Samurai

• Česko Samuraj - Musaši Mijamoto (více)

Dej sa odohráva v období veľkej vojny, na prelome periód Sengoku a Togukava. Mladý Takezo (Mifune) je vo svojej dedine neobľúbený kôli svojej divej a výbušnej povahe. Za účelom získania slávy a prestíže sa spolu zo svojim najlepším priateľom Matahachim vydá do vojny. Nanešťastie, sú na zlej strane a po prehratej bitke sa stávajú utečencami. Ani po návrate domov Takeza neprímajú s otvorenou náručou, naopak, odsúdia ho a snažia sa ho uveznit. Divého Takeza sa ujíma múdry mních Takuan, ktorý sa ho snaží skrotit a zaučit do samuraiského kódexu.

Herec Rentaro Mikumi, ktorý stvárnil Takezovho priateľa Matahachiho, si v tom istom roku zahral aj Miamota Musashiho vo verzii režírovanej Yasuo Kohataom. (kitano)

Paldini

Píše se rok 1600. Japonsko je uprostřed občanských válek. Takezo se touží stát slavným válečníkem, a proto jde se svým kamarádem bojovat do jedné z mnoha bitev. Po prohrané bitvě u Sekigahary se z obou stanou psanci. Při útěku se vyhladovělí setkají s matkou a dcerou, které se živí okrádáním mrtvých vojáků. U těchto dvou ženštin nachází na chvíli útočiště... Tak tohle je zhruba začátek legendy o japonském hrdinovi Musashi Miyamotovi. Ano, ten divoký a nepoddajný psanec Takezo se jednou stane nejslavnějším japonským válečníkem. ()

MikO_NR_1909

Kolorizovaný historicko-samurajský epos s Mifunem je veľmi príjemným osviežením, atmosféru prírody a Ďalekého východu tak dokážem precítiť v inom rozsahu, než predtým. Ale nepripadal som si ako vo východnom westerne, pretože nebyť tých nereálnych súbojov (kedy sa Takezovi podarilo prešpikovať z neuveriteľných patových situácií) sa príbeh sústreďoval na prílišnú emocionálnu stránku. A v nej som sa necítil ako doma, pretože nedokázala dej posunúť pred nejakú serióznejšiu scenáristickú dilemu či umelecký záber, ktorý by redefinoval primárny konflikt občianskych roztržiek do vznešenejšieho zážitku. Kobajašiho vojnová troj či šesťdielna sága mi napriek svojej dĺžke a uzavretosti prišla úprimnejšia, viac alibisticky svojím vývojom podporovaná, hoci tiež som sa párkrát pristihol s takou vrtkavou neistotou a nedôverou. ()

Vojcl

Japonské dobrodružné drama se věrně drží knižní předlohy od Eidži Jošikawy (i když na několika místech ji pochopitelně trochu osekává) a nabízí poutavý akční děj se sympatickým hlavním hrdinou. Celkově se mi Musaši líbil o něco méně než jiná "samurajská" klasika ze stejného roku a s Toshiro Mifunem v titulní roli (Sedm samurajů), ale i tak se jedná o strhující podívanou. Milovníkům ústředního hrdiny a japonské kinematografie mohu jen doporučit. 90%. ()

Flego

Epická historická dráma sa odohráva na počiatku 17. storočia. V prvej časti popisuje životné osudy divokého Takeza ( výborný Toshirô Mifune ), keď v snahe získať samurajskú slávu sa stane utečencom. Nejde o bojmi nasiaknutý príbeh, skôr o vysporiadanie sa zo svojej divokej povahy a snahou skrotiť ju. Režisér Hiroshi Inagaki ( režíroval celú trilógiu ) dbal na presné vykreslenie vtedajšej doby, jeho príbeh má vysoké tempo a neustále dejové zvraty. ()

ScarPoul

Prvý diel výbornej japonskej epopeje – životopisu Mijamota Musaši, ktorý patrí medzi najznámejších samurajov, kaligrafov a maliarov Japonska v 17 storočí. Eidži Jošikawa napísal výborný a obrovský román, ktorý dopodrobna rozoberá životnú cestu tejto historickej postavy a práve podľa nej spravil Inagaki svoju filmovú trilógiu. Hneď dve pozitíva filmu – Toshiró Mifune a fakt, že je film farebný. Vďaka tomu rôznorodosť lokácií vynikne. Film sleduje prvý časť životných osudov tejto legendy. Mijamoto je vtedy známy ako Takezó a zloduch. Je bitkár, rodina sa od neho dištancuje a on je vďaka tomu emocionálne prázdny a jediné na čomu mu záleží je vojna a príležitosť stať sa samurajom. Máme možnosť sledovať jeho silnú morálku, keď ochráni priateľa a dcéru s matkou, ktorá ich na úteku prichýli, pred zemepánom. Všetky tieto dobré skutky ale vyjdú navnivoč, a jeho dobrota zostane bez odozvy. Zrazu sa zo všetkých strán hrnie nenávisť a nepochopenie a on ešte viacej prepadáva zúfalstvu. Zachráni ho mních a mladé dievča Ocú- pôvodne nastávajúca jeho priateľa, ktorý ju ale opustil. Zmení si meno a rozhodne sa cestovať po Japonsku a praktizovať to čo sa naučil v praxi. Výborne dramaticky vystavané dielo, ktoré je plné pôsobivého herectva, akčných scén a dobových kostýmov. Zaslúžení Oscar za najlepší cudzojazyční film a Mifune vo vrcholnej forme. ()

• Celá triogie je natočena jak podle skutečného života Mijamota Musašiho, tak podle slavného románu "Mijamoto Musashi" od Eidži Jošikawy. (Milan25)
  • Režisér filmu Hiroshi Inagaki natočil s Toshirô Mifunem, představitelem Takeza, dohromady 20 filmů včetně trilogie o Miyamoto Musashim. (Roby)
  • V roce 1956 získal film Oscara za nejlepší cizojazyčný film. (Roby)