Tichý dům (festivalový název)

• Uruguay

Casa muda, La

Silent House, The

Horor / Thriller / Drama

Uruguay, 2010, 86 min

Gustavo Hernández

Pedro Luque

Být Casa muda zhruba čtyřicetiminutovým kraťasem, ke čtyřem hvězdám bych se přiklonil. Takhle ta úvodní hodinová vata začíná působit vyšumělým dojmem už v jejím průběhu a to i přesto, že je audiovizualita vskutku infarktová (údajně se točilo fotoaparátem, nicméně kameraman je šikovný chlapec). Co se příběhu a faktů týká, došel jsem ke dvěma možnostem: --- SPOILER --- Byla to duchařina a v tom případě je tohle dílo ve výsledku tuctovější, než se na první pohled zdá. Druhá možnost je, že je Laura schizofrenik. Byla zneužívána, poznamenána a zatímco jedna její stránka stále věří tatínkovi, bojí se a paralyzována strachem bloumá po domě, ta druhá brutálně mučí a vraždí otce i jeho kamaráda, kteří jí způsobili tolik útrap. Slabších 7/10.(21.4.2011)

Zámerom bolo natočiť "one woman show" horror a všetko jedným záberom. Úspech je len čiastočný. Hlavná hrdinka Laura nezíde z obrazovky ani na chvíľu a chváliť sa originalitou, že film je točený v jednom zábere je pochabé. Ilúzia jedného záberu je v dokonalosti, ale pozorný divák zistí, že tma alebo rýchly švenk rozdelujú príbeh do viacerých záberov ( spočiatku má Laura prevrátené ramienko na tielku, neskôr už nie ). To však nie je podstatné. Nápaditosť nie je silnou stránkou príbehu, určite vyniká zvuk, ktorý je dôležitý v podobnom type filmu, hudba je skromná ale fungujúca a záverečnej pointy sa nebudem dotýkať. Možno to znie ako veľká kritika, ale nie je to tak. Uruguajci natočili za malý peniaz slušné dielko, ktoré si určite nájde svojich divákov. Doporučujem zohnať si úplnú verziu, lebo film pokračuje aj po záverečných titulkoch.(24.2.2011)

No ten koniec ma ale prekvapil ! Celý film mi behalo po rozume, že čo za debilné dialogy to tam vedú a že to je skôr La Casa nuda, ale ten koniec fuckt nemal chybu!(14.3.2011)

Povedené žánrové přírůstky posledních měsíců spadaly výhradně do kategorií "zábavný" a "krvavý". To La Casa muda je ukázkovým případem hororu, který má za cíl diváka vystrašit. A za tímto cílem jde tak urputně, že selhává ve vyprávění děje. Film se odehrává v reálném čase a jeho největším lákadlem je fakt, že celých 80 minut je jeden jediný nepřerušovaný záběr (osobně si myslím, že toto je spíš zbytečná překážka efektivního vyprávění, ale každopádně je to zajímavé a netradiční). V několika momentech to autoři možná mohli nafejkovat, ale to je celkem jedno. Důležitější je neuvěřitelnost jednání hlavní hrdinky Laury. Ta se po pár minutách ocitne zavřená v baráku s nebezpečným zabijákem (minimálně má důvod si to myslet). Každý rozumný člověk by v tu chvíli upnul veškeré své snahy na opuštění zmíněného baráku. Dveře sice zamčené, ale proč se je nepokusit vyrazit, popřípadě vyrvat prkna ze zatlučeného okna a proskočit jím? Ne, Laura je namísto toho relativně v klidu (po hysterii latinskoamerických národů není ani památky) a vydává se na velmi pomalou prohlídku zbytku rozsáhlého stavení. Nutno podotknout, že na prohlídku velmi dobře natočenou a velice atmosférickou (asi u dvou lekaček jsem ztratil styčné plochy s židlí).Povedený, byť značně iracionální napínák. 7/10(7.2.2011)

Febiofest 2011. Je to jasné. Horory španělsky hovořících národů jsou na vzestupu a ani tento uruguyajský přírůstek není výjimkou. Čeho si lze všimnout na první pohled je, že celý film je natočen v jediném záběru. Kamera je dokonalá a takovou mistrovskou práci s hudbou abys v hororu pohledal. Po celou dobu mě mrazilo v zádech a ve dvou místech jsem se doopravdy lekl. Prostě je to geniální a vrněl jsem u toho blahem.(29.3.2011)