Tichý dům (festivalový název)

• Uruguay

Casa muda, La

The Silent House

Horor / Thriller / Drama

Uruguay, 2010, 86 min

Gustavo Hernández

Pedro Luque

La Casa muda je zaujímavý film, ktorý priláka zrejme ešte dosť hororových fanúšikov a to aj napriek tomu, že budú vedieť do čoho idú. Ja som bol na tom rovnako. V rámci žánru, subžánru a ďalších aspektov je to dobre zvládnutý film. Napriek svojej poloamatérčine a nízkemu rozpočtu sa počas 80 minútovej stopáži dokázala rozohrať slušná napínavá hra s divákom. Každý pozorný divák prekukne, že tam niečo nie je v poriadku a čo asi môže v závere očakávať. Veľká škoda je, že film vsadil predovšetkým na atmosféru (strach z neznáma je stále fenomén) na úkor deju, logiky a záveru. Samotný zaver je málo zaujímavý a neoriginálny. Film, ale splnil základné kritéria a skoro podla šablóny ho tvorcovia dokázali natočiť. Už len podotknem, že film nie je natočený na jeden záber a je to pekne vidieť (stačí trochu pozornosti :) + remake je na ceste.(23.2.2011)

Zámerom bolo natočiť "one woman show" horror a všetko jedným záberom. Úspech je len čiastočný. Hlavná hrdinka Laura nezíde z obrazovky ani na chvíľu a chváliť sa originalitou, že film je točený v jednom zábere je pochabé. Ilúzia jedného záberu je v dokonalosti, ale pozorný divák zistí, že tma alebo rýchly švenk rozdelujú príbeh do viacerých záberov ( spočiatku má Laura prevrátené ramienko na tielku, neskôr už nie ). To však nie je podstatné. Nápaditosť nie je silnou stránkou príbehu, určite vyniká zvuk, ktorý je dôležitý v podobnom type filmu, hudba je skromná ale fungujúca a záverečnej pointy sa nebudem dotýkať. Možno to znie ako veľká kritika, ale nie je to tak. Uruguajci natočili za malý peniaz slušné dielko, ktoré si určite nájde svojich divákov. Doporučujem zohnať si úplnú verziu, lebo film pokračuje aj po záverečných titulkoch.(24.2.2011)

• LIVINGDEAD

Tak, koukám že zhruba 200 lidí stáhlo mé titulky, takže nebyly až tak zbytečné a já se mohu tedy vyjádřit k samotnému filmu. Holka s tatínkem přijedou opravit strýčkovi barák. (to, že to byl strýček, jsem se dozvěděl až z předlohy, podle které byl film natočen). Holka v 1.patře slyší šramot a tak tam pošle tátu. Táta se však nevrací a tak ho jde holka hledat. Hodinu chodí a hledá. Dlouho, předlouho hledá a ukazuje nám ten bordel ve zchátralém domě. Hle, v domě někdo je a tak holka heká strachy a schovává se. Ihned si možná položíte otázku, proč ta kráva neuteče z domu, když je vše tak v zuboženém stavu? Vždyť si ta "pitka" dům na začátku filmu prohlížela. Stačilo, aby se opřela o okno a ono by samo vypadlo. Jasně, 10 minut před koncem zjistíme, proč nemohla utéct. Možná se film bude líbit těm, kterým se líbil PARANORMAL ACTIVITY a podobné příšernosti. Mne osobně film totálně unudil. Komentář ukončím slovy, které sdělila má sestra:"Až ta píčovina skončí, tak mne zavolej". Není co dodat :-) ODPAD!(23.2.2011)

Bohužel, musím konstatovat, že americký remake vychytal daleko více drobností a byl zajímavější, přestože zde slyšíme španělštinu, která je správným kořením těchto hororů. Nevím, co bych říkala, kdyby viděla nejprve tento originál a pak teprve remake, nicméně pokud se někdo počítá za hororového začátečníka, může se mu to zamlouvat mnohem více. Jediné, co zaujalo moji pozornost, byla zbraň, kterou si Laura "vybrala", jinak to od úpadku zachraňovalo jen pár dobrých scén s tmou a blikajícím fotoaparátem.(9.5.2014)

Duchařina v potemnělém domě a lekající vyvražďovačka zároveň v odvážné realizaci nápadu nafilmovat snímek jediným záběrem v principu postraší, citelně však chybí osvědčená horrorová schémata. Film velmi brzy posadí diváka do tvrdé tenze, ve které se jej snaží držet až do konce. Absence gradace a citlivé výstavby napětí však vypjaté scény nenechá prožít naplno, přestože tam několik zdařilých, recyklovaných okamžiků bylo. Vesměs to zklamání není, ale nečekejte nic víc než pár vět a lekaček.(18.2.2012)

• - Celý snímek je natočen v jednom nepřetržitém záběru. (Taninaca)

• - Snímek je natočen na motivy skutečné události, která se odehrála ve 40. letech minulého století v malé vesnici v Uruguayi. (Taninaca)