánský a druhý srbský), kteří hledají své štěstí a budoucnost za hranicemi své vlasti. Téma, které je režisérem Goranem Paskaljevicem podáno velmi poutavým způsobem. Cestou však musí oba páry projít několika zážitky, které definují rozdílnost cestování směrem z "východu” na “západ”. Ve vedlejší roli otce opět Lazar Ristovski. ()

Nerd4Dreaming 

všechny recenze uživatele

(Shlédnuto v originále se srbskými titulky, jiný jsem bohužel nesehnal) Všechny interesované země jsem nedávno navštívil, a pokud film podává obecné okolnosti pravdivě, teprve teď můžu ocenit jak se mám jako občan EU krásně. EU jako instituci teda jinak nemůžu ani vystát, ale v tomhle případě ji vděčím za hodně.. Žádný debilní víza, žádný debilní otázky a strkání ruky do řitě (cizí do mojí). ()

Reklama

Marigold 

všechny recenze uživatele

Škoda přehnaně syrové formy, protože právě ona občas diváka zbytečně vypuzuje z děje (namísto, aby ho vtahovala). Jinak toto paralelní albánsko-srbské putování za svobodou představuje angažované politické drama ze současnosti v naprosto optimální podobě. Je tu kontext, tvůrčí nadhled, velmi plastické charaktery a kritická naléhavost. Paskaljević zúročil letité zkušenosti a v nesmírně obtížném žánru obstál se ctí – nikam diváka netlačí a přitom jeho emoce zasahuje bez větší křeče. V letošních Varech mezi apelativními dojáky s politickou tematikou příjemné zjevení. [MFF KV 2010] ()

dzira 

všechny recenze uživatele

Potřeboval bych to sice asi vidět ještě jednou (mám titulky jen k té albánské epizodě a srbochorvatštině, byť je to slovanský jazyk rozumím jen částečně), ale dojem z toho mám velmi silný..... I proto, že jsem srbskou hranici překračoval víckrát při cestách do různých balkánských zemí a byl jsem svědkem několika různých incidentů.... ()

dopitak 

všechny recenze uživatele

Až na tu přeháňku na obou hranicích velice příjemný a ještě více naléhavý film. Příčiny jugoslávské občanské války, jenom "jinak řečeno". Příčiny jakékoliv války, neshody mezi státy, mezi kýmkoliv. "To my ne, to oni!" A to je přesný. Bijte je dobytky, vždyť to nejsou naši! Šovinismus, egoismus, nutnost prosadit se na úkor druhého. Petar Bozovic, jeho dvouhlavňovka, dvě hodně balkánské svatby a po hlubším zamyšlení neuvěřitelně citlivý a smutný film o tom, jací jsme my lidé hovada. Nelituju, že jsem filmu mimo hlavní sekci dal přednost na úkor aktuálnější animované . Cinema Mundi, 2014. ()

Galerie (8)

Zajímavosti (2)

  • Představitelé dvou různých párů, srbského a albánského, se na natáčení nikdy nepotkali. K jejich setkání došlo až na festivalu v Benátkách. (Cimr)
  • Jedná se o vůbec první koprodukci mezi Srbskem a Albánií. (Cimr)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno