Bezva chlap

Somewhat Gentle Man, A

Komedie / Drama / Krimi

Norsko, 2010, 107 min

• NinadeL

V podstatě nepolíbena zvukovou Skandinávií jsem se setkala s Bezva chlapem. Dopřála jsem si zážitek s předpremiérou, takže už jenom tohle bylo velice podnětné, protože takhle jsem ve Světozoru byla naposled na Waterloo po česku, což sice shodou okolností hodnotím stejně, ale důležitý je ten kontext ;) Zatímco jsem po letech odstupu seznala, že v českém filmu to jde i hůř (proto ten rozdíl mezi jednou * a **), se Stellanem Skarsgårdem jsem prožila ojedinělý výlet po Norsku. Ojedinělý v tom, že jsem více pozornosti věnovala reáliím, které jsem srovnávala s českými, než-li příběhu. Připomněla jsem si díky častému opakování téže hrubých gagů něco z lidových komedií jakékoli provenience, ale byla jsem překvapená, že to lze i v kontextu inteligentnějšího celku. Přesto nejsem tolik zahlcena novým, abych se dala na cestu častějšího setkávání s "mrazivým humorem a nejrůznějšími postavičkami", či jakou blbinu to řekla ta paní z Aerofilms.(23.4.2010)

En Ganske snill mann může člověku připadat osvěžující a inovativní jen pokud předtím neviděl žádný severský film. Prostě norský standart s dobrými herci, humor spíše vulgární než černý, vše jaksepatří ušpiněné, mluva drsná... Jenže to stejně nefunguje. A pardon, odmítáním se smát u soulože s ošklivou paní domácí, navíc když je ten "vtip" opakován stále dokola. Berlinale 2010(24.2.2010)

Já nemůžu začít jinak než sexem, protože titulní hrdina tady byl sváděn téměř vždy v době kdy se věnoval jídlu a ono když jdeš šukat a má ještě plnou hubu nějakýho žrádla, který dojídáš během soulože, to fakt působí hodně seversky, no mám se pořád ještě co učit. V neděli budu mít kachnu.. . Na druhou stranu kdyby si ta domovnice přede mnou sundala kalhotky, jestli se to tak dá vůbec nezvat a roztáhla nohy, nejspíš by se mě z tohohle procesu nepostavil ještě tak deset let. Žánrově se film absolutně nedá zařadit, já osobně jsem z toho cejtil poměrně smutný příběh osamělýho v jádru dobrýho chlapa, kterej byl promixovanej totáním vtipnem. ve filmu absentuje nějaký silný hudební prvek, takže celý příběh působí celkem realisticky a možná i proto ta prapodivná žánrová kombinace funguje na výbornou. Stellan zahrál Ulrika luxusně.(14.2.2014)

Je to trochu náhoda a trochu zámer, že som v jednom dni videl dva škandinávske filmy o podsvetí. A Správny chlap nad Dílerom víťazí. Stellan je proste pán herec svetového formátu a nebojí sa na plátne ukázať aj svoje prirodzenie (z profilu). Spočiatku v podstate čistá komercia, avšak časom začal film naberať ten správny myšlienkový tvar a do konca nebolo jasné, ako to skončí a či je vôbec možné film uspokojivo ukončiť. Sčasti áno, niektoré veci si máme asi domyslieť, ale ja by som asi vzťahovú rovinu medzi Ulrikom a jeho ženami ukončil doslovnejšie. Rozklad klasickej rodiny v spoločnosti je aj bude ešte dlho obľúbenou témou ambicióznejší rejžov a ako vidíme dá sa to aplikovať aj v subžánri gangsterskej komédie.(24.8.2015)

Fantastický film, který mě zcela dostal a vyloženě zvednul náladu. Stellan Skarsgård je tak neuvěřitelný sympaťák, že si ho prostě nejde nezamilovat - jeho postava je dokonalá a člověk mu strašně musí ve všem držet palce (už jen proto, že ke všem automechanikům chovám odjakživa hluboký respekt, protože se vyznají v něčem, co je pro mě španělská vesnice, haha). Jestliže mě už v Trierově NYMFOMANCE zaujal decentními náběhy k originálnímu humoru, zde svůj (nejen) komediální herecký potenciál rozehrál naplno - BEZVA CHLAP je neuvěřitelně vtipný film. I když je to humor notně podložený hořkostí - marná sláva, po této stránce film skoro do puntíku odpovídá navyklému stereotypu severských filmů plných černého humoru, a člověku je občas mezi smíchem smutno z toho, když hlavní postavě vše nevychází tak, jak by mělo. BEZVA CHLAP mi trochu připomněl Kaurismäkiho komediální drama MUŽ BEZ MINULOSTI, především svým optimistickým vyzněním a humanistickým akcentem skutečnosti, že i lidé na okraji společnosti mohou mít dobré srdce; žánrově se však oba snímky dosti liší. Sečteno a podtrženo - za mě naprosto bez výhrad, takže asi 5 hvězd, ne?(20.4.2015)