Do morku kosti

• Česko Zmrzlá kost (více)

Ree Dolly je sedmnáctiletá dívka, jejíž otec je nezvěstný a matka trpí těžkými depresemi. Ree se tak musí sama postarat o svou chudou rodinu žijící v drsném prostředí missourské vysočiny Ozark. Když se dozví, že otec dal jejich dům jako záruku za vlastní kauci, musí ho najít dřív, než jim majetek zabaví soud a vyžene rodinu hluboko do lesa. Ree tak poruší tradiční zákon mlčení a riskuje svůj život, čelí lžím, podvodům a výhrůžkám příbuzných, ale nakonec začne krůček po krůčku odhalovat pravdu. (Cinemax)

Hal_Moore

I takhle to vypadá v současných Spojených státech amerických. Byl jsem překvapen odvrácenou stranou Ameriky a přesvědčen o autenticitě snímku. Pro mě neznámá Jennifer Lawrence tady podává vynikající výkon jako sedmnáctiletá, osudem nešetřená a zkoušená dívka, která se musí starat nejen o dva mladší sourozence, ale i o matku, která není tak úplně při smyslech. Winter's Bone se celou dobu odehrává v nepříliš pohostinném prostředí amerického "venkova", navíc v období podzim / zima. Nálada mi během sledování klesla až někde k ukazateli deprese a ani posledních pět minut mi náladu nezvedlo. Přesto, nebo možná právě proto, jde o výborný film. ()

Kaka

Ryze tenzní redneckov, kde většinu stopáže čekáte kdy někdo někoho vykuchá, nebo mu ustřelí hlavu. Kupodivu to ale není tak divoké, protože tvůrci diváka nechají pracovat s mrazivou myšlenkou jak by to asi vypadalo kdyby a snímek spíše cedí nonstop studenou atmosféru vidláckých zákoutí, kde na zahradě místo květin a stromů leží vraky aut, potažmo feťácká doupata. Lawrence je tahoun, akorát tady to není o scénáři, který by jí nechal naplno vyniknout. Škoda, že asi tak půlka záběrů ve filmu je třikrát delších, než by bylo záhodno aby to i bavilo. ()

zoe.x

Když vás obklopí beznaděj, nezbývá než se rvát. Ponurý a nemilosrdný pohled na zemi tolik obdivovanou, kde se pověstný americký sen mění jen v pouhé doufání, že zítra to nebude horší, a kde se i prosté přežívání zdá být víc než dost. Nezáleží totiž na tom, v čí prospěch se kola spravedlnosti zrovna točí, síla člověka spočívá v tom, jak svůj úděl přijme. ()

Fr

,,JÁ JSEM DOLLYOVÁ! DO MORKU KOSTI!“..... /// To se takhle taťka zaručil celým svým jměním (barák a takový ty kraviny), že přijde včas k soudu. ,,MÁTE KAM JÍT?“ Nepřišel. A co na to máma? Mlčí. ,,MUSÍM HO NAJÍT!“ (v klidu, já ho mám na praku, ale dcera je z toho nějaká rozhozená) Na, tu máš trávu, prachy nemám… (Českej Honza by čuměl!) A tak vobejde příbuzný, pak vostatní občany na vsi - ,,TVŮJ FOTR TĚ TU NECHAL? TO JE HNUSNÝ! DÁŠ SI ŠŇUPEC?“ Kurva náročnej příběh. Reálnej americkej zapadákov, kde ¾tiny jsou kriminálníci a zbytek je minimálně podezřelej. Toť stará smažka, mlžící brácha a fotr v nedohlednu (já ti snad pudu pomoct!). A co na to máma? Mlčí. Všichni hrajou dramatický divadýlko, ale já jim to nežeru. A taky kurva nechápu, proč vona……., ale hlavně, hlavně je mi to jedno! Oscarová píčovina, na kterou jsem ještě nedospěl. Proč já to jen chtěl vidět? Já su magor…. a co na to máma? Co vám budu povídat! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Bouchla mi varna. Se omlouvám Bulharům, ale podoba je to čistě náhodná. 2.) Hledám recept na veverky. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ ne ()

Davies182

V nominacích na Oscara (TM) se roku 2011 objevil i tento zprvu nenápadný snímek. Takže jsem dlouho neváhal, a počin ženské režisérky shlédnul... a jsem příjemně překvapen! Beru námitky, že je to vedle Inception nebo třeba True Gritu vcelku divná volba, ale nakonec - proč ne? Důležitý je přístup: s tím správným si lze 100 minut kdesi v neobydlených končinách Ameriky patřičně užít. Příběh Ree mi rychle utekl, seznámil jsem se s další sociální stránkou USA (netvrďte mi, že to takhle tam někde opravdu není), a celkově vzato jsem za dramatickou, originální exkurzi velmi rád. I když o té nominaci by se dalo polemizovat dlouhé hodiny ;-). Slabé čtyři. ()

• Film získal v roku 2010 Veľkú cenu poroty a cenu za scenár na festivale v Sundance a Cenu C.I.C.A.E. v sekcii Forum na Berlinale. [Zdroj: Artfilm] (imro)
  • Mnoho z herců – např. Isaiah Stone jako Sonny, Ashlee Thompson jako Ashlee a William White jako Blond Milton – stejně jako komparz, pochází z Forsyth v Missouri a práce na tomto filmu byla jejich první herecká zkušenost. (HellFire)

TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary

TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary