Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Sázka dvou bohatých gentlemanů zamává se životem spokojeného, chudého ale poctivého mladíka v centru Londýna. Dokáže milionová bankovka změnit jeho společenské postavení? Jistě! Ale dokáže to bez toho, aby byla byť jen z části utracena? A dokáže zažehnout i lásku? (Chegi)

Recenze (85)

mortak 

všechny recenze uživatele

I děti kapitalistů potřebují své pohádky. Třeba o tom, že peníze mají velikou moc, ale lásku si za ně nekoupíte. Milionová bankovka tak nevědomky potvrzuje Marxovo učení: kultura patří do nadstavby, která je závislá na základně (ta určuje, kdo vlastní výrobní prostředky). Buržoazie si tedy vytváří mýtus o kapitalismu s lidskou tváří - základní kapitál je nutný, ale zbytek závisí na důvěryhodnosti podnikatele. A kdo by nevěřil Gregory Peckovi? Filmový přepis Twainovy povídky je sice vybroušený klenot po všech stránkách, ale přesto tomu hemžení pánů v buřinkách nějak nemohu přijít na chuť. ()

Vesecký 

všechny recenze uživatele

Tuhle klasiku jsem miloval už jako dítě. Neodolatelný G. Peck je v Anglii bez peněz a klasická anglická náruživost v sázení mu dopomůže prožít měsíc v přepychu a získat půvabnou nevěstu. Mark Twain byl osobitým humoristou s humorem ne nepodobný svému anglickému protějšku Ch. Dickensi. R. Neame natočil skvělou komedii plnou osobitě britských zápletek, vše okořeněno romantikou - jak že se jmenovala představitelka té dívčí role - tady jsem ji nenašel... Menší roli si tu zahrál W.Hyde-White, známý především z My Fair Lady. ()

Reklama

Kryton 

všechny recenze uživatele

Tak tady bych viděl základ filmu Výměna. Dva bohatí gentlemani se vsadí a dají chudému Američanovi milionovou bankovku. Samotné vlastnění bankovky udělalo z Henryho Adamse boháče a každý se mu klaní k nohám. Pěkná satira , kdy je důležité jen mít peníze a ty pak udělají dobré jméno z kohokoliv. Budete se příjemně bavit a poznáte proč Gregory Peck byl ve své době pan HEREC! I přes romantickou linku, kterou bych vynechal! I po 60 letech vynikající zážitek. Doufám, že nebude žádný remake. Přeci jen milión liber dnes nikoho nedonutí se klanět.Hodnocení OST: Přijemné, veselé a symbioticky žije společně s obrazem. 8/10 ()

Dr.dogous 

všechny recenze uživatele

Pohádka o pohádkovém zbohatnutí. Roztomilý myšlenkový experiment, co se stane, když vám někdo svěří velkou bankovku a udělá z vás milionáře. Co pro nás znamenají natištěné papírky, bankovky, zvláště pokud má bankovka 6 nul? Vlastník této bankovky, Gregory Peck, získává rázem na společenské postavení a na vážnosti. Peněz není nikdy dost, navíc se snadno rozkutalejí. To by člověk nevěřil, kolik se náhle objeví charitativních nadací. Peníze kazí lidí, pokud je nemají tak podvádějí a kradou, hlavní hrdina . Lehce nabyl, kupodivu nepozbyl. 70% ()

Rodriguez 

všechny recenze uživatele

Jeden z klasických snímků, který sází na jednoduchost děje. Mladý muž přijíždí bez hotovosti do Británie. Když se snaží loupnout jídlo, tak si ho všimne dvojice vykutálených bratrů, kteří se okamžitě vsadí. Když však chudák zjistí jakého mění nabyl a chce bankonvku vrátit, tak po bratrech jako by se slehla zem... 90% ()

Galerie (11)

Zajímavosti (4)

  • V roce 1903 byl 1 000 000 liber srovnatelný s 100 000 000 americkými dolary nebo 65 000 000 librami v roce 2014. (Mol)
  • Ve filmu se objevuje záběr na americkou vlajku, která má 48 hvězd, přičemž v novinách Daily News je uveden rok 1903. Vlajka se 48 hvězdami se však používala až od roku 1912 do roku 1959. V době, kdy se má děj odehrávat, by měla viset vlajka s 45 hvězdami, která se používala do roku 1908. (Kamiiik)
  • Film se natáčel v Buckinghamshire ve Velké Británii. (rafix)

Reklama

Reklama