Tichý dům (festivalový název)

• Uruguay

Casa muda, La

Silent House, The

Horor / Thriller / Drama

Uruguay, 2010, 86 min

Gustavo Hernández

Pedro Luque

Natočit celovečerní horror v jednom jediném záběru na digitální fotoaparát, to je sám o sobě skvělý a zatím neotřelý nápad. Pokud disponujete trochou talentu, několika dobrými nápady a opuštěným domem v lesích, můžete si stejně jako Gustavo Hernández udělat vlastní domácí video. Ten si za pouhých 6 tisíc dolarů pořídil tenhle snímek, inspirovaný prý podle skutečných událostí. Koncem druhé světové války byla v jednom domě nalezena těla dvou mužů s vyřízlými jazyky a kolem nich poházené perverzní fotky. Film nám tedy ukazuje vlastní teorii, jak to mohlo tehdy skutečně být. A nutno podotknout, že z toho vylezl zatraceně zajímavý a nelítostně atmosférický horror, jenž přesně ve své polovině přepíná na nefalšovanou psychárnu. O nejděsivější zážitek se kupodivu postará obyčejný polaroid. Takže pokud vám můžu dobře poradit... zhasněte světla, uvelebte se, a připravte si vedle sebe nový spodky. Budete se příjemně bát... (70%)(12.2.2011)

Bohužel, musím konstatovat, že americký remake vychytal daleko více drobností a byl zajímavější, přestože zde slyšíme španělštinu, která je správným kořením těchto hororů. Nevím, co bych říkala, kdyby viděla nejprve tento originál a pak teprve remake, nicméně pokud se někdo počítá za hororového začátečníka, může se mu to zamlouvat mnohem více. Jediné, co zaujalo moji pozornost, byla zbraň, kterou si Laura "vybrala", jinak to od úpadku zachraňovalo jen pár dobrých scén s tmou a blikajícím fotoaparátem.(9.5.2014)

• moviesfan

Prakticky jsem se nebál a ani atmosféra na mě nepůsobila. Dokonce i těch 80 minut mi přišlo po většinu času dlouhých.(15.11.2011)

• akisha

Tu rozvleklost nezachrání ani pár lekaček, ani rádoby originální způsob natočení, a už vůbec ne superdebilní pointa, copak on ještě tenhle zvrat není mimo zákon? A jestli ne, tak proč ne?!(13.3.2012)

La Casa NUDA se naštěstí konala jen tak v prvních dvaceti minutách, pak už to dostane ty správný grády. Emerickej rímejk mi chutil o něco víc, ale i na tomto uruguayským originálu jsem si docela pochutnal, přestože kamera už tady není tak zlotřilá (u mladý Olsenky se člověk musel pořád otáčet přes ramena, tady tenhle spešl efekt chybí), hlavní hrdinka není až tak vycukaná (někteří z nás by řekli, že není až taková hysterka... anebo naopak? :-) a celkově to působí tak jako... snaha se cení. Ale atmosféru to rozhodně má, no a scéna s polaroidem, ta prostě šlape. A když už se tu Livingdead nezapomněl pochválit za svoje titulky, tak mu za ně tedy dodatečně děkuju, prostě... není co dodat :-)(8.5.2014)