Green Lantern: První let

Green Lantern: First Flight

Animovaný / Akční / Fantasy / Sci-Fi

USA, 2009, 74 min

Předloha:

John Broome (komiks), Gil Kane (komiks)

Dlouhou dobu jsem se na další animák z dílny DC Comics těšil a První let Zelené Lucerny rozhodně nezklamal, i když oproti režisérčiným předchozím počinům (Wonder Woman, Superman: Doomsday) je trochu slabší. Když nepočítám Jordanovu postavu ve filmu Justice League: New Frontier, tak to bylo moje první setkání s Green Lantern, a proto jsem nevěděl, co od něj mám čekat (zelená megabaseballová pálka nebo megabota mě opravdu překvapily :-)) Jen jsem mě trošku vadilo, že se to celé odehrávalo ve vesmíru. Čekal bych trochu víc akce na zemi, nějaké řešení dvojí identity atd. Snad to hraný film napraví.(27.7.2009)

2.5.2010 ~ Filmové animované zpracování komiksu. Takového toho typického komiksu, hranatí svalnatí hrdinové, sexy pružné bitches, myslící a jako lidi chovající se postavy s bizarními nebo rovnou zvířecími tvářemi, padouch a kolem toho všeho nutnost ochrany... všeho. ~~~ Za prvé: Můj vztah ke komixům ~ Nikoho nechci urážet, nikomu neberu jeho záliby, každého věc, ale osobně mám komiksy jen a pouze za kreslené velkohubé příběhy pro rozjasnění dětských oček. Kreslené pohádky u nás vlídné a milé, tam za vodou akční a surovější (popřete to, popřete to!). A tak mi jde stále mimo mysl, že z těch kreslených sešítků někdo dělá legendy, modly a kult. Prostě mám stále komiksy, anime, manga a Čtyřlístek za jednu sortu. ~ Budiž, tam za velkou louží, v zemi neomezených možností, je prostě jiný svět a "jiný kraj, jiný mrav". Ale poslední dobou zdá se býti ve filmech poněkud překomiksováno. A zase říkám, budiž, má to svoje diváky, ne vždy je to úplně imbecilní, občas je to taková odpočívárna s vypnutým mozkem před spaním. ~~~ Za druhé: Samotný film ~ Jedná se tu o filmový přepis komiksu, nečekejte tedy scénaristické veledílo. Navíc podotýkám, že kreslenou papírovou původní verzi tohoto příběhu jsem nikdy nečetl, ani jsem do včerejška netušil, že nějaký "Zelený lampión" existuje. Netuším tedy, zda i v komiksu byl čtenář vhozen do příběhu a teprve dodatečně do něj pomalu uváděn jako ve filmu. Tady se totiž nikdo s nějakým hlubším přemýšlením nepáral. Hal Jordan testuje v simulačním hangáru nějakou raketu či letoun, když v tom je unesen a umírajícím emzákem je mu věnován zelený prsten nesmírné moci a nesmírné zodpovědnosti. Smiřte se s tím, že prsten si Hala vybral a více už to neřešte. ~ Hal se tak stává členem intergalaktického sboru ochránců práva a míru a to jako první člověk. Lidská rasa je (po právu) považována za póvl a tak si bude muset Hal důvěru nejprve zasloužit. K tomu bude mít brzy příležitost, protože i v intergalaktických mírových sborech se může najít hnida nehodná svého postu. ~ Příběh tedy elementárně jednoduchý jako facka. Frajer se stane hrdinou, získává moc, bojuje s padouchem a vyhrává. Následně, během spršky třeskutých hlášek, odlétá za dalším dobrodružstvím, přičemž za sebou zanechává zachráněné všechno a ponaučení pro zbytek vesmíru, že lidská rasa je prostě "The Best" a bez ní by byli všichni v díře. Černé. Hluboké. A bezedné. ~ Zvláštní ovšem je, že mi ten děj, ač primitivní, přišel zajímavý. Asi závan nostalgie z dětských let, asi vliv chvíle, kdy po prospaném dní na prášcích sledujete v jednu ráno komiksovou zápletku s vypnutým mozkem a tmou a tichem okolo vás. ~~~ Za třetí: Zpracování ~ Komiksové, infantilní. Nemůžu si pomoci, vidím to tak. Film je animovaný, přesně jako kreslený komiks. Tedy postavy mírně plují, kontury obličejů hlavních frajerů správně hranaté, těla vymakaná, ženské postavy vysoké s dlouhýma nohama jak jehly, štíhlé, útlý pas, pružné a v neposlední řadě proradné. Ostatní postavy jsou variací na zvířátka, máme tu tedy prase ála prasata z Duke Nukem, nějaké fretky, psíky, pištící veverky, chobotnice apod. Drtivá většina postav připomíná humanoidy ála Star Trek, sem tam se objeví nějaká kreveta. Nejmocnější stvoření vesmíru, vůdci Green Lanternů, jsou modrou velkohlavou variací mistra Yody a vlastně vůbec celý ten "svět" mi připomíná hybrida Star Treku a Star Wars. A to tak, že hodně. Nebudu polemizovat, co se čím inspirovalo, zda byly první Hvězdné války a Hvězdná flotila nebo zelený lampiónový průvod. S Green Lanternem jsem se seznámil až nyní, tedy srovnávám s tím, co jsem viděl dříve. ~ Další částí, a to poměrně hodně infantilní, je složení zbraní. Vlastně je tu jen jedna, prsten. Stačí nasadit, namířit a na něco pomyslet, prsten to už zařídí. Tomu říkám maximalistické zjednodušení. Žádné vymýšlení super sil a super zbraní, prostě si stačí vymyslet cokoliv a kdekoliv. Jednoduché pro autory, jednoduché pro dětskou mysl. Stačí se tedy zamyslet a z prstenu vystřelí síť, záchytné lano, pohovka, provaz, dělo, štít a perličkou je při bitvách baseballová pálka, kladivo nebo plácačka. Ta hraje prim při popichování se s hmyzími tvory setsakramentsky mi připomínajícími Warlordy z Unrealu. Sem tam se objeví standardní palné zbraně, ty používá prostě celý vesmír, a nakonec se dočkáme i zmenšené verze Hvězdy smrti (zase ty Hvězdné války). ~~~ Za čtvrté: Hudba ~ Co mě ale hodně překvapilo byla hudba. Taková správná hrdinsky heroická, alespoň ústřední motiv, a kdykoliv se tento rozezvučel při filmu, bylo jasné, že Hal je na tahu a nikdo mu už do toho nebude kecat. Jakmile jsem uslyšel právě ten ústřední motiv, přišel mi dost jiný než u běžných komiksových seriálů, byl filmovější a upřímně řečeno, hrát v tom nějaká standardní spatlanina, chyběl by téhle zámořské pohádce asi jeden rozměr. ~~~ Za páté: Verdikt ~ Pro mě, jako někoho, kdo si nad bláznovstvím okolo komiksů ťuká lehce na čelo, celkem překvapení. V případě, že si chcete naprosto odpočinout u něčeho absolutně nenáročného, je tohle správná volba. A když pohlédnu na to, co všechno Hollywood posílá do kin, tak jsem si během koukání na film a poslechu hudby říkal, že by tohle nemuselo být špatné zfilmované. jako s živými herci. A takovouto myšlenku vzhledem ke komiksu bych u sebe asi vážně nečekal. ~~~ Za šesté: Komix ve filmu, filmový komix ve filmu, film v kinech ~ No a vzhledem k výše napsanému pro mě tedy bylo dalším překvapením, když jsem zjistil, že on se hraný film na motivy tohoto komiksu vážně připravuje. Green Lantern s Ryanem Raynoldsem v hlavní roli a po boku s dalšími hereckými hvězdami. Plán zatím mluví o roku 2011 (Artwork několika dalších postav - Star Trek hadr). A vlastně mě překvapuje, že mě to vůbec překvapuje. Vždyť vlastníci komiksových práv chrlí posledních pár let do kin jednu filmovou předělávku kreslených sešítků za druhou a už se objevují i zprávy, že se různí hrdinové budou spolu potkávat v jednom filmu. Třeba se špitá o Green Lanternovi v dalším Batmanovi. To bude teprve komiksácký magvlajs. Tak schválně, jestli budu minimálně z poloviny příjemně překvapen jako z "Prvního letu".(19.3.2013)

