Co dokáže hrstka statečných, když se odmítne podřídit tyranii. 300 Sparťanů proti obrovské přesile perské armády... Bitva u Thermopyl představuje jednu z nejslavnějších událostí řecko-perských válek, která se zapsala do dějin díky mýtu o nevšedním zvratu, kdy 300 spartských válečníků obětovalo svůj život při obraně Thermopylské soutěsky za svobodu celého řeckého národa. Stejnojmenný historický snímek z roku 1962 se odehrává roku 480 př. n. l., kdy perský král Xerxés I. zahajuje jednu z nejrozsáhlejších vojenských operací starověku, jejímž cílem bylo potrestat Athéňany a Sparťany za jejich vzdor vůči moci perské říše. Vládce obrovské otrokářské říše se vydává se svou nespočetnou armádou na válečné tažení s cílem zcela zničit řecké nezávislé státy, které představovaly jediné ostrovy svobody v tehdejším světě. Xerxés si předsevzal, že naplní sen svého otce o jednom světě a jediném vladaři. Právě v ohromném početní převaze jeho barbarské armády by měla spočívat síla, které běžní smrtelníci nedokáží vzdorovat. Mezi zástupci jednotlivých řeckých měst nepanuje shoda, jak této drtivé nepřátelské síle vzdorovat. Spartský král Leónidás (Richard Egan) vnímá, že ve vážném ohrožení je samotná existence Řeků jako svébytného národa a vybízí k rychlé obraně země před perským králem. Musí se však podřídit rozhodnutí spartské rady, která odmítá válčit během náboženských slavností. Statečný Leónidás proto neztrácí čas a vyráží se svou osobní stráží čítající 300 mužů zaujmout obranné pozice v úzkém průsmyku u Thermopyl, který byl vybrán jako nejvhodnější místo ke střetu s perskou armádou. Tímto odvážným vojenským manévrem se navždy zapíše do dějin a mýtů jako ten nejslavnější a nejstatečnější řecký král. (Česká televize)

jack_scott

Chybicky jsou,ale i tak jde o nejlepší filmové stvárnění té velice slavné události. Na filmu se mi hlavně líbí, že se nevyhýbá historii jen kvůli zalíbení se divákovi, skutečně je tam snaha tu událost filmově rekonstruovat zhruba tak, jak asi byla. To nadšení pro film jako takový je ve snímku obsaženo, což přes tehdejší typické provedení je vidět. narozdíl od nadšenců typu Uweho Bolla ale Maté nehodlal šokovat,ale jel si svou rutinu.... Na filmu je i poměrně hezký soundtrack (alespoň mně tak přišel), takže dávám jasné **** a 80%. ()

JohnCoffe

i přes to že jsem si pořád říkal že je to film z roku 1962 a že to nesmím srovnávat ze Snyderovým pojtím tak mě to neskutečně nudilo a o akci nemůže být ani řeč..po 65 minutách jsem boj s touhle klasickou verzí vzdal.. ()

Trinculo

Předloha Millerova komiksu. Pravda z trojice Snyderův film, Millerův komiks a tenhle film, zabírá střední příčku. Millerovo přepracování tohoto filmu má asi sílu největší. Z druhé strany všechny díla se vyznačují stejnými nemocemi. Ale jen Millerovu komiksu věřím, že to co v něm čtu, je příběh rozehraný skrze imaginaci, kterou pohání strach. Příběh viděný někým, kdo má před sebou jen vyhlídku na nemilosrdného nepřítele. ()

Scaevola

Oproti novější a fantastičtější versi se autorům podařilo scénaristicky lépe zvládnout zápletku dějově v podstatě plochého střetnutí, o němž už stejně všichni ví všechno. Leč jinak se jedná o klasický sandálový velkofilm s množstvím řečí o svobodě a hrdinství a s překvapivě vysokým napětím. ()

PTuranyi

Dobrá filmová adaptácia historického príbehu. Na svoju dobu dobre produkčne spracovaná, ale oproti o 2 roky staršiemu Spartakovi chýba značná časť atmosféry. Bojové scény sú síce veľké čo sa týka komparzu, aj keď Spartakovu úroveň opäť nedosahujú, samotné súboje sú striedme. Takže neuvidíte heroické klipové sekvencie a tým pádom budete ušetrený aj prehnaného pátosu. Herecky to tiež nie je žiaden zázrak, takže celý film drží hlavne príbeh. 65% ()

Sa.sa

Původní film o Bitvě u Thermopyl bez zbytečného Hollywoodského patosu... Jinak super film, který je rozhodně více pravděpodobnější než ta komiksová verze... Rozhodně stojí za zhlédnutí ()

MAsakRA

Mám rád historické velkofilmy z 60. let, ale tady jsem narazil (nutno říct, že velký podíl na tom bude mít neustálé srovnávání s moderní 300; vím, je to nefér, ale člověk se mu neubrání). Neskutečně jsem se nudil a třeba při útoku řeckých oštěpařů i neplánovaně smál. Choreografie boje byla opravdu k smíchu. Navrch momenty jako když Leonidas řekne, že potřebuje nejlepší plavce a pak se tam brodí metrovou vodou v nějakém jezeru. O scéně se zahnáním do moře ani nemluvě. Xerxes moc jako tyran nevypadal a z jeho armády šašků taky strach dvakrát nešel. Takže si film zapamatuju hlavně kvůli hlášce o bojování ve stínu šípů a podobným. ()

Crymes666

tak tohle je teda urážející, absolutni hovadina. Melo se bojovat v prusmyku, moc to na soutěsku nevypadalo. Falanga tvurcum taky moc nerika. Jizda u Thermopylae nebyla pouzita vubec(natož válečné vozy) a to, že tam byla to mi zas tak nevadi, ale když jako obranná taktika proti ni je to, že si lehnou a koně je přejedou a pak vstanou a zabijou je to je pro me jako milovníka historie docela dost. A hromada dalších hovadin ktery tam nepatri. 300 je taky bída ale tohle??Tvurce toho filmu by se mel stydet ()

OtokPag

Výrazně lepší, než ta novější počítačová karikatura 300.                               με ή πάνω σε ασπίδα ()

PORTER44

Na tu dobu dobře natočený snímek ,sice jsem hledal nějaké zvučnější nebo známější herecké jméno ale bohužel nikoho jsem tam nenašel,příběh o jedné z nejznámějších bitev v Řecku byl dobře natočený ,dobré prostředí,kostýmy ,tak i souboje docela ušly. ()