Dívka s kaméliemi

(festivalový název)
  • Japonsko Šódžo cubaki (více)
Japonsko, 1992, 56 min

Režie:

Hiroši Harada

Předloha:

Suehiro Maruo (komiks)

Malá Midori nemá v životě štěstí. Její nemocnou maminku ještě nestačily úplně ohlodat krysy a dívenka prodávající květiny je donucena pracovat v cirkuse, kde se stává obětí sexuálního i jiného ponižování ze strany místních „zrůd“. Ještě že se do Midori zamiluje nový člen ansámblu, liliput, který vedle toho, že dokáže vlézt do láhve s úzkým hrdlem, ovládá také mocnou magii. Film vzniknul podle mangy undergroundového kreslíře a scenáristy Suehira Marua, jehož tvorba náleží do stylu, kterému se poprávu říká ero guro nansensu, nebo-li erotický groteskní nonsens. U Dívky s kaméliemi se autor navíc inspiroval starým japonským formátem kamišibai, jehož provozovatelé jezdili od města k městu a předváděli zákazníkům obrázky, k nimž vyprávěli příběhy. Maruova historka je ovšem pro poněkud otrlejší publikum. Režiséru Hirošimu Haradovi se Maruův komiks líbil natolik, že se rozhodl podle něj úplně sám vyrobit nezávislý animovaný film. Trvalo mu to pět let vytrvalé práce na vlastní náklady. Vzhledem k extrémnímu charakteru svého filmu Harada ani nežádal japonskou ratingovou komisi o povolení k veřejnému promítání a snímek pouštěl výhradně pokoutně na soukromých projekcích doprovázených kouřovými efekty, ale i různými interaktivními prvky. (Festival otrlého diváka)

MissLeone

Slyšela jsem o tomto anime, že je v Japonsku zakázané, a tak první věc, co jsem udělala je, že jsem si film pustila. Lituji toho? Popravdě ani nevím. Je to opravdu bizár. Pořád přemýšlím nad tím, že se opravdu autor jednoho dne probudil a pomyslil si: „Tak tohle je dost dobrý námět na film/mangu!“ Nedá se svítit. Opravdu je to šokující zážitek, o kterém byste se už nikdy rádi nezmínili. Ale sedíte doma v karanténě a nudíte se k smrti, tak si řeknete, že se podíváte znovu. A pak znovu. (neměla bych vyhledat pomoc?) Napodruhé už to není tak hrozné. Jestli byl cílem filmu jen vyděsit a znechutit diváka, tak se mu to vydařilo na jedničku. Styl, kterým je anime dělané, je vizuálně opravdu moc pěkný. Ilustrace jsou opravdu krásné. Námět se mi líbí, ale je to celé neskutečně depresivní. Chudák malá Midori! Slabším povahám film nedoporučuji. ()

tuberatanka

Zmes nechutných, bizarných, snových a rozprávkovo nevinných sekvencií. Všetko čo je možné strčiť do animovaného filmu, tu na ploche trištvrťhodiny. Rozprávkovo čistá zápletka o ustrkovanom dievčatku z cirkusu v ktorom pracujú zväčša netvory, sa tu i tam zvrhne v koláž neuveriteľne detailných záberov na poletujúce vnútornosti, rozšliapávané šteniatka, či vylizovanie očí. Dej plynie svižne, občas až zbesilo. Film je zároveň smutno-krásnou rozprávkou a úchylne surrealistickým experimentálnym animákom, pokiaľ patríte medzi milovníkov oboch (ako ja), určite si to užijete. Slabým povahám neodporúčam :) ()