Bezva chlap

Správny chlap

Somewhat Gentle Man, A

Komedie / Drama / Krimi

Norsko, 2010, 107 min

Pohodového chlapa nazvu pohodovým sociálním dramátkem, které se příjemně balancujíc na hranici černé komedie soustředí na téma začleňování trestanců zpět do společnosti. V hlavní roli válí tradičně skvělý, jako vždy minimalistický, tentokrát ocopánkovaný Skarsgard. Cílovkou je spíše starší generace, ale já jsem bavil i tak nadprůměrně, a to hlavně díky celkovému optimistickému vyznění. Spokojenost. 70%(8.3.2015)

Ulrik není vyloženě sympaťák a už vůbec ne bezva chlap. Je to otrlý, emočně otupělý kriminálník a sociopat, kterému budiž k dobru pouze jeho nekonfliktní povaha a láska k rodině. Stellan Skarsgård již sympaťákem je, což vede k divákově ambivalenci ve vztahu k postavě, kterou Stellan tak skvěle zvládl. Námět je tuctový a jakoby dělaný pro podbízivé melodrama, kterým je tenhle film však jenom minimálně. To díky režii a všem hereckým výkonům. Příběh je neslaný nemastný, ostatně jako ze života, tj. prozaický. Dialogy jdou někdy do ztracena, což zas až tak nevadí. Chybí však nějaká dominantní scéna, jedna jediná akce, která by celý film ještě pošoupla o hvězdu výš. Takhle jsou to silnější tři. 69%(30.8.2011)

"Prcku, kde máš mamku a taťku?"                                                                                                                                         "V kolikátým jsi měsíci?" (galerie foto 2.)(30.9.2014)

Stellan je bezva hovado. Charismatické. Nepřekvapuje, že mu každá žena hned nabídne jídlo a odpovídající tělesný otvor. Ale jakkoli může být místy příjemný, tohle není způsob, jakým by se navrátivší zločinec chtěl "odjebat" od minulosti. Děje poskrovnu, vtipy se opakují. Dlouhé záběry, pomalá a promyšlená práce kamery, scény bez point, často končící zatmívačkou. Ulrik se zasekl v bludném kruhu. Kdo viděl nějaký film s podobnou výchozí situací, ústřední dějová linie jej stěží něčím překvapí. Ale byly to drobnosti a atmosféra absurdity a zmaru, co mne na Bezva chlapovi bavilo. Cigaretový kouř vyměněný polibkem. Úkon, který Karen Margrethe učiní se svým spodním prádlem po první souloži. Scény vtipné už jen tím, že někdo ve správnou chvíli a správném oblečení vstoupí do místnosti. Humor černý jako kuřákovy plíce. Sranda z toho, že má někdo cukrovku nebo zlámané ruce. Pro každého to není, ale já se smál. Teď už vím přesně, ve kterých končinách pátrat, dostanu-li chuť na pořádně drsnou komedii. 75%(23.4.2010)

• WANDRWALL

Bezva chlapů je stále nedostatek. Ale tenhle chlap, v tomhle filmě pro mě bezva není.(1.4.2011)