Nebojte se tmy

Scénografie:

Roger Ford

Kostýmy:

Wendy Chuck

Úvodní špičkovou scénu (z jejíž režie podezírám samotného Guillerma del Toro) sice co do hrůzostrašnosti nic nepřekoná, nicméně Nebojte se tmy je i tak slušný horor s dobrou atmosférou a výtečnou hudbou. Kazí ho jen několik nepochopitelných situací, jako je například tahle: Někomu se stane něco opravdu nečekaného a hodně ošklivého, přijede policie, aby to vyšetřila, odjede a dál už je každému jedno, jak a proč se to tomu člověku asi mohlo stát.(12.5.2016)

A Del Torova manufaktura opět boduje. Nebojte se tmy je určitě slabší než Princ bez království + Sirotčinec + Faunův labyrint (= neděsí a je hooodně předvídatelný) - i tak je tato "pohádka o vílách Zuběnkách" o třídu lepší než to, co nám obvykle distributoři v rámci hororové produkce do kin servírují. 70%(8.9.2011)

• xxmartinxx

Hloupé, nudné a zcela bez atmosféry. Není to sice tuctové, protože málokdo si troufne od začátku pracovat s viditelným monstrem, ale tahle netradiční "inovace" nebyla využita.(15.10.2011)

Ale no tak vždyt to bylo v té záplavě jiných remaků docela dobré. Zdálo se mi že Toro Nixeyovi dost kecal, protože jsem dost často cítil jeho styl. Takže nejdříve trošku negativity ta vede k hlavní hrdince která sice později ušla ale ze začátku filmu mě strašně štvala. A to jak byla protivná nebylo zrovna dobré a k hodnocení to moc nepřidá. Dále moc lidí nepotěší asi rozlehlost, která byla občas zbytečná, ale aspoň se rozlejzala po baráku tajuplná atmosféra. Příběh je sice jedno velké klišé ale to mi bylo jedno, už od uvedení filmu jsem čekal že se bude jednat o zábavu, a taky jsem jí dostal. Monstra vypadají báječně a to i přes to že jsou to efekty a ne ty stvůry z původního filmu, který nebudu ale dále přirovnávat, přeci jenom i když se jedná o remake je to dost jiné. Holmes a Pearce odvádějí svůj standart, je mi líto že Holmesovou tak kritizují nepřijde mi na tom tak hrozně. Starý sídlo je parádní a ukrývá plno tajemství, a hlavně atmosféricky to nemá chybu. Dále se musí pochválit hudba od Beltramiho ten chlapík má neuvěřitelnej talent a už nedávno mě překvapil dokonalým Vřískotem, a ted svojí genialitu podtrhuje. Tohle je pro mě kvalitní podívaná, čekal jsem hodně dostal jsem hodně.(10.3.2012)

Malá Sally po rozvode rodičov prichádza žiť ku svojmu otcovi. Je to úspešný architekt. Práve pracuje na renovácii veľkého, starobilého, rodinného sídla Padlý mlyn. Sally rýchlo zistí, že v tomto dome nežijú len ľudia. V jeho útrobách sa skrývajú tajomné bytosti, ktoré s ňou nadviažu kontakt. Tvrdia, že chcú byť jej kamaráti, ale to je klam. "Nebojte sa tmy" je kvalitne natočený kinder horror, na ktorom sa scénaristicky a produkčne podieľal Guillermo del Toro. ***(18.4.2016)

• - Snímek měl mít původně nižší laťku divácké přístupnosti. Tvůrci byli připraveni na zjemnění, ale pak dostali od americké komise MPAA rating 'R' s dovětkem, proč kazit tak skvělý strašidelný film ? [Zdroj: Svět filmu] (Jeremy.jk)

• - Spoiler: Jedním z dabérů, kteří se postarali o hlasy příšer, byl i producent Guillermo del Toro. (Caminzind)

• - V runách vytesané varování nad vchodem do podzemí znamená v překladu "Obávejte se". Stejné runy používal ve svých dílech také J. R. R. Tolkien. (Idoviren)