Pořád se mi na mysl tlačilo jedno slovíčko: přehnané. Začátek mi připadal schválně silně nevýrazný, jen aby o dvacet minut později přišlo nefalšované peklo plné spektakulárních soubojů a megalomanských výbuchů. Bojuje se po celém vesmíru a ničí se planety... Příběh se bohužel nijak neobtěžuje s vysvětlováním, jak to vlastně celé s onou podivnou zelenou sílou a prsteny je, a mě hlubší mytologie docela chyběla. Připadal jsem si jako vhozený do rozjeté scifárny. Zdaleka jsem nebyl ponořený do děje, a tak jsem zůstal odkázán jen na typické komiksové zvraty a zábavnou akci. Přitom stačilo jen přitlačit na příběh, a hlavně na minulost a osobnost samotného Hala Jordana. Scénáristé to holt podělali. Škoda - jsem velice zvědavý na Campbellův celovečerák.(6.3.2010)

Net/// Obsazení 7/10 Děj 9/10 Hudba 9/10 Animace 7/10/// +Green Lantern a jeho svět, fantastický hudební doprovod, akce, zajímavá zápletka i příběh -ještě víc jsem zvědavej na hranou verzi, animace je přeci jen trošku slabší, viděl jsem už lepší/// Už když jsem prvně o něm slyšel, začal jsem se o něj a o jeho první hraný film zajímat. Ještě předtím jsem měl však možnost zhlédnou tuto animovanou verzi, která mi toho hodně poodhalila a ukázala jak je ve skutečnosti Green Lantern silný a zajímavý. Taky díky tomu, že je film kratší, nabitý akci a ani chvilku se nenudíte nad zdlouhavým vykecáváním. To je další výhoda těchto animovaných snímků: pořád jedou naplno. Mám je rád a už se těším na další./// Celkem 82%///(13.5.2010)

Ruka režisérky supermanského Soudného dne je celkem vidět. Lauren Montgomery se vůbec nepáře s nějakou psychologií postav a posílá Hala Jordana z jedné akční scény do druhé, aniž by se nějak řešilo, že má najednou magický prsten a zachraňuje celý vesmír. First Flight je naštěstí animák se stopáží 75 minut, takže to funguje celkem bez problémů, ale docela jsem se začal bát, co vyrobí Campbell z hrané verze. Tam mu hláškující veverky a velká šedivá prasata jen tak neprojdou a bude se asi mnohem víc řešit, jaktože umí vesmírná bižuterie vyrábět tak šílené věci.(19.7.2009)