Můj soukromý měsíc

Měsíc v nás

(festivalový název)

Dokumentární

Slovensko / Francie / Španělsko, 2009, 75 min

Čekal jsem trochu něco jiného.. asi pohled na menstruaci napříč historií a národy. Dostalo se mi spíše takového osobitější pohledu na danou "problematiku". Diana Fabiánová je sympatická žena, o které nejsem schopen říct, jak velké zkušenosti s dokumentem má, ale potenciál tohoto tématu mi přišel dosti nevyužitý, což je škoda, protože "jahodové dny" by si snad i zasloužily hlubší (myšlenkově) prozkoumání. Pouhé povídání z úst několika (na různých názorových extrémech se pohybujících) "odborníků" holt nestačí.(3.7.2011)

„Stačí urobiť veci inak a všetko sa môže zmeniť.“ Keď som sa dozvedel, že mám možnosť vidieť tento dokument a o čom je, začal som sa triasť približne rovnako, ako keď som kedysi v kine videl jednu z najmonumentálnejších akčných scén svetovej kinematografie, „Prenasledovanie v Morii“ z prvého PÁNA PRSTEŇOV. A hoci som hrozne rád, že tento film vznikol a že je taký, aký je, mrzí ma, že nie je EŠTE lepší a i preto volím prísnejšie hodnotenie 60%, lebo si myslím, že ako téma, tak autorka mali na viac. Pretože hoci som na celý film pozeral s padnutou sánkou, akosi som sa nedozvedel, o čom je. Režisérka je zrejme fajn osoba a niektoré scény sú sila (keď taxikár hovorí, že v ich krajine ak žena s menštruáciou chytí práve narodené dieťa, dieťa zomrie, tam netreba komentár), lenže hoci ma dokument bavil, dosť často ma vyhadzovala zo sedla práve jeho myšlienková roztatárenosť. O čom to je? O tom, ako sa história správala k menštruácii? O tom, ako sa k nej správajú samotné ženy? O tom, ako sa správajú muži k ženám, ktoré práve majú menštruáciu? O tom, či je menštruácia len biologický akt alebo v nej treba hľadať filozofiu? Človeče, bolo to vôbec myslené vážne? Či ironicky? Neviem...ale chcem od Diany Fabiánovej vidieť ďalšie filmy (možno nielen dokumentárne).(14.4.2010)

Veľmi otvorený a poučný film o menštruácii. Vysoko odporúčam! Hádam jediná výhrada smeruje k tomu, že film vďaka tomu, že ide do hĺbky, je spracovaný vtipne i poučne zároveň, načína veľmi veľa tém súvisiacich s menzesom príliš zoširoka, čo si vyžaduje naozaj na sledovanie dokumentu oddýchnutú a na príval informácií pripravenú diváčku/-ka. Napriek tomu ide podľa mňa o najlepší slovenský dokument za posledné roky. Režisérka to podľa mňa, na rozdiel od názoru užívateľa andersona spracovala profesionálne (študovala filmovú réžiu v Španielsku), hravosť dokumentu (striedanie hraných záberov, záberov z iných filmov, animované scény, home video) mi pripomenula najlepšie práce Lucie Královej (Ztracená dovolená). Na projekcii v kine Diana Fabiánová uviedla, že jej snom je vydať dvojhodinové dvd s tzv. directors cutom, pretože má celkove vyše 150 hodín nakrúteného materiálu, z ktorého je ešte čo vyberať a strihačkou terajšej podoby dokumentu bola Juhoslovanka, ktorá nerozumela ani po slovensky, ani anglicky a ani španielsky, nie samotná direktorka. V diskusii dokonca padla myšlienka o vytvorení seriálu, čo by vôbec nebolo márne:). 90%(30.11.2009)

Priamy a otvorený dokument na pomerne nezvyklú tému, ktorý viac než ženy určite zaujme a niektorými faktami prekvapí práve mužské pohlavie. 80%.(28.3.2010)

Obsah zvysoka převyšuje formu, která je ryze amatérská. Nicméně každý začátek je těžký a informace, které snímek přináší, mohou být leckteré dívce/ženě ku prospěchu. 60%(5.2.2016)

• - Natáčelo se v Evropě, Americe a Austrálii. (hippyman)

• - Cena: MFF Gotham Screen New York 2009: Zvláštní cena poroty. [LFŠ 2010] (Jeremy.jk)