Bezva chlap

Správny chlap

Somewhat Gentle Man, A

Komedie / Drama / Krimi

Norsko, 2010, 107 min

Fantastický film, který mě zcela dostal a vyloženě zvednul náladu. Stellan Skarsgård je tak neuvěřitelný sympaťák, že si ho prostě nejde nezamilovat - jeho postava je dokonalá a člověk mu strašně musí ve všem držet palce (už jen proto, že ke všem automechanikům chovám odjakživa hluboký respekt, protože se vyznají v něčem, co je pro mě španělská vesnice, haha). Jestliže mě už v Trierově NYMFOMANCE zaujal decentními náběhy k originálnímu humoru, zde svůj (nejen) komediální herecký potenciál rozehrál naplno - BEZVA CHLAP je neuvěřitelně vtipný film. I když je to humor notně podložený hořkostí - marná sláva, po této stránce film skoro do puntíku odpovídá navyklému stereotypu severských filmů plných černého humoru, a člověku je občas mezi smíchem smutno z toho, když hlavní postavě vše nevychází tak, jak by mělo. BEZVA CHLAP mi trochu připomněl Kaurismäkiho komediální drama MUŽ BEZ MINULOSTI, především svým optimistickým vyzněním a humanistickým akcentem skutečnosti, že i lidé na okraji společnosti mohou mít dobré srdce; žánrově se však oba snímky dosti liší. Sečteno a podtrženo - za mě naprosto bez výhrad, takže asi 5 hvězd, ne?(20.4.2015)

Skandinávský humor je občas opravdu svérázný. Tady se vyřádili zejména na sexu. Jinak to není žádná řachanda, spíš hodně černá kriminální komedie o druhých a dalších šancích. A Stellan je zase perfektní, jak jinak.(23.4.2015)

• NinadeL

V podstatě nepolíbena zvukovou Skandinávií jsem se setkala s Bezva chlapem. Dopřála jsem si zážitek s předpremiérou, takže už jenom tohle bylo velice podnětné, protože takhle jsem ve Světozoru byla naposled na Waterloo po česku, což sice shodou okolností hodnotím stejně, ale důležitý je ten kontext ;) Zatímco jsem po letech odstupu seznala, že v českém filmu to jde i hůř (proto ten rozdíl mezi jednou * a **), se Stellanem Skarsgårdem jsem prožila ojedinělý výlet po Norsku. Ojedinělý v tom, že jsem více pozornosti věnovala reáliím, které jsem srovnávala s českými, než-li příběhu. Připomněla jsem si díky častému opakování téže hrubých gagů něco z lidových komedií jakékoli provenience, ale byla jsem překvapená, že to lze i v kontextu inteligentnějšího celku. Přesto nejsem tolik zahlcena novým, abych se dala na cestu častějšího setkávání s "mrazivým humorem a nejrůznějšími postavičkami", či jakou blbinu to řekla ta paní z Aerofilms.(23.4.2010)

Původně jsem si tenhle film pořídila kvůli Akselovi, který se dostal do mého zorného oka po filmu Špatně rozdané karty, kde mě nadchnul svým výkonem i svým režijním debutem. Tady se sice jen mihnul, ale vynahradila jsem si to se skvělým Stellanem. Nemohu říct, že bych byla zpočátku dvakrát nadšená, téměř do poloviny filmu jsem koketovala s trojkou, ale ani nevím jak a byla jsem vtažena do děje a držela jsem tomu "bezva chlapovi" všechny palce, aby to zvládnul a nic neprošvihnul. Ona to až taková komedie nebyla, ale párkrát jsem se musela zasmát, to nešlo jinak. Sjezd automechaniků a nebo jeho taneční kreace na parketu s následnou akcí ve svém podnájmu a čistícími prostředky, které voní jako rybí kotlety, tak to byly momenty, kde jsem vyprskla smíchy. Jinak Ulrik na mě v tomto severském příběhu dýchnul takovou sympaticky smutnou člověčinou a díky za to právě Stellanovi Skargardovi, takže neváhám a zvyšuji na zaslouženou čtyřku. A poslední půlminuta nemá chybu.(19.10.2013)

Severské komedie s happy endem.. To je jak když pošlete Maňase z Izerovy policejní akademie natrhat kočičky.(17.9.2016)