Reklama

Reklama

Co dokáže hrstka statečných, když se odmítne podřídit tyranii. 300 Sparťanů proti obrovské přesile perské armády... Bitva u Thermopyl představuje jednu z nejslavnějších událostí řecko-perských válek, která se zapsala do dějin díky mýtu o nevšedním zvratu, kdy 300 spartských válečníků obětovalo svůj život při obraně Thermopylské soutěsky za svobodu celého řeckého národa. Stejnojmenný historický snímek z roku 1962 se odehrává roku 480 př. n. l., kdy perský král Xerxés I. zahajuje jednu z nejrozsáhlejších vojenských operací starověku, jejímž cílem bylo potrestat Athéňany a Sparťany za jejich vzdor vůči moci perské říše. Vládce obrovské otrokářské říše se vydává se svou nespočetnou armádou na válečné tažení s cílem zcela zničit řecké nezávislé státy, které představovaly jediné ostrovy svobody v tehdejším světě. Xerxés si předsevzal, že naplní sen svého otce o jednom světě a jediném vladaři. Právě v ohromném početní převaze jeho barbarské armády by měla spočívat síla, které běžní smrtelníci nedokáží vzdorovat. Mezi zástupci jednotlivých řeckých měst nepanuje shoda, jak této drtivé nepřátelské síle vzdorovat. Spartský král Leónidás (Richard Egan) vnímá, že ve vážném ohrožení je samotná existence Řeků jako svébytného národa a vybízí k rychlé obraně země před perským králem. Musí se však podřídit rozhodnutí spartské rady, která odmítá válčit během náboženských slavností. Statečný Leónidás proto neztrácí čas a vyráží se svou osobní stráží čítající 300 mužů zaujmout obranné pozice v úzkém průsmyku u Thermopyl, který byl vybrán jako nejvhodnější místo ke střetu s perskou armádou. Tímto odvážným vojenským manévrem se navždy zapíše do dějin a mýtů jako ten nejslavnější a nejstatečnější řecký král. (Česká televize)

(více)

Zajímavosti (13)

  • Průměrná délka záběru je 6,6 vteřiny. (Mol)
  • Natáčení probíhalo v Athénách. (reich)
  • Mezi zástupy nadšených kluků, kteří v mládí shlédli 300 Sparťanů, byl i budoucí comicsový autor Frank Miller. Film ho nadchl natolik, že se podle něj rozhodl napsat jedno ze svých nejslavnějších děl - "300". (Divočák)
  • V roku 1970, napriek konotáciám filmu k studenej vojne, bol film nadabovaný v ruštine a uvedený v Sovietskom zväze. Film sa ukázal ako veľmi populárny, celkovo si ho tam pozrelo 27,1 milióna divákov. (Arsenal83)
  • Film mal byť vydaný už v roku 1961 pod názvom "The Lion Of Sparta", avšak vyšiel až o rok neskôr s upraveným názvom. (Arsenal83)
  • Keď bol film uvedený v roku 1962, niektorí kritici ho vnímali ako komentár k studenej vojne. (Arsenal83)
  • Komiksový umelec Frank Miller o tomto filme povedal: „Zmenilo to smer môjho tvorivého života.“ (Arsenal83)
  • Hlavná ženská herečka Diane Baker v roku 1974 spomínala, že počas natáčania tohto filmu sa do Grécka tak silno zamilovala, že sa tam vrátila neskôr desaťkrát. (Arsenal83)
  • Pre bojové scény malo byť pôvodne použitých 5 000 komparzistov, ale nakoniec si filmári vystačili s 1 100. (Arsenal83)
  • V čase natočenia bol tento film považovaný za najnásilnejší film v Amerike. (Arsenal83)
  • Po dotočení tohto filmu David Farrar ukončil kariéru a už nikdy nič nenatočil, aby neskôr emigroval s manželkou Irene do Juhoafrickej republiky. (Arsenal83)

Reklama

Reklama