Tichý dům (festivalový název)

• Uruguay

Casa muda, La

The Silent House

Horor / Thriller / Drama

Uruguay, 2010, 86 min

Gustavo Hernández

Pedro Luque

True events dha Uruguay ma nejako mocne neberú , a som zhruba 200-prvá , ktorá nepotrebuje titule , aby som zistila , že sa jedná o ďalšiu ničím výnimočnú mimózu z tej predlhej rady , ktorá sa systematicky objavuje na Mojej aj Tvojej obrazovke. Skutočne som sa bála a bola som sama prekvapená , ako veľmi sa dokážem báť. Ešte aj teraz mám studený pot na čele a husiu kožu mám aj pod nechtami.. Asi preto nedokážem zmeniť hodnotenie , lebo sa celá klepem , keď si pomyslím na ten neuveriteľný zážitok. Ani nie zážitok - to bola oslava hrôzy. Čo sa týka ľakačiek , tak tie sú v úplne inom snímku , Polaroid odniesol čas a zaoberať sa oprášenými fotkami zo 40´s kde sa škeria masky bez očí a jazyka plus kdejakým detailom ( sestra / brat /ramienka / pozorný divák / vypnutá lampa / fenomén / racionálne vysvetlenie.....to ee. Je mi už úplne1 čo je true a čo nie . Postupom času znenávidím B.W.P. pretože on podal tabletky parazitom , ktorí takto doslova obťažujú filmárčinu. Za 6 litrov neurobíš v dnešnej dobe nič ( česť výnimkám ! ) a niekedy mám pocit, že sa umelci predbiehajú v tom ,kto vypotí za menej - viac. Tak to je 1 z príkladov. EJ ALE SOM SA ŇAĽAKAĽA ! Snáď to už nebudem musieť napísať nikdy , ale teraz to urobím - " ODPORÚČAM KAŽDÉMU , KTO TO ODPORÚČA "(25.2.2011)

Atmosférické překvapení z digitálního foťáku. Bez dlouhých cavyků je divák společně s hlavní hrdinkou a jejím otcem vržen do strašidelného domu s vrzajícími prkny, temnými chodbami a starým zaprášeným nábytkem. A v jeho útrobách číhá zlo, které na sebe nenechá dlouho čekat. Tichý dům se nesnaží tlačit na pilu všemi možnými i nemožnými prostředky, ale velmi pomalu graduje napětí a po celou dobu baví svou ponurou atmosférou. Laura navíc byla velmi tichá a zvědavá a mě až voyersky bavilo sledovat její průzkumné procházky po temných místnostech onoho záhadného domu. Trochu zklamala kapku podivná pointa, ovšem prý podle skutečnosti, tak těžko říct. Ovšem potitulková scéna i téhle drobet hořké pilulce dodala příjemnou příchuť. Krásná čtyřka. Viděno během Challenge tour 2015: 30 dnů se světovou kinematografií(8.4.2015)

• TheMaker

Za kameru.(1.5.2012)

• GigaPudding

Ten kamerový filtr a vůbec taková "dokumentární" podoba a točení na jeden záběr, nebo přinejmenším s úplným minimem střihu, tomu dávají velmi zvláštní a nepříjemně mrazivý vzhled a vůbec ten dům na samotě u lesa a pravděpodobně daleko i od té největší uruguayské díry prostě vypadá strašidelně, že by se mu člověk vyhnul obloukem, což ale pochopitelně neudělá hlavní hrdinka Laura se svým otcem, kteří ten dům jdou nějak zkultivovat. To je taky další docela ještě dobrá věc, že celé to působí tak nějak obyčejně. Laura není žádná královna krásy a ani herečka, prostě úplně obyčejná holka s růžovofialovým batůžkem a obyčejnou mikinou a riflema, co prostě nevypadají nový, jak v běžným filmu :) a to filmu dodává docela na působivosti, když teda na začátku avizuje, že jakože "podle skutečných událostí". Tak co se teda mohlo pokazit, když obyčejná holka na jeden záběr lítá po strašidelným domě v noci? Ze začátku to mělo i slušnou atmosféru a prostě je to strašidelné, všude tma a jediné světlo je z elektrické lucerny, která osvětluje celý ten kabinet kuriozit, co se nachází snad v každé místnosti, akorátže brzo se nápady vyčerpají a atmosféra se začíná ztrácet ve vatě. Kdyby to zkrátili a udělali to "tajemství domu" trochu agresivnější, tak by to bylo lepší, protože takhle se tam prostě nic moc neděje. Tohle nezachrání ani fakt dobrá scéna s polaroidovým foťákem, která ale nakonec předznamenává závěr filmu, bohužel. Závěr filmu je totiž prostě nesmysl. Ne že by byl nepochopitelný, to divák pozná, co je teda vyústěním celé zápletky, ale prostě to nedává smysl :). Tohle a vata z filmu dělají spíš La casa nuda. Každopádně ale je to velmi zajímavé na kouknutí, když si člověk uvědomí co všechno se dá vytvořit z mála a že by to nemuselo být jen na dvě hvězdičky kdyby to autoři trochu vyladili a přitom by jejich rozpočet zůstal pořád stejnej. Jo a měla jsem k filmu ty slavné české titulky uživatele LIVINGDEAD a byly úplně hrozné, tak to jen jako varování, i když se toho ve filmu moc nenamluví :).(18.7.2011)

• petero

La Casa Muda potrebuje REMAKE ako soľ, pretože toto Uruguayské dielo je zvolenou formou, odohrávajúcou sa v reálnom čase, doslova nezáživným peklom pre diváka. Keď niekto nemá peniaze ani talent, nech radšej nič netočí. Už sa „teším“ na to, ako onedlho budú na BR vychádzať filmy točené mobilom od kadejakého odkundesa... USA REMAKE: Silent House (2011).(26.4.2011)

• - Snímek je natočen na motivy skutečné události, která se odehrála ve 40. letech minulého století v malé vesnici v Uruguayi. (Taninaca)

• - Celý snímek je natočen v jednom nepřetržitém záběru. (Taninaca)