Vzpoura

• Japonsko Jôi-uchi: Hairyô tsuma shimatsu (více)

Hrdinou příběhu je stárnoucí samuraj Isaburo. Žije poklidným životem, dokud mu jeho pán nepřikáže aby oženil svého syna Yogora s konkubínou, jež upadla v nemilost i přesto, že vládci porodila syna. Ačkoliv se Isaburo zprvu zdráhá, Yogoro přijme Ichi za ženu a zakrátko se mezi nimi probudí silný cit. Jijich láska starému samuraji vrátí síly a tak když zemře vládcův starší syn a on pošle pro Ichi, aby mu stanula po boku jako matka jeho dědice, Isaburo se pánovi postaví na odpor. (oficiální text distributora)

darthvader77

Isaburo, ke svým nadřízeným jsi příliš laskavý. Jsem tak zvyklý. Přiženil jsem se do rodiny své ženy a už 20 let jsem pod pantoflem. xD Karanténa člověka přivedla k návratu ke kouzlům japonské kinematografie a jejího hlavního mistra Tošira Mifuneho. Dosti kritický film k japonskému kodexu cti a kultuře na pozadí války, intrik a lásky. Nutnost poukázat na nespravedlnost a někdy bojovat za cenu totálního zničení? Těžko říct, ale díky tomu vznikl výborný film, který nejenom že má výborné dialogy, ale navíc ještě těch málo pár bitek na které dojde, tak stojí za to (Mifune je v tomhle filmu one-men army) On sám jako profesionál předvádí dokonalé herectví, takže jeho nasrané pohledy po smrti syna a snachy nebo diskuze s kamarádem o šermu jsou naprosto dobře zahrané. Depresivní závěr je působivou třešničkou na dortu. ()

RigorMortis

Komorná samurajská love story, v ktorej sa podpantoflák Isaburo vzbúri nielen proti svojej manželke ale aj nezmyselným rozkazom svojho pána. Dilema medzi zachovaním lásky syna k jeho žene za cenu zničenia cti rodiny a počúvnutia príkazov za cenu zničenia partnerského vzťahu. Práve komornosť dodávala filmu na sile. Mohol však byť tak o štvrťhodinku kratší, miestami sa fakt vliekol. ()

Pete

Nedosahuje výšin některých Kurosawových děl, nicméně i tak bravurní drama, kde samurajské meče promluví až v poslední čtvrtině. Mifune posouvá Vzpouru k 5*. ()

Bumerang

Famózní.Naprosto famózní. Nemám slov. Tak silný a strhující příběh jsem nečekal. Toshiro Mifune nehraje. To je pravý samuraj a já mu věřím úplně vše. Atmosféra Vzpoury by se dala katanou krájet. A přitom se v tomto filmu skoro pořád jen sedí na bobku u papírových stěn a povídá. U samotné vzpoury ve Vzpouře jsem ani nedýchal. ()

maldoror16

Famózní. Dokonalé. K tomu stěží něco dodat. Tento film snad nemá sebemenší chybu po všech stránkách. Naprosto excelentní chambarové drama s velkým D a obrovským a hlubokým příběhem, dokonalá režie, kamera, výprava, hudba, choreografie, prostě vše... a samozřejmě herci v čele s dokonalými výkony Toshira Mifune, Yoky Tsukasa, Takeshiho Kato, Tatsuyi Nakadai, ale i dalších. Jeden z vrcholů japonské a celosvtové kinematografie! ()

Palisander

Sled ťažkých rozhodnutí medzi slepou poslušnosťou, osudom rodiny a vlastným želaním, kde zneužitie moci končí pre tých najviac skúšaných voľbou, pri ktorej áno aj nie znamená smrť. Vynechal by som iba jednu scénu tesne pred koncom. Tá je za hranicou reality. Ale rád na ňu zabudnem a vychutnám si ten zvyšok. ()

karlos-rio

Posledních 10 minut nedokáže a ani nemůžu zachránit tohle nudné tlachání, větší trest bylo koukat na tento film než klečet v dětství za nějaký přůšvich, další film , u kterého nechápu hodnocení ()

muti

mne mna jemne nadpriemerny samurajsky film s trosku netradicnou tematikou. ked vam niekto vyberie a nanuti zenu, oka, ak je pekna a sikovna. Ale ked si ju potom znovu vypyta, koleduje si o maler. co vsak ked ide o samotneho pana? cest je cest a nepusti aj ked to bude stat pad rodinneho klanu. ()

hrumsrt

I když velikánem japonského filmu je opravdu legendární Akira Kurosawa, za nímž stojí nejeden fantastický dobový kus filmové historie, tak stejně bych se nebál říct, že ty nejlepší kousky z jeho režie nepramení.. A právě Masaki Kobajaši, leč bude všeobecně méně uznávanější tvůrce a ani se k němu následně tolik neodkazuje další generace světových filmařů, tak možná že v jeho filmografii opravdu najdeme ty nejkvalitnější japonské příběhy.. Vedle vynikající sociální kritiky vládnoucích v podobě Harakiri, nekonečného válečného dramatu z druhé světové války Lidský úděl, je to právě Vzpoura, co stojí z jeho tvorby za největší uznání.. Vzpoura je zase jeden z těch kousků, které spojují dvě japonské herecké ikony - Nakadaie a Mifuneho, kdy tady se ústředního hrdiny stárnoucího samuraje Isabury ujímá právě pro mě asi jinak slabší Toširó Mifune.. Vzpoura je zase ukázkou rebelie a odporu vůči feudální vládě tamního vedení. Další vlna odporu poddaných vůči sobeckým příkazům svých pánů.. Děj odehrávající se snad jen v pár místnostech jako konverzační přestřelka o tom, kam až může pán svými rozkazy zajít a co si k němu může jiný dovolit. Jde o lásku a ta všechno přemůže, a kde nikoli, tam musí stanout samurajův meč.. Není to tak šokující a strhující jako Harakiri, na čemž má podíl především tempo filmu, ale pořád mě to v něčem fascinuje. A samozřejmě šermovačka v poli je dokonalá! Nechápu, jak může být takhle přízemní kousek, tak poutavý, i když především v psychologii postav a ukázky, jak moc jsou schopni potlačit svoji svobodu.. Nekoná se přelomová filmová událost, ale jinak vynikající samurajský kousek. 75% ()

josiah

Toshiro Mifune jako Isaburo, starnouci samuraj, zijici poklidny zivot dokud mu jeho knize nenaridi, aby ozenil sveho syna s jeho konkubinou, ktera upadla v nemilost. Ackoliv se zdraha, tak se divka stane jeho snachou a mezi mladym parem znikne laska. Skutecny problem nastane, kdyz chce po case knize svou konkubinu zpet. Isaburo odmitne a riskuje tak zniceni cele sve rodiny... ()

starrOne

Kobayashiho sociální drama Vzpoura je patrně nejlepší samurajský film jaký jsem viděl. Paradoxem je, že ty nejlepší samurajské filmy nejsou vetsinou glorifikací samurajského stavu, nýbrž jeho kritikou. Toshiro Mifune je ve své roli úchvatný, stejně jako vývoj jakým projde jeho postava. Morální ponaučení které přináší, nutí člověka k zamyšlení, navíc se nejedná o žádné klišé. Také Tatsuya Nakadai má v tomto snímku zajímavou roli, bohužel nedostává tolik prostoru. ()

ghostwo

Zde na CSFD naprosto přeceňovaný film.Většina samurajských filmů, které jsem měl možnost do teď vidět byla lepší než toto. ()

Sandai

Komorní a dost ukecaný film.Víc než boji se film zabývá psychologií samuraje. Hájit čest rodiny a spravedlnost a tím se vzbouřit, nebo být věrný pánovi a tím zradit rodinu? Vyvrcholením je souboj mezi Mifunem a jeho přítelem. Ani jeden nechce, oba se chápou, ale souboji se vyhnout nemůžou. Ve výsledku nečekaně skvělý film. ()

rbr

Nejsem ten, kterej by rozebíral film, když se na něj dívá: "Ty vole, to osvětlení, bla bla bla..." Ale tenhle film je tak dokonale složenej dohromady, že si nemůžu nic jinýho než jen sedět a obdivovat všechny ty maličký složitosti vložený do tohohle skvělýho fláku. Na začátek, tohle není zkrátka a jednoduše samurajskej film, je to bádání za japonskou kulturou během 18. století. Tohle je o boji rodiny a o vzpírání se mocnýmu Daimjóvi. Jestli tohle je film o bitvách, tak je to film o bitvách za práva jedince, za vůli zastat se těch kolem tebe. Těch který miluješ. ()

Sofius

Zamyšlení nad tím, že hrubému nátlaku nelze ustupovat do nekonečna a pro zachování vlastní důstojnosti, některé principy již není možné překročit, "ať to stojí, co to stojí". Více než o klasický "eastern se souboji na meče", jde o drama volby mezi "rozumnou poslušností autoritě" a "nerozumným uděláním spravné věci", kdy v sázce je samotná existence nejen člověka, ale i celé jeho rodiny/rodu. ()