Netradičné spracovanie povstaleckej histórie s psychologickou kresbou jednotlivca, ktorý nie je prototypom bezchybného hrdinu, ale človekom z mäsa a krvi, so svojimi chybami či túžbami. Možno práve preto, že majster Chudík dokázal svojej postave vtlačiť dôveryhodnosť, má film veľkú výpovednú hodnotu i po toľkých rokoch.(30.8.2007)

Vlčie diery neboli zlý film, ba naopak tesne po vojne boli niečím výnimočným, no pre mňa je tento film o povstaní o niečo lepší. Herecky je to niečo výnimočné, profesionálne, kde som si rolu, ktorú hral Chudík ozaj užil. Aj keď nie je všetko v deji správne, však čo vlastne vo vojnových filmoch je úplne správne? Asi nie veľa vecí, tak je to silný film s ktorým sa pohrali, ku koncu 50. rokov na Slovensku skvost. Dokonca sa mi páčil viac, než Oscarom ocenený Obchod na korze. Klasika slovenského a československého filmu, ktorá neprovokuje papierovými tankmi a obsahuje vypaľovanie dedín a pomstu mučením a vraždením na civilnom obyvateľstve, bojové scény, osobné nešťastie, víťazstvo domácich, či hrdinské romantické úmrtie na koniec. Ozaj pozoruhodný film s pamätným preslovom.(1.6.2013)

Spisovateľ, publicista a scenárista Vladimír Mináč napísal v roku 1959 scenár ku vojnovej dráme "Kapitán Dabač". Keďže bol horlivým členom KSS (Komunistickej strany Slovenska), tak je to celé hodne propagandistické. Réžie sa ujal Paľo Bielik. Ten odviedol výbornú prácu. Titulnú úlohu stvárnil herec Ladislav Chudík. Kapitán Dabač je jeho asi najznámejšia filmová postava. Tento čiernobiely film som zhliadol v deň 65. výročia SNP (Slovenského národného povstania). ***(29.8.2016)

Musím říct, že tohle dílko na mě dost zapůsobilo. Na svoji dobu určitě jeden z nadčasových filmů. Žádná propagační agitka o hrdinných partizánech, ale spíš vykreslení historické skutečnosti. Jinak Chudík v hlavní roli exceluje a celou zbývající sestavu strká do kapsy i díky jeho sugestivnímu výkonu lze toto dílo vnímat spíše než jako čistokrevný válečný film jako strhující drama o tragédii jednoho muže na pozadí války. Nicméně najde se tu i akce plus několik nezapomenutelných hlášek. Prostě pecka film. Dávám 85%(13.5.2014)

• klerik

Sklamanie. Hlavný hrdina je skôr alkoholom a emóciami unášaná neriadená strela, než ozajstný vojak (možno to mala byť pointa filmu – ukázať hrdinu s kvantom slabostí?). Lenže konanie postáv je dosť hlúpe. Ak chcem niekomu niečo tajne predať, tak to spravím naozaj tajne – nie na ulici plnej ľudí, ak chcem robiť spojku partizánom, tak si nenecháme ležať granáty na stole, ak chcem niekoho zastreliť, tak ho zastrelím a nejdem si s ním pripiť, a keď z nejakej izby vybehne žena s granátom v ruke, tak sa do tej izby asi najprv pozriem... Celkovo film pôsobí nesúdržne, pretože Dabač miestami vyslovene vypadáva z diania a v príbehu sa dnes už ťažko orientuje, lebo nie je jasné, na koho strane vlastne bojujú slovenskí vojaci, resp. kedy je reč o prebehlíkoch a kedy o oficiálnych ozbrojených silách...(8.9.2016)

• - Natáčanie filmu prebiehalo v slovenských mestách Trnava a Bratislava a v ich okolí. (dyfur)

• - Vo filme sa hovorí po slovensky, nemecky, rusky a francúzsky. Napriek tomu film neobsahuje preklad dialógov do slovenčiny titulkami. (Raccoon.city)

• - Dabačov kôň bol cirkusový a volal sa Damask. (gogo76)