Poslední film historické trilogie podle románů Henrika Sienkiewicze Ohněm a mečem, Potopa a Pan Wolodyjowski, která se odehrává v 17. století, se postupně věnuje třem velkým válkám, které Poláci vedli proti Ukrajincům, Kozákům a Tatarům v době povstání Bohdana Chmelnického /Ohněm a mečem/, válce proti neporaženým Švédům / Potopa/ a válce proti Turkům a Tatarům, o které pojednává tento film, jehož hlavním hrdinou je plukovník Michal Wolodyjowski, nejlepší šavle Polska. (oficiální text distributora)

nmarca

Nejlepší z Sienkiewiczovy a Hoffmanovy trilogie, co je dáno i sevřeností a nejmenší rozvleklostí literární předlohy. Výborně zrežírované včetně bitev s velkým počtem lidí i koní; přičemž není potlačen osobní příběh hlavních postav. Polákům můžeme jejich historické filmy jen závidět. ()

Kaszos

Je mi to troška ľúto, že to musím povedať ale pre zo Sienkiewiczovej trilógie je toto najslabšie sfilmovaný diel. Favoritom naďalej ostáva Ohňom a mečom asi hlavne kvôli tomu, že je to najnovšie a celkovo je to lepšie spracované. No odhliadnuc od toho, v rámci svojej doby je aj toto vynikajúce ako všetky poľské veľkofilmy s ktorými som sa doteraz stretol. Šermiarske súboje v poriadku, kostýmy verné no občas sa mi však niektoré zdali skôr divadelné ako historické, no odhliadnuc od tohto je to v poriadku. A tiež si myslím, že koniec nebol dostatočne dramaticky vygradovaný a preto to vo mne nezanechalo to čo by malo. Aj keď Michala som zbožňoval vo všetkých filmoch. (80%) ()

Jehan

Dobrá práce a výborný Tadeusz Lomnicki v hlavní roli. Jako kluk jsem na to ohromeně civěl a díky tomuto film jsem se začal trochu zajímat o polskou historii. ()

MarK2010

Z celé trilogie je Pan Wolodyjowski nejslabší, i tak ale hravě převálcuje leckterý moderní historický velkofilm. Jasně, před padesáti lety se filmařům o použití současných triků mohlo jen zdát a proto jsou některé záběry pro dnešní zhýčkané oko málo uhlazené. Právě proto je ale největší výsadou filmu věrohodnost. Natáčení na ukrajinských stepích, ne ve studiu, kostými z kůže a kovu, ne z umělé hmoty, davové scény se stovkami komparzistů. Navíc jde o důkaz, že není třeba aby v každé scéně protekly hektolitry krve a vzduchem létaly useknuté končetiny. ()

FISSSH

Co říct k Sienkiewiczovi...dívat se a žasnout. Celá trilogie je výborně natočená...jen kdyby tu zbývající dva díly (Potopu a právě Pana Wolodyjowského) také chtěli dávat tady u nás, takhle jsem odsouzená ke sledování v původním znění a bez titulků. :-) ()

Saxos

V době vzniku společně s husitskou trilogií oblíbený historický film mého dětství. I teď člověk kouká, na počty komparzu v bojových scénám. Žádné digitální davové hlavy. Docela se divím, že mě nevadilo dost vykecávání. Prostě jiná doba. ()

Scaevola

Finále Sienkiewiczovy trilogie převedené na filmová plátna oslní velkolepou výpravou, patrným nadšením (tolikrát se neoženou slovem "vlast" snad ani Američané) a bohatýrským dějovým rozvrstvením. Poněkud mne překvapilo pomyslné rozdělení příběhu na tři celky (romantické eskapády, vyprovokovaná zrada a konečně finální konfrontace), přičemž by každý z nich mohl fungovat i samostatně netrápě diváky předlouhou stopáží, ale musím uznat, že ve výsledku má člověk skutečně pocit, jako by s hrdiny prožil část jejich života - což se u historických filmů více než cení. O to víc mrzí snad šalví utnutý závěr, který vyplýtvá možnost završit patetickou příběhovou linii vhodným osudovým dramatem. ()

kokofek

Jako pubertální dívka jsem ten film velmi milovala .Musím proto hodnotit vysoko,přesto.že dnes na něm vidím chyby.Udržet tempo v tak dlouhé stopáži umí málo režisérů a to je viděno z dnešního pohledu problém tohoto filmu. ()

moorks

Téměr bych řekl národní polský film. Opět monumentalní veledílo vytvořené režisérem Hoffman. Barvitá podívaná plná davových scén a soubojů. A narozdíl od amerických eposů končí tragicky, což beru jako velké plus a ne vždy oblíbený závěr. Evropské filmy jsou prostě své. ()

MariusDee

Jistě, neodsýpalo to ve vyloženě strhujícím tempu, ale na čas jsem se za celý film podíval jen jednou - uběhlo mi to opravdu příjemně. První polovina svou povrchností těžko mohla v divákovi probudit nějake emoce, je ovšem pravdou, že stejně povrchně se ze začátku rozvíjejí také samotné romány Sienkiewicze. Od chvíle, kdy se Wolodyjowski usadí s Baśkou v Chrepťovu jsem začal získávát k hlavním hrdninům nějaký vztah a byl jsem ochoten přistoupit na onu patetickou rovinu filmu, takže mě některé momenty v příběhu dokázaly i dojmout, popřípadě popudit. Celkově musím ocenit postavu pana Wolodyjowského, která vcelku věrně odpovídala představě, kterou jsem si udělal na základě knihy - polský rytířek jak má být :-) No a pak jsem propadl také kouzlu Magdaleny Zawadske jako Baśky - bylo opravdu sladká. O to víc je mi pak líto, když ani není na CSFD uvedena mezi herci, i když její role patřila k těm největším - Proč? Ve věci bojových scén musím ocenit jejich vskutku impozantní rozsah, o to hodnotnější, že si zde nikdo nepomáhal počitačovou grafikou. No a rozhodně, rozhodně velké ocenění pro kostýmy..precizní a nádherná práce. ()

pelegryna

Na svou dobu velkolepé výpravné dílo.Příběh neztrácí glanc a milovníci dobového vojenství si jistě přijdou na své.Herecky velmi dobré a k tomu je ve filmu i poselství. Ještě nikdo nedocenil skutečný historický význam toho co rod Wolodyjowski pro Poláky potažmo pro Slovany udělal. ()

JARDAHONDA

Slavný polský film podle románu Henryka Sienkiewicze, hodnotím na začátek 70 let, jako hodně povedený.. Výtku bych měl na délku skoro 3 hodinového filmu, který se zbytečně natahoval a na trochu okaté nevěrohodné souboje. Závěr = 50 % ()

onevoice

Na svoju dobu výborné. Vadila však dlžka filmu. A súboje pôsobili komicky. Musím však vyzdvihnúť kostýmy a výpravu. ()

Blondybaby

Plný počet hvězd nedám za to,SPOILER že ti dva hlavní sympaťáci na konci zemřou v podstatě úplně zbytečně... KONEC SPOILERU :( ()

Maskati

Jeden z filmů mého mládí,takže asi nebudu moc objektivní.Je z toho cítit patos,ale i polská rozšafnost a hrdost na slovanstvi a to se mi právě líbilo už tenkrát.Dnes už je to poněkud zatuchlý film,ale ženy v něm stále vypadají mladé a krásné a muži chrabře bojují za vlast! Nechybí ani zrádný asiat a spravedlivý konec jak se na Sienkiewicze sluší.Hezká pohádka pro dospělé a postarší diváky.... ()