Tichý dům (festivalový název)

• Uruguay

Casa muda, La

Silent House, The

Horor / Thriller / Drama

Uruguay, 2010, 86 min

Gustavo Hernández

Pedro Luque

No ten koniec ma ale prekvapil ! Celý film mi behalo po rozume, že čo za debilné dialogy to tam vedú a že to je skôr La Casa nuda, ale ten koniec fuckt nemal chybu!(14.3.2011)

• heyda

Tohle je přesný případ hororu, který přešlapuje na hraně totální nudy a vynikající atmosféry. Je to totiž film asi o 5 větách, zbytek tvoří totální ticho a asi 3 výkřiky. Diváku vydrž to, těch 79 minut, že? Já se přiznám, že jsem u toho usínal. Mě to neskutečně nudilo a ještě víc mě naštval celý děj, který byl nejen minimalistický, ale především totálně mimo mísu. Absolutně jsem nepobral o co tam šlo a chování osob v první polovině filmu bylo pořádně trapný. Takže shrňme to asi tak, že tento horor stojí vyloženě na atmosféře a je jen na nás, jestli nás tato tichá atmosféra a čekání na lekačku odrovná nebo ne. Moje hodnocení nemůže být v žádném případě vyšší než 2 hvězdičky, protože zajímavý mi přišel jen konec, námět a kamerový filtr.(25.4.2011)

Je podľa mňa zbytočné hodnotiť kameru, herecké výkony alebo nedajbože nejakú myšlienku filmu, lebo jeho jediným účelom bolo vydesiť. Podľa môjho názoru sa mu to podarilo len spolovice, preto ho hodnotím ako čistý priemer. Žiaľ ho zabíjajú hluché momenty, keď tá holčina chodí s baterkou po dome a nedeje sa nič (najmä v prvej polovici). A keďže sa väčšina filmu odohrávala v tme, zatvárali sa mi oči. Párkrát som sa zľakol, to uznávam, ale tu to žiaľ končí. Čiže dalo sa, ale nie je to ani nič extra, čakal som rozhodne väčší nárez.(22.2.2011)

• LIVINGDEAD

Tak, koukám že zhruba 200 lidí stáhlo mé titulky, takže nebyly až tak zbytečné a já se mohu tedy vyjádřit k samotnému filmu. Holka s tatínkem přijedou opravit strýčkovi barák. (to, že to byl strýček, jsem se dozvěděl až z předlohy, podle které byl film natočen). Holka v 1.patře slyší šramot a tak tam pošle tátu. Táta se však nevrací a tak ho jde holka hledat. Hodinu chodí a hledá. Dlouho, předlouho hledá a ukazuje nám ten bordel ve zchátralém domě. Hle, v domě někdo je a tak holka heká strachy a schovává se. Ihned si možná položíte otázku, proč ta kráva neuteče z domu, když je vše tak v zuboženém stavu? Vždyť si ta "pitka" dům na začátku filmu prohlížela. Stačilo, aby se opřela o okno a ono by samo vypadlo. Jasně, 10 minut před koncem zjistíme, proč nemohla utéct. Možná se film bude líbit těm, kterým se líbil PARANORMAL ACTIVITY a podobné příšernosti. Mne osobně film totálně unudil. Komentář ukončím slovy, které sdělila má sestra:"Až ta píčovina skončí, tak mne zavolej". Není co dodat :-) ODPAD!(23.2.2011)

Zajímavý filmový experiment, který mohl být s kratší stopáží i sakra úderný. Takhle jde jen o nastavovanou kaši s mnoha hluchými místy, kde by se navzdory záměru natočit film na jeden záběr hodil nějaký menší prostřih. Rutinní (a co do pochopení vlastně nelogické) chození po jednom temném baráku začnou už ke konci moc ovlivňovat různá hororová klišé a snaha do jednoduchého konceptu vnést nějakou zápletku, ba možná myšlenku. Zasloužené atmosferické body však právoplatně sbírá minimalistická hudba, která občas dokáže nějakou situaci slušně vygradovat a pocukat nervy. O samotném strachu z neznáma a lekačkách by se dalo polemizovat, jelikož jen lacině využívají tmavé prostředí nebo náhlé zvýšení zvuku, čehož se divák automaticky reflexivně lekne. A s čím jiným se dá také při zvoleném konceptu přijít, že? Tyhle autenticky natočené bezvýchodné situace (napadá mě například Otevřené moře) sice mají něco "nepříjemného" do sebe, ale do plnohodnotného filmového zážitku jim schází právě ona "filmovost". I když, kameru Tichého domu můžeme jen tiše obdivovat. 6/10(26.9.2011)