The Haunted History of Halloween

(TV film)
všechny plakáty

Slasher

Téma Halloween mě k sobě vždycky táhlo, tento dokument krátce (a myslím, že dobře) provádí jeho dlouhou historií - od 3000 let starých keltských počátků, v podobě oslavy zvané Samhain. Té noci na přelomu léta a temné zimy byla hranice mezi živým a nadpřirozeným nejtenčí a mrtvé duše tak mohly poletovat tam a zpět. Lidé jim, ve snaze si je udobřit a udržet je v záhrobí, darovali různé předměty a dobroty, což se táhne až k dnešní tradici zvané 'trick or treating'. A tak různě. Dnešní Halloween ovlivnila i starořímská Pomona, pozdější anti-pohanské křesťanské snažení (All Saints Day, All Hallow's Evening - odtud 'Halloween') včetně honu na čarodějnice (odtud symboly jako černá kočka, netopýr). Nakonec se to všechno začalo mísit na území USA (vliv virginsko-viktoriánský + irský) a zdá se zásadní rozkvět přišel po II. světové válce - ze svátku pro dospělé se stal rodinný a svým dílem k dnešní popularitě přispěl samozřejmě i Hollywood. Masky, průvody, párty, koleda, strašidelno... No a dnes je prý Halloween (jehož obdobou je například mexický Den mrtvých) druhým nejkomerčnějším svátkem v USA vůbec. "To some people Halloween will always be a threat, but to the rest it is a night for fantasy and playing with the things that scare us most." ()