Reklama

Reklama

Tajemné síly

(festivalový název)
Drama / Krátkometrážní
Francie, 1943, 43 min

Obsahy(1)

Dej filmu sa odohráva v rokoch 1930 až 1939. Mladý poslanec snemovne Pierr Avenel (Maurice Rémy), mladý idealista, zaujal poslancov svojim talentom rečníka. Padol do oka poslancom združených v slobodomurárskej lóži, ktorí mu ponúkli vstup do združenia. Pierr aj napriek výhradám svojej manželky (Gisèle Parry) prijíma a prechádza celým ceremoniálom prijatia. Veľmi rýchle si uvedomil svoju chybu, že slobodomurárska lóža je skupinou mužov, ktorí túžia len po moci a spoločne so Židmi pripravujú pôdu na spustenie vojny. (Volodimir2)

(více)

Recenze (11)

Volodimir2 

všechny recenze uživatele

Tajomné sily je propagandistickým filmom z roku 1941, ktorý bol premietaný verejnosti až v roku 1943. Zaoberá sa obdobím veľkej hospodárskej krízy ale aj politickou krízou v 30-tých rokoch vo Francúzsku. Ukazuje na sériu škandálov, ktoré otriasli s Francúzskom, čo nakoniec viedlo ku krvavým nepokojom 6.2.1934. Išlo o proti parlamentnú demonštráciu organizovanú pravicovými skupinami proti prepusteniu policajného prefekta Jeana Chiappeho v prípade aféry Staviský. Demonštrácia sa zmenila na vzburu na námestí Place de la Concorde kde bolo zabitých 37 ľudí a viac ako 2000 zranených. Aj po týchto nepokojoch moc zostáva v rukách slobodomurárstva, ktoré organizovali zmeny v politickej aréne. Na konci filmu chce slobodomurárstvo viesť vojnu s Nemeckom ako štátom, ktorý je proti ich poriadkom. Film má dve verzie 43 minút a 52 minút a je vytvorený bývalými slobodomurármi Jean Mario Riviére, Robertom Muzardom a Jeanom Mamym (Paul Riche), ktorí opustili slobodomurárstvo a spolupracovali s okupantmi. 25.11.1945 bol Muzard odsúdený na 3 roky väzenia, Riviére dostal trest smrti a podarilo sa mu utiecť, Jean Mamy alias Paul Riche bol taktiež odsúdený na smrť a 29.3.1949 popravený. Film je úplne tonalitný nakoľko sa objavil v tak jednoznačných podmienkach času a miesta, že nie je možné pochybovať o jeho vsadení do obdobia francúzskej fašistickej republiky v roku 1943. Ešte by tu patrila zmienka objavujúca sa v záveru filmu o všeobecnej mobilizácii zo dňa 1.9.1939 a samozrejme tu prináležiaca aj "Podivná vojna" vedená Francúzmi až do 10.5.1940. A s ňou spojená zmluva medzi Francúzmi a Poliakmi, podľa ktorej mali francúzske ozbrojené sily zahájiť ofenzívu v 15 deň po mobilizácii v prospech Poľska - na túto ofenzívu čakajú Poliaci asi až do dnes (žiadna sa neuskutočnila). ()

Brejlil 

všechny recenze uživatele

Woody to vystihl naprosto přesně. Film je až nablbý ve své přímočaré nelogičnosti. Demokracie je předvedena neplodnými hádkami v Národním shromáždění, zednáři kují pikle kdesi v zákulisí a mladý ideály nacionalismu zatížený poslanec je po svém vstupu k zednářům neustále žádán o protislužbu. Legrační je naprostá nelogičnost. Úvodní mapka světa předvede celý svět lapený do sítí židozednářských spiknutí, jen Německo a jeho satelité jsou zářivě bílé ostrovy. Válka je podána tak, že zednáři ji vyprovokovali, přestože věděli, že nemají proti Německu šanci. Jenže v dlouhodobém měřítku zřejmě Německo porazí a vydělají na tom. Upřímně, film na mně působil v tomto ohledu spíše jako podvratná protiněmecká propaganda, to ale nebylo jistě jeho úmyslem. Tvůrci tohoto veledíla se ani příliš nesnažili nějak jej filmově pozvednout. S výjimkou několika hrátek se světlem jde o naprostou rutinu. Jen snad: režisér Jean Mamy byl popraven, scénárista Jean Marquès-Rivière byl odsouzen k smrti, ale uprchl z Francie ještě před koncem války a producent dostal tři roky v pevnosti. Ale kdoví, jestli tyto údaje jsou správné. ()

Reklama

kiv 

všechny recenze uživatele

Výjimečný film. Rozhodně to není žádný filmařský skvost; a politicko-propagandistická objednávka, na kterou dílo vzniklo, je také neoddiskutovatelná. Hlavní poselství filmu je vyšinuté, avšak vystavěné na skutečných zednářských pohnutkách a reáliích. Obraz politického kolbiště je s jistou dávkou naivity a zjednodušení obrazem skutečných principů, které ovlivnily řadu událostí (nejen) evropské historie. Odporné zednářské rituály jsou pravdivě ztvárněné. V tomto ohledu je film unikátní a jedinečný. V tom je jeho obrovská přidaná hodnota, jako takový je však bezpečně označen spikleneckými, nacistickými, paranoidními a jinými nálepkami, což jej činí lépe uklizeným než kdyby byl někde zavřený v trezoru. ()

NinonL 

všechny recenze uživatele

Inteligentní a výřečný poslanec francouzského parlamentu je naverbován svobodnými zednáři (sedícími v tomtéž parlamentu). Jejich cílem je, aby své schopnosti využil ve prospěch této tajné (diskrétní) společnosti. Tento hraný dokument o rituálu zasvěcení a chapadlech, které zednáři rozvíjejí, je částečně seriózní, částečně karikaturou. Ve zkratce asi tolik: Mezi zednáře může vstoupit jen svobodný člověk dobrých mravů, aby se z něho stal otrok a sluha pochybných existencí a zločinců. Okultní síly nebo jen bezohledná honba za mocí, kariérou a penězi? ()

Karlos80 

všechny recenze uživatele

Výborné, snímek dostatečně výmluvný a srozumitelný i beze slov!!! Názorná ukázka toho jak v praxi vypadá a funguje takzvaná demo-kracie a parlamentarismus! Že je to jen prachsprostý podvod páchaný na národech! Skoro bych řekl, že známé zednářské heslo "Ordo ab Chao" (Řád z chaosu) je dnes ještě více aktuální než tenkrát! ()

Zajímavosti (2)

  • Po skončení války byl autor a scenárista filmu Jean-Marie Riviere uvězněn. (Karlos80)
  • Film Tajemné síly se stal prvním filmem v kinematografii na téma o svobodném zednářství. (chaometic)

Reklama

Reklama