Ježek

• Francie Le Hérisson (více)

Intelektuálská domovnice Renée (Josiane Balasková), předčasně vyzrálá jedenáctiletá dívka Paloma (Garance Le Guillermicová) a noblesní japonský gentleman Kakuro (Togo Igawa) tvoří ústřední trio této místy povznášející, místy cynické adaptace mezinárodního bestselleru Muriel Barberyové.
Debutující režisérka Mona Achacheová se nezdráhá dát do svého prvního filmu všechno: polichotit divákům, jak jsou inteligentní, odvyprávět odvěkou a příjemně staromódní pohádku o nenadálé lásce a navrch přidat kapku společenské kritiky. Výsledkem je půvabné, hluboce jímavé podobenství o potřebě žít bez předsudků. Herci jsou výborní, zejména Josiane Balasková, za jejímž téměř nehybným výrazem lze tušit bohatství kypících emocí. (oficiální text distributora)

d-fens

ocenenia : MFF Káhira 2009 - nominácia na 1. cenu, Najlepšia réžia, Cena FIPRESCI, Špeciálna cena poroty (Strieborná Pyramída) ()

Beagle

Vynikající předloha, chytrá režie a citlivé převedení původního námětu na plátno se skvělou Josiane Balasko v hlavní roli dělají z Ježka moc dobrý film. ()

Aljak

Snáď jediné čo ma na tomto filme bavilo, bol ten celkový melancholický nádych a vnútorné monológy malej Palomy, ktorá vnímala aj to, čo sa ostatným zdalo všedné, a tak si to často nezasluhovalo tým pádom ani len pozornosť. Inak ma to viacmenej nudilo, pretože sa v tom nič zásadné nedialo, a už to nezachránil ani ten šokujúci záver, na základe ktorého potom vznikla tá konečná existencionálna otázka. ()

markuc

Tomuto filmu jsem dal za jedna trochu z trucu (jinak bych dal asi za jedna taky, ale ne s tak cistym svedomim :D). I kdyz u me Festival docela propadl, porad je to nejvetsi cesky a dulezity evropsky filmovy festival a divackou cenu v ten moment vedly Zeny v pokuseni (ano, tahle blbost vede v oblibenosti) a to jsem nemohl dopustit. Film si ale jednicku i celkem zaslouzil. Jde o adaptaci francouzskeho knizniho bestselleru - predstavte si neco mezi Amelii z Montmartru a 21 gramu. Film je jeden z tech lepsich na Festivalu a rozhodne mu preji i komercni uspech. I kdyz me fakt zajimalo, kde na to tak mlada nezkusena reziserka vzala penize, nez jsem stihl zformulovat otazku, bylo konec Q&A. ()

hanagi

Moc dobře vím, že přesně takové otravně přemoudřelé dívky opravdu existují. A stejně tak i zralé ženy, kterým život moc radostí nepřinesl a tak už dávno rezignovaly na byť i jen maličkou vidinu osobního štěstí. Ale ještě jsem nepotkala nikoho, kdo by se podobal panu Kakurovi, moudrému elegánovi, který vidí i ukrytou krásu a má dost trpělivosti na to, aby ji vynesl na světlo. Celý příběh je jako jako pohlazení po duši a dává naději, že nikdy není pozdě na zázrak. ()

greetchen

Kniha S elegancí ježka mě nadchla. Jenže na ní nebyl nejdůležitější příběh, ale to, co je za ním. A to se na filmové plátno strašně špatně dostává. Nebyla jsem si jista, zda si pustit film Ježek, abych nebyla zklamaná nevydařenou adaptací. Žila jsem v iluzi, že tohle prostě zfilmovat nejde. Šlo. I když ne tak, jak jsem čekala. Ve filmu samozřejmě chybí strašně moc věcí, které se vám na knize zdají být podstatné a tolik ohromující, i tak je tohle filmové dílko docela zdařilé. Je to na první pohled obyčejný příběh, s inspirujícím hloubáním a nenuceným humorem. Je to příjemné, herecky zdařilé, správně minimalistické. I když je to oproti knize strašně ploché, když se člověk od tohoto spojení oprostí, musí uznat, že je to docela milý a obstojný film. ()

vitekpe

Prijemny a poklidny filmek se zvlastni hypnotickou silou, ktera me donutila bez hnuti sledovat ho od zacatku az do konce, prestoze zadny zazrak to neni. A komedie? O tom by se asi dalo polemizovat... ()

KatRi

Dokonalý průšvih. Ukázka toho, jak jde zabít skvělá kniha - někdo možná namítne, že je to normální, ovšem v tomto případě zůstala předloha totálně nepochopena a zeštíhlena na cca posledních 50 stran. Chybí tak zcela motivace chování postav, jejich charakteristika, pohnutky - a to je právě u "Ježka" důležitější než kdekoli jinde. Vždyť předloha nestojí na velkolepém příběhu, ale především na vnitřním světě domovnice a malé holčičky. Navíc domovnice bořící mýty o své profesi svou sečtělostí a intelektem je nejen díky svému cynismu a morouství mnohem zajímavější postavou než holčička ze snobské rodiny, kterou život v takovémto prostředí nikterak neuspokojuje a která je bohužel středem pozornosti kamery. Škoda, stačilo málo - třeba podívat se na vše očima domovnice, jejíž osobnost dodává knize právě tu šťávu. ()

Narciska

Neholduji francouzskému filmu, tento je ze všech nejhezčí. Miluji nezávislé filmy, tento je jeden z nejlepších. Interiéry. Atmosféra. Výtvarná stránka. Životní folozofie. Zdvořilost. Láskyplnost. Lidskost. Hořkost. Život. ()

Richie24

Další z nekomerčních, hravých, komorních kousků. A ty já moc rád. Proto, i přes občasnou klišovitost, 4 ****. ()

chrispe

Můj komentář je ovlivněn knihou, kterou jsem četla a na jejím základě na film i narazila. První polovina filmu na mě působila strašně. Mapuje především druhou část knihy, kdy do děje vstupuje Kakuro. Herečka, která hraje René mi sedla na první pohled, pan Kakuro s přivřenýma očima taky, ale Paloma... tak tu podle mě vůbec netrefili :) V mém podání je to holčička s rovnými tmavými vlasy, tak trochu věčně zamračená, nad své okolí povznesená a velmi inteligentní. Paloma "z filmu" je naopak blonďatý andílek s neposednými vlnitými vlasy a neskutečně blbá. Snažila jsem na film dívat nezaujatě a neříkat si... tohle vynechali, ale to bylo přece důležitý!... a nakonec jsem došla na to, že sice vynechali první půlku knihy, ale vše tak nějak v průběhu dovysvětlili. Sympatické je, že příběh pozměnili vážně jen minimálně, spíš ho tedy jen osekali a samozřejmě nemá tu hloubku co kniha, protože ta je většinou založena na myšlenkách, než dialozích. Proto taky má Paloma celou dobu tu pitomou kameru. Vážně vtipné scény: první dopis pro Kakura a scéna se záchodem. ()

mac000

V tomto případě je asi dobře, pokud film vidí někdo, kdo dosud nečetl knihu od Muriel Barbery, která posloužila jako námět scénáři (jak tomu bylo v mém případě). Kniha má mnohem více vrstev děje, než je schopen zachytit a podat film. Ale přesto je film velmi citlivé dílo, které místy dojme, místy rozesměje, ale nakonec nechá diváka v zamyšlení nad lidskými osudy. Skvělý výkon Josiane Balasko v titulní roli! ()

Pete

Film z alternativního vesmíru "pařížská kavárna", kde jsou všichni kultivovaní, sečtělí, a mají vkus (a nebo deprese). Takže i starší domovnice a jedenáctiletá holčička udrží v konverzaci o Tolstojovi krok s novým bohatým sousedem z Japonska. Kromě úvah o smrti, osudu, a otevřenosti lásce a lidem Ježek nic dalšího nenabízí, protože se v něm vlastně nic neděje. ()

Bilky

Vlastne ten film by zaslúžil 4*, lebo za blbý scénar môže už knižná predloha. Je fakt, že postava 11-ročnej intelektuálky, ktorá je múdra jak rádio je naozaj na zabitie. Ale všetky postavy sú tu nesympatické a ak takto má vyzerať obžaloba novodobej buržoázie tak ide pekne mimo. Myslím že rapídne doľava a na východ, smer Rusko a socualizmus. 56% ()

PanhanyZ

Neznám předlohu, takže nemusím srovnávat a být zklamaný. Ježek mi přišel jako výborně napsaný i natočený, v příjemném tempu, hravý, s výbornými hereckými výkony ve 3 hlavních rolích. Prostě výborný film, který se zaslouženě umístil na špici divácké soutéže na MFFKV.. Díky za něj. ()

aluminius

Analógiu s knihou zatiaľ neviem porovnať, viem však, že film ma inšpiroval ku jej kúpe rovnako ako komentár @KatRi Milujem európske, obzvlášť francúzske filmy, vždy majú tú správnu atmosféru. V dnešnej dobe ma z tohto filmu najviac zasiahla myšlienka škatulkovania ľudí, rozdelenie do vrstiev a zabúdanie na rôzne mravy a fakt, že všetci sme vo svojej podstate len ľudia. Možno hodnotenie zmením po prečítaní knihy, možno sa naozaj mali zamerať na psychoanalýzu vnútorného sveta domovníčky a možno som len jednoduchý človek ktorému stačí veľmi málo aby sa pobavil, uvidíme ;-) ()