Amreeka (festivalový název)

USA / Kanada, 2009, 96 min

Cherien Dabis

Cherien Dabis

Keith Reamer

Rozpočet $-miliónovTržby USA $627,436Tržby Celosvetovo $2,147,715(8.7.2010)

Ja to reknu takhle: techto filmu jsem uz videl takove spousty, vsechny se stejnym poselstvim a vsechny stejne a - ano - naivni. Takhle proste svet nefunguje. Jo a mimochodem, kdyz hlavni hrdinka vypravi, ze sachy pochazej od arabu, myli se. Pochazi od Irancu, resp. z oblasti mezi Iranem a Indii. Achjo..(15.2.2012)

• d-fens

ocenenia : MFF Káhira 2009 - Najlepší arabský film(12.3.2010)

Velice dobře natočený snímek o ženě arabského původu, která emigruje do JŮ-ES-EJ a postupem času zjišťuje jaké jsou Američani kurvy!(12.2.2012)

Výborně napsaná i zrežírovaná dramedie, která svou lehkostí a nadhledem přináší závan svěžího větru mezi snímky s imigranskou a antixenofóbní tematikou, které občas mívají nemilé tendence sklouzávat k přehnanému dramatizování a tezovitosti. Už si ani nevzpomínám, kdy naposled jsem viděl film s takovým "feel-good" nábojem jako má právě Amreeka. Snímek tedy nelze všemi deseti doporučit jen jedincům, jímž se hladivý filmový optimismus příčí a pak také samozřejmě těm, co za podobnými díly vidí nějaké ty konspirace multi-kulti pseudohumanistů :) 90%(14.3.2010)