Šťastní to lidé: rok v tajze

• Německo

Happy People - Ein Jahr in der Taiga

Happy People: A Year in the Taiga

Dokumentární

Německo, 2010, 90 min

Klaus Badelt

Werner Herzog

Nie som si istý, či sú tak celkom šťastní alebo len pripútaní svojou psychikou na jedno miesto, ale dobre, to že to urobili Nemci a ešte takto vykreslili Rusov, za to pomyselný klobúk dole. Vadila mi postupnosť, pretože začali tvrdou prácou a praktickými ukážkami ako prežiť v drsnej zimnej prírode, prechádzali cez pár dialógov, pár zábaviek, no zas skončili pri praktických veciach, ktoré inak na filmoch milujem, no neboli detailné a tak by som si musel dodatočne niečo naštudovať a vyhľadať, čiže to boli prakticky len ukážky a divák „zíraj“. Títo ľudia musia bojovať o prežitie, ale myslím, že nie sú v takom strese ako my, čo sa sami nazývame civilizovaní. Z tých diel z divočiny je toto dosť presvedčivé, niektoré chvíľky stoja za to, je to proste tamojší život a zvyky. Ja mám radšej teplejšie prostredie a osobne myslím, že názov je trocha prehnaní, ale tento dokument sa oplatí vidieť.(11.12.2013)

Spolupráce Vasjukov a Herzog se povedla. Tito dva maníci natočili nádherný zimně letní dokument.(18.4.2014)

Výborný a neskutečně poutavý dokument o lidech, kteří žijí v podmínkách, které jsou pro většinu lidí nepředstavitelné. Krásná příroda a neuvěřitelné vyprávění o místních podmínkách a životě v nich.(30.6.2014)

Ľutovať tých ľudí, pre nepredstaviteľnú biedu a ťažký život? Alebo im závidieť tú nádhernú, panenskú prírodu, čo majú okolo seba? Vyberte si čo len chcete, ale verte, že oni sú šťastní. Bez elektriny a bez ostatných výdobytkov "civilizácie".... 4****(28.1.2014)

Snímek zachycuje rok z života lovců, kteří žijí ve vesnici Bakhtia u řeky Jenisej v srdci sibiřské tajgy. Jsou velice obratní při práci se dřevem, protože z něho dělají lyže, pasti, kanoe a chaty. Výroba kanoe dlabáním z jednoho kusu kