Submarino

Nick a jeho mladší bratr se protloukají životem poznamenaní nešťastnou událostí v dětství. Nick se právě vrátil z vězení a zdá se, že kromě pití piva a občasné návštěvy posilovny, není nic, co by ho zvlášť zajímalo. Jeho mladší bratr pečuje po smrti své ženy o malého syna, před nímž však skrývá tajemství, které dítě odhalí až smutně snadno. Oba bratři se sejdou na matčině pohřbu, kde se životy všech zúčastněných náhle propojí... Vinterberg působivě vypráví příběh dvou outsiderů z kodaňského předměstí, kteří žijí ze dne na den a snaží se v bezútěšném prostředí přežít; stačí jim „udržet hlavu nad vodou“, k čemuž metaforicky odkazuje název filmu Submarino. Seversky syrové drama se strhujícími hereckými výkony je natočeno s citem pro formu a autentičnost situací, které jen posilují emotivnost snímku.

Ve svém šestém filmu Submarino se Thomas Vinterberg navrátil k tématu dysfunkčních rodinných vztahů obdobně jako ve své předchozí tvorbě: ve snímku Rodinná oslava z roku 1998, vůbec prvním filmu manifestu Dogma 95, který získal ocenění na mnoha mezinárodních festivalech či později v odlehčené podobě v komedii Když se muž vrací domů (2007). (oficiální text distributora)

zahadum

Musí si to každý človek sám vo svojom vnútri rozdýchať, srdce mu na chvíľu pokryje námraza aby po filme znovu a rýchlo zmizla. ()

agassi68

Dvaja malí chlapci sa starajú o batoľa, pretože matka je vždy spitá na totálku. Táto časť bola z celého filmu najlepšia. Potom prestrih a sledujeme tých istých chlapcov v dospelosti ako sa snažia vymaniť s posraného detstva. Nužčo, depka solídna no akosi ma to nebavilo. ()

vojo

Emotívny príbeh dvoch bratov rozdelený v podstate na dve samostatné časti. Nuž a v tej druhej stratil akosi dynamiku, hlavne v zbytočne doslovných scénach zobrazujúcich drogovú závislosť mladšieho brata, no i tak ide o silné(aj keď akoby trochu vykalkulované) sociálne svedectvo na aké sme už u severských filmoch zvyknutí, čo neznamená, že s nami nedokážu stále zamávať... ()

Wargoo

Vinterberg má chlad, ktorý vsunul do tohto filmu už v jeho mene. Neúprosné, kruté, chladné... Príbehy dvoch chlapcov, s ktorými sa život nemaznal už od malička. Príbehy, ktoré si každý žije po svojom, a predsa ich niečo spája, niečo spojí. Film je ukážka života, aký by si neprial asi žiadny normálny človek. Pri filme som mal odpor voči otcovi mladého Martina, jeho bezohľadnosť, a činy, ktorými ubližoval okoliu. Reálny, živý pohľad skrz kameru, ktorý ma odzbrojoval postavami a ich osudmi, každou zápletkou, každým mrazivým záberom. Som fanúšikom severských drám, tí vedia navodiť presvedčivejšiu depku, než hocikto iný. A Vinterberg ma v tom len uistil. Teším sa na ďalšie stretnutie s Vinterbergom (toto bolo moje prvé, isto nie posledné, zvlášť na "Jagten"). Silný psychologický knockout, na konci ktorého som sám seba uistil, že budem lepší otec !!! 4****, 76,015% ()

Rathalos

Smutna,depresivna a temna drama zo severu zo zivota ludi,ktori podlahnu alkoholu a drogam,je to hroza pozerat na take nieco,zive trosky,ktore pomaly umieraju a bohuzial mnohokrat na to doplacaju nevinne deti,chvalim herecke vykony i rezisera...:-) ()

JanBar

Tragédie z dětství se každým dnem navrací dvěma bratrům jako antický Ethon a ukusuje svoji porci normálního bezstarostného žití. Příběhy obou mají stejnou základ - lásku, která nevychází tak jak by měla, a to i když u každého v jiné podobě. Jednoho z bratrů stále provází vzpomínky na možný šťastný život se svojí ex-přítelkyní, druhého láska k vlastnímu synovi. Zakořeněná patologie však nedovoluje ani jednomu z nich vyklouznout ze začarovaného kruhu navrativších se zážitků a s tragickým životem se tedy každý snaží vypořádat tak nějak charakteristicky po svém. Výborný příběh stvárnění typicky po seversku, skvělý výběr hudby, skvělé dialogy. Trochu mě mrzela občasná předvídatelnost děje a osobně jsem nebyl zas tolik zasažen vypjatými momenty, jako jsem zprvu od Vinterberga čekal. Každopádně výteční snímek, který doporučuji ke shlédnutí. ()

Mata

PŘIROVNÁNÍ K RODINNÉ OSLAVĚ - JEDNOMU Z NEJLEPŠÍCH FILMŮ, JAKÉ JSEM KDY VIDĚL - ASI VZBUDILO NADMĚRNÉ OČEKÁVÁNÍ. NICMÉNĚ VINTENGERGOVA TENDENCE NEUSTÁLE ZKOUŠET, CO VŠECHNO JEHO HRDINOVÉ VYDRŽÍ JE RÁMEC, KTERÝ FUNGUJE. DÍKY BOHU ZA TYTO NE-PŘEKVAPIVÉ FILMY. ()

Mockrosh

Nepij. Nekuř. Hlídej mladšího brášku. Nekraď. Nemlať rukou do telefonní budky. Nekryj schizofrenní přátele, kteří šmírujou ženy. Nevraždi. Nefetuj. Neprodávej herák. ()

Gardenboy

výborný Dánsky film. Pokiaľ ste takí dívaci ako ja - depresívne filmy z Vás katarziou dostanú zlé pocity, aby ste sa ďalej mohli venovať len svojej krajšej citovej stránke - prosím, vrelo do toho. ()

neo93

Psychologická sonda do životů dvou bratrů podle Thomase Vinterberga. A znovu autor vypráví příběh svým typickým podáním. Ponurým, pochmurným a depresivním pohledem na svět nám představuje osudy mužů, kteří nemají na růžích ustláno, naopak se snaží nějak přežívat svůj bídný život. Celý film se nese v pomalém tempu, a proto máme dostatek času se sžít s oběma hlavními postavami, které se protnou asi v polovině snímku. Silné dánské drama, které přináší mnoho životních problémů, jenž se mohou utvářet již v ranném dětství, tak jak je tomu i v tomto filmu. ()

merlik

Syrové drama realisticky komentuje život dvou bratrů, pro které život doopravdy není procházka růžovým sadem. Dobře vymyšlený příběh. ()

celticek

Reálné a opravdové. Ne každý má to štěstí vyrůstat v úplné a fungující rodině. Temnější stránka mi na skoro všech filmech sedí víc, víme jak to v životě chodí. Ústřední melodie od dánských rockerů Gasolin je božská, musím pořádně checknout jejich diskografii. Ta pátá hvězda je za ně.. ()

Zl0

Prvá časť o staršom bratovi ma bavila oveľa viac. Na základe hodnotení som čakal niečo lepšie. Nejak ma to nechytilo, takmer som sa dostal do "tak im treba" nálady. Takmer. ()

J.e.r.e.c

Pokud se o severských filmech mluví jako o dílech plných deprese a zoufalství, můžeme Submarino korunovat jejich králem. Při sledování jsem si vzpomněl na povídku Šimka s Krampolem „Jak jsem hledal nevěstu“, respektive její úryvek: „Dal jsem si sulc. Tedy, takovou krmi jsem ještě nejedl, po několika soustech mě úplně přešla chuť k životu. Naštěstí se nějaký dobrý člověk nabídl, že to za mě dojí.“ Při sledování Submarina jsem došel k závěru, že oba bratři/hlavní hrdinové, se od dětství ládovali sulcem až do bezvědomí. 75 % ()

GudMen

Říká se, že jaký si to uděláš, takový to máš, ale zapomíná se dodat, že to začíná platit až od jistýho okamžiku, do tý doby to máš takový, jaký ti to udělaj tvý rodiče. Možná to není na první pohled vidět, ale tihle odepsaní hoši ujdou ze svý výchozí pozice pořádnej kus trnitý cesty, aby si nakonec padli s nadějí kolem krku, čímž mě přiměli postavit se do fronty na autogram. Dobrý, Thomasi, dost dobrý. ()