Můj soukromý měsíc

(festivalový název)

Dokumentární

Slovensko / Francie / Španělsko, 2009, 75 min

• Hellboy

Ztracená šance. Tento dokument mohl přinést nějaký nový pohled na menstruaci a nějaké nové informace. Režisérka sice vznesla desítky zajímavých otázek, na které ale neodpovídá (například proč vlastně menstruace bolí), místo toho nechala promlouvat hlavy, které jsou schopny se rozpovídat na dlouhou dobu o nezajímavých či známých věcech, a které bohužel občas také plácají neuvěřitelné hovadiny. Například Renu Li, německá profesorka jógy: "Menstruace souvisí s pohlavními orgány, které jsou silně propojené s ledvinami, a proto jsou - v čínské medicíně - spjaté s linií předků. To znamená, že v sobě nosíte něco, co nepatří jen vám, ale je to vaše dědictví. [...] Věřím, že děloha má něco do činění s kolektivním vědomím všech žen na Zemi." Nebo nějaká španělská "vědkyně": "Když má žena orgazmus, krev v oblasti pánve se uvolní. Pokud žena nedosáhne sexuální uspokojení, tlak krve v této oblasti zvětšuje menstruační bolest." OMFG! Režisérka Diana Fabiánová na to neřekne ani slovo. Obecně na své mluvící hlavy nijak slovně nereaguje, ačkoliv některé jejich rady zkouší. Například zbavit se menstruačních bolestí břišním tancem. A celá ta záležitost s 11 letou holčičkou a její videokamerou nemá ve filmu vůbec co dělat, tento segment nepřináší nic.(20.7.2010)

Majstrovstvo kvalitného spracovania je nepopierateľné, ale prečo ten zbytočný feministický exhibicionizmus?! Intímne veci by mali ostať intímne.(7.3.2010)

Priamy a otvorený dokument na pomerne nezvyklú tému, ktorý viac než ženy určite zaujme a niektorými faktami prekvapí práve mužské pohlavie. 80%.(28.3.2010)

Veľmi otvorený a poučný film o menštruácii. Vysoko odporúčam! Hádam jediná výhrada smeruje k tomu, že film vďaka tomu, že ide do hĺbky, je spracovaný vtipne i poučne zároveň, načína veľmi veľa tém súvisiacich s menzesom príliš zoširoka, čo si vyžaduje naozaj na sledovanie dokumentu oddýchnutú a na príval informácií pripravenú diváčku/-ka. Napriek tomu ide podľa mňa o najlepší slovenský dokument za posledné roky. Režisérka to podľa mňa, na rozdiel od názoru užívateľa andersona spracovala profesionálne (študovala filmovú réžiu v Španielsku), hravosť dokumentu (striedanie hraných záberov, záberov z iných filmov, animované scény, home video) mi pripomenula najlepšie práce Lucie Královej (Ztracená dovolená). Na projekcii v kine Diana Fabiánová uviedla, že jej snom je vydať dvojhodinové dvd s tzv. directors cutom, pretože má celkove vyše 150 hodín nakrúteného materiálu, z ktorého je ešte čo vyberať a strihačkou terajšej podoby dokumentu bola Juhoslovanka, ktorá nerozumela ani po slovensky, ani anglicky a ani španielsky, nie samotná direktorka. V diskusii dokonca padla myšlienka o vytvorení seriálu, čo by vôbec nebolo márne:). 90%(30.11.2009)

• bassator

36. LFŠ UH 2010 - VISEGRÁDSKÝ HORIZONT - Slovenský horizont (Mesiac v nás / THE MOON INSIDE YOU / Měsíc v nás)(6.8.2010)

• - Natáčelo se v Evropě, Americe a Austrálii. (hippyman)

• - Cena: MFF Gotham Screen New York 2009: Zvláštní cena poroty. [LFŠ 2010] (Jeremy.jk)