Amreeka (festivalový název)

Cherien Dabis

Keith Reamer

Scénografie:

Aidan Leroux

Ja to reknu takhle: techto filmu jsem uz videl takove spousty, vsechny se stejnym poselstvim a vsechny stejne a - ano - naivni. Takhle proste svet nefunguje. Jo a mimochodem, kdyz hlavni hrdinka vypravi, ze sachy pochazej od arabu, myli se. Pochazi od Irancu, resp. z oblasti mezi Iranem a Indii. Achjo..(15.2.2012)

Moc sympatická a milá Muna v podání Nisreen Faour a jestli to byla její první role, tak klobouk dolů. Jinak to žádná procházka růžovým sadem opravdu není a poprat se s tím, že sny se většinou neslučují s realitou, je někdy dost těžké. Tématicky je takových filmů opravdu hodně a tady to na mě působilo až příliš tendenčně, což trochu pokazilo jinak můj celkem dobrý dojem.(20.10.2015)

• d-fens

ocenenia : MFF Káhira 2009 - Najlepší arabský film(12.3.2010)

Amreeka si vzala to najlepšie z The Visitora a to najhoršie z Gran Torina. Je láskavá a vtipná, pokiaľ sa venuje vzťahom v rodine, akonáhle mieri vyššie a rieši xenofóbiu a iné fó-bi-e, je schématická a predvídateľná. Každopádne, Nisreen Faour čoby Muna je tou najrozkošnejšou XXL-kou roka !!(11.4.2010)

Výborně napsaná i zrežírovaná dramedie, která svou lehkostí a nadhledem přináší závan svěžího větru mezi snímky s imigranskou a antixenofóbní tematikou, které občas mívají nemilé tendence sklouzávat k přehnanému dramatizování a tezovitosti. Už si ani nevzpomínám, kdy naposled jsem viděl film s takovým "feel-good" nábojem jako má právě Amreeka. Snímek tedy nelze všemi deseti doporučit jen jedincům, jímž se hladivý filmový optimismus příčí a pak také samozřejmě těm, co za podobnými díly vidí nějaké ty konspirace multi-kulti pseudohumanistů :) 90%(14.3.2010)