Široce otevřené oči

Eyes Wide Open

Izrael / Německo / Francie, 2009, 91 min

Haim Tabakman

Merav Doster

Prostředí ultraortodoxních židovských komunit je jistě pro nejednoho diváka dosti exotické a přiznám se, že u mne tedy dojem z pohledu na napříliš často viděnou tvář Izraele převážil nad dojmem ze samotného tématu. Divákovi zvědavému na každodenní starosti charedimů bych ale spíše odkázal na nějakou knihu nebo dokument, protože ve filmu Haima Tabakmana jsou všechny ty oprýskané uličky, pejzy, jarmulky a diskuze o Talmudu jen kulisou, v níž se odehrává niterné drama mezi konzervativními náboženskými pravidly a lidskou živočisností a vášní. Drama, které není vyprávěno skrze slova, nebo nějaký konkrétní příběh, ale skrze řeč obrazů, metafor a především tváří obou hlavních hrdinů.(7.7.2010)

• Rosana

Zajímavá ukázka kultury a celkového netolerantního myšlení v Izraeli. Bohužel nic víc.(20.7.2009)

Jeden z těch lepších filmů na MFF KV 2009, které jsem viděl. --- Mé hodnocení: 73%. --- Viděno: (11.07.2009 - 44. MFF KV/Kino Čas).(20.10.2011)

• WANDRWALL

Film o ničem. Škoda.(24.11.2010)

Ale jasnééé.... šeci sú buzíci v tom Jeruzaléme! Aj Ježiš mal okolo seba partiu 12 prihrievačov !! Ale okrem toho, je to ten film, pri ktorom vám statočne pumpuje arteria carotis a nožík vo vrecku sa otvára. Inými slovami, budete mať chuť zabíjať !(28.12.2010)