Ochránci a zabijáci

• Čína Shi yue wei cheng (více)

Revolucionář Sun Yat-Sen je na návštěvě v Hong Kongu, aby probral s ostatními členy odboje své plány na revoluci. Zásadním cílem je svrhnout zkorumpovanou dynastii Qing...  Píše se rok 1906 a my se ocitáme ve městě Victoria (britská kolonie Hong Kongu). Jediný muž drží ve svých rukou osud svého národa. Jeho jedinou ochranou je osm bodyguardů. Jejich úkolem je chránit nejen tohoto muže, ale také naději milionů lidí, postavit se stovkám zabijáků a bojovat až do posledního dechu…
Dr. Sun Yat-Sen, otec moderní Číny, málem přišel o život, když v roce 1911 nastolil revoluci a svrhl dynastii Qing. 15. října 1906 přijel do Hong Kongu na tajnou schůzku, kde měla být založena revoluční anti-Qing fronta. Podařilo se mu uniknout, když na něj vůdci dynastie poslali zabijáky. Ti na něho čekali všude, třímající v ruce smrtící zbraně. Naštěstí pro Sun Yat-Sena mu na pomoc přišel šéfredaktor místních novin a vlivný magnát, který tajně podporoval revoluci a rozhodl se mu poskytnout patřičnou ochranu. Najal skupinu na první pohled úplně obyčejných mužů a žen, kteří ovšem mají nevšední bojové schopnosti. (oficiální text distributora)

majo25

Hlavne po vizuálnej stránke sa jedná o pozoruhodné dielo. Kamera, strih, hudba, spomalené zábery sú tamer na nerozoznanie od americkej tvorby. Na samotnú akciu sa pozerá dobre, akurát obsahuje také isté nelogické prvky, ako akčné filmy sped 20- či 40- rokov. Najprv sa bije velká tluba bojovníkov, aby sa v zápetí objavil jeden, ktorý (takmer) rozseká všetkých ostatných; radšej sa milionkrát udiera do nepodsatných častí tela, ako by sa malo efektívne a rýchlo zabíjať a pod. Dramatizácia scén je tiež na vysokej úrovni. Škoda, že príbeh ide mimo dňa - ludovodemokratická revolúcia a jej demagogická propaganda je presne taká istá ako socializácia a budovateľstvo v česko-slovenských filmoch 50. rokov. Keby si pekne krásne nechali feudálnu Čínu, dnes by bola Čína už oveľa ďalej. Ďalšia škoda je, že začiatok a stred filmu sa až priveľmi venuje predstavovaniu postáv a rôznych príčin, ktoré aj s dlhšou stopážou začnú už dosť skoro nudiť. Akčný záver vás ale z tejto nudy vytrhne. Hodnotenie: 65% ()

midget

První hodinu čekání na Godota (tedy na Sunjatsena) a další hodinu a čtvrt zmatená honička s repetetivními kydlenicemi korunovanými pokaždé pomníčkem padlému hrdinovi. ()

Johnny.ARN

Čakal som viac. Od filmu, od Číny, od Donnieho Yena. Dej je fajn, prostredie, výprava, kulisy fajn. Posledná pol hodina však filmu dodáva to, čo mu chýbalo. A to náboj. Žiaľ, je tam bytostne málo akcie, boja. Lietajúci bojovníci ma prekvapili, už som začínal veriť že od toho východná produkcia upustila. Asi nie. 3 z 5 ()

RomanOO7

Názov filmu Ochránci a zabijáci a herecké obsadenie dáva prísľub riadnej kung-fu akčnej zábavy ale chyba, nie je tomu tak . Jedna sa skôr o historicko politickú propagandu ktorá opisuje pád jednej z mnoho nespočetných dynastii vládnucej na území Číni a opisuje začiatky vzniku ľudovej demokracii chápanej po čínsky ale na druhej strane film nenudí a filmársky ani neuráža. Možno len ten názov ale o to asi aj išlo . Oklamať diváka ktorý sa pomali namotáva na dej filmu a nakoniec zisti že ho aj dopozeral i keď chcel vidieť niečo celkom iné. Nuž čo, agitka sa zdarila. ()

Trustme

Epický hrdinský epos a jeden z nejlepších filmů o cti, obětování se pro vlast a o hrdinském krveprolití v duchu klasických čínských kung-fu filmů. Režisér Teddy Chan rozjel naprosto oslnivou podívanou plnou napětí, dojemnosti a akce. Film se nese v tradičním schématu rebelujícího a povstaleckého období Číny počátku 20. století, na jehož téma se natočila většina kung-fu filmů. Zde však v rámci nové vlny a spoluprací Velké Číny s "hollywoodismem" Hongkongu vznikl úchvatný spektákl mísící čínské vlastenecké kung-fu filmy a součásné moderní pojetí filmové tvorby, kamery, střihu a citu pro detaily, tolik tak obdivované právě na asijské novodobé kinematografii. Právem tak byl oceněn tento snímek nespočtem cen. Příběh je klasicky z počátku nepřehledný a orientace v orientálcích je pro západní smrtelníky stresující, ale po chvíli vše začne fungovat, neboť všechny postavy jsou geniálně odlišené a odlišné. Děj je rozdělen ve víc jak dvouhodinové stopáži přesně na polovinu. První seznamuje s poměrně velkým počtem postav a jejich životními osudy či vztahy. Tato neakční část je však důležitá (nikoli nudná) a připravuje, tak na část druhou - dech beroucí smršť za záchranu (ochranu) důležité osoby, kde prakticky všechny postavy předvedou to nejčistší hrdinství a sebeobětování za splnění úkolu. Ač film disponuje parádními martial arts scénami, převážná část soubojů je však pojata jako jakési vykoupení toho každého hrdiny a je zde zdůrazněna tradiční čínská (asijská) vůle a motivace bojovat i přes těžká zranění. Mé superlativní hodnocení tohoto filmu je dáno tím, že po velmi dlouhé době se vyskytl film, který naplnil mé požadavky o konání postav, jejich skutcích a pojetí režie udělat kung-fu movie do nádherného uměleckého skvostu. ()

Brain-D

Hodně velká příprava a celkem i nudné drama na velkolepý převoz revolucionáře "Sun Wena", který se zvrhl v opravdvový masakr. ()

Ceres

Jedním slovem nepovedené, a to i přes to, že se tvůrci snažili více jak hodinu budovat vztah k hlavním hrdinům a jejich motivům chování. Dosáhli u mě jen jediného, v určitých momentech byl film silný, ale dějem mě nedokázalo připoutat a nějak zaujmout, a to i přes fakt, že je tam historický prvek navíc velmi důležitý pro Číňany. Prvních 40 minut jsem myslel, že to zabalím, ale vydržel jsem, jelikož tam mělo být nějaké finále, ale ty souboje bylo celkem o ničem, hodně mě to zklamalo, jen pár emočních scén fakt nestačí. ()

NoFiction

Zajímavý snímek o přípravě na čínskou revoluci, bohužel až na samotný vyvražďovací závěr místy značně pokulhává. Co tady můžu ještě vyzvednout je asi hudební doprovod. ()

iXtr3m3

Zvučné mená a dokonalé dobové zasadenie. Škoda toho, že je to čistokrvná dráma, ktorá má happyend len v histórii... ()

Puol

Dobrá ukážka skutočnosti, že aj v honkongu vedia megaprodukcie v západnom štýle. Obsadenie je plné hereckých hviezd vrátane jedného basketbalistu. Škoda len toho pátosu a prílišnej snahy o zvýšenie národného povedomia, ktoré do týchto filmov tak číňania tlačia. Z technického hľadiska (hlavne výprava) niet či vytknúť. Celkovo i tak prevláda spokojnosť, tak 7/10. ()

MickeyStuma

Krapet neobvyklý snímek na poli politiky počátku 20. století ve spojení s fiktivním příběhem s reálnými postavami a klasického žánru bojových filmů odehrávající se ve městě Victoria, tedy v britské kolonii Hong Kongu. Charakterem příběh může vyznívat propagandisticky, ale s ohledem k neznalosti dané historie a skutků to v evropských krajích dojde k nepovšimnutí. Máme tu hrdinu a mnoho lidí s ochotou se pro něj obětovat. Příběh je tak převážně o zaplacení nejvyšší ceny v zájmu národa. Jinak řečeno, život jednotlivce se stává bezcenným, pokud ho neobětuje za dobro společnosti. No, jednotlivý divák nechť si to rozebere podle svého uvážení. Nepřekvapující dlouhá stopáž mající přes dvě hodiny, jisté, pro evropana, ryze asijské podivnosti, pevný scénář, dobré bojovné scény. Jen ty vizuální efekty mohly být o něco lepší. Těžké hodnotit. Snímek nabízí zajímavý příběh, akci a zábavu. Záleží, jak se k tomu divák postaví. ()

Looka

75% Tak tedy, aby bylo jasno hned na úvod milí soudruzi: prvním komunistou byl A. Lincoln. Dále už je jen na nás obyčejných lidech zda se necháme zotročit drzým západem. I náš milý Baťa už pochopil díky svému synkovi vyštudovanému v Americe, že jediná správná cesta je ta bolševická. Musíme sjednotit Čínu a pak budeme silní tak, že zválcujeme celý svět. Jak řekli, tak udělali a výsledek už známe. Jo a taky tam bylo asi pět kung fu soubojů. Takže takhle se to teď točí v Hong Kongu. ()

Lavinia

Váhala jsem dlouho: 3 nebo 4 hvězdičky? Nakonec 3 - prostě příliš se tam kecá, a to hrozně nepříjemně idealisticky, když to pojmu opravdu pozitivně. Rovněž tomu nepřidalo neustálé střídání mezi realitou a fikčními bojůvkami (tak sakra jsem-li mrtvej, přestanu bojovat, nebo je to zombiekovina). Škoda. ()

Vykuk

Váhal jsem mezi 3-4 hvězdičkami, chybí tomu více akce, v druhé polovině filmu je jí sice dost, ale celý film je jedno velké utrápené drama a každému musí být jasné, že to nedopadne dobře (ikdyž jak se to vezme, účel splněn). Po několika posledních japonských a čínských filmech konečně něco, nač se dalo podívat. Příběh uvěřitelný, sympatičtní herci a dobré herecké výkony. Kdyby to bylo pojato akčněji a optimističtěji s propracovanější choreografií bojů, byla by to u mě jasná pecka, ale to nebylo cílem a i takhle to fungovalo. A mohlo to být klidně kratší:) ()

anyonecek

První hodina opravdu neskutečná nuda, vše nám sdělili stejně v úvodním proslovu a nebo v titulkách, tak nevím proč to pořád hodinu obkecávali. A v průběhu druhé části film stále kolísal mezi 3 a 4 hvězdičkama, ale pro ten začátek zdlouhavej volím 3 hvězdičky. Bylo to tak napůl akční a na 1/4 historický a 1/4 nudný, jeden z těch slabších zámořskejch filmků. Ale aspoň jsem zase ráno nevstával nadarmo a poučil se něco málo o čínské kultuře :). ()

czema

akce 4****,drama 4**** Ano historický je,celý ten film má nádech revoluce,sebeobětování pro dobrou věc,ale něco mi tam chybělo.Pro mě to byl takový film na jedno shlédnutí.Donnie Yen mě překvapil rolí gameblara,ketrý touhou být za hrdinu se srazí klidně i s koněm. dávám 3*** ()

stanyko

Toto sa tahalo ako sopel. Poslednu polhodinu som uz preskakoval pateticke sceny, kde 3 minuty idu po tej ulici, 5 minut zas po inej.. Film sklamal v tom, ze aj ked to bolo cele o politike tak som vobec nevedel o co sa presne jdena (nebyt textu distributora, tak nemam ani potuchy kto je to ten Dr. Sun Sen). Proste film hlada divaka, ktory dobre pozna okolnosti padu poslednej dynastie v Cine. ()

GizmoD

Zbytocne dlha historicka snimka o zvrhnuti poslednej cinskej cisarskej dynastie. Bojov je malo, ale su dobre choreograficky zvladnute, skoda ze Donnie Yen nedostal viac priestoru a moznost pouzit Wing Tsung. Priznam sa ze som cakal viac, ale nie je to zle. Taky cisty priemer. ()

LastKiss

Po shlédnutí jsem byl zklamaný, jelikož se jedná o propagandisticko-politicky zaměřený film. Podle názvu a obsazení Donnie Yenem, jsem očekával více kvalitního bojového umění, ale dočkal jsem se jen politikaření, podpořeného několika bojovníky (ochránců), kteří měli svým charakterem dodávat filmu čestnost a hrdost. Je zřejmé, že Japonsko s Anglií bude pro Čínské producenty dlouho námětem pro mnoho dalších filmů. Jak už v komentáři psal "Fr". Evropa má fašismus a komunismus a Čína Japonsko a Anglii. Celkový dojem filmu vylepšuje jeho druhá polovina. ()

JARDAHONDA

Čínské drama na mě zapůsobilo dosti kýčovitě.. Čekal jsem dynamický nástup se skvělýma bojovýma scénama a jaksi " ani obraz ani zvuk " Kostrbatý děj, nuda, šed´. Zkrátka přes dvě hodiny utrpení až na pár malinkých střípků, kterýma se nic nezachránilo. Velké zklamání ** ()