Můj soukromý měsíc

Měsíc v nás

(festivalový název)

Dokumentární

Slovensko / Francie / Španělsko, 2009, 75 min

Priamy a otvorený dokument na pomerne nezvyklú tému, ktorý viac než ženy určite zaujme a niektorými faktami prekvapí práve mužské pohlavie. 80%.(28.3.2010)

Čekal jsem trochu něco jiného.. asi pohled na menstruaci napříč historií a národy. Dostalo se mi spíše takového osobitější pohledu na danou "problematiku". Diana Fabiánová je sympatická žena, o které nejsem schopen říct, jak velké zkušenosti s dokumentem má, ale potenciál tohoto tématu mi přišel dosti nevyužitý, což je škoda, protože "jahodové dny" by si snad i zasloužily hlubší (myšlenkově) prozkoumání. Pouhé povídání z úst několika (na různých názorových extrémech se pohybujících) "odborníků" holt nestačí.(3.7.2011)

• Zeck

Skutečně někdo v 21. století natočil dokument o krámech? Dozvíme se například takové novinky, že když to na ženy leze, mají bolesti hlavy, bolí je břicho, jsou unavené! Smysl tohoto dokumentu nechápu, vyhozené prachy. Příště by mohl být třeba 70 minutový dokument o tom, jak se chce chlapovi po píchání chcát, protože tělo potřebuje vypláchnout chámovod. Nejhorší na těchto dokumentech, které pojednávají o tak banálních problémech jsou ti "odborníci", kteří skrze pět minut slávy zásobují veřejnost svojí schizofrenií a názory, které by zdravý člověk z huby nevypustil. No jo, ale jsou v dokumentu, tak to asi bude pravda! Ženy, jděte rodit při tanci, jedna španělská tanečnice totiž tancem dokáže sama sebe udělat a asi i vymenstruovat?(3.7.2011)

„Stačí urobiť veci inak a všetko sa môže zmeniť.“ Keď som sa dozvedel, že mám možnosť vidieť tento dokument a o čom je, začal som sa triasť približne rovnako, ako keď som kedysi v kine videl jednu z najmonumentálnejších akčných scén svetovej kinematografie, „Prenasledovanie v Morii“ z prvého PÁNA PRSTEŇOV. A hoci som hrozne rád, že tento film vznikol a že je taký, aký je, mrzí ma, že nie je EŠTE lepší a i preto volím prísnejšie hodnotenie 60%, lebo si myslím, že ako téma, tak autorka mali na viac. Pretože hoci som na celý film pozeral s padnutou sánkou, akosi som sa nedozvedel, o čom je. Režisérka je zrejme fajn osoba a niektoré scény sú sila (keď taxikár hovorí, že v ich krajine ak žena s menštruáciou chytí práve narodené dieťa, dieťa zomrie, tam netreba komentár), lenže hoci ma dokument bavil, dosť často ma vyhadzovala zo sedla práve jeho myšlienková roztatárenosť. O čom to je? O tom, ako sa história správala k menštruácii? O tom, ako sa k nej správajú samotné ženy? O tom, ako sa správajú muži k ženám, ktoré práve majú menštruáciu? O tom, či je menštruácia len biologický akt alebo v nej treba hľadať filozofiu? Človeče, bolo to vôbec myslené vážne? Či ironicky? Neviem...ale chcem od Diany Fabiánovej vidieť ďalšie filmy (možno nielen dokumentárne).(14.4.2010)

Obsah zvysoka převyšuje formu, která je ryze amatérská. Nicméně každý začátek je těžký a informace, které snímek přináší, mohou být leckteré dívce/ženě ku prospěchu. 60%(5.2.2016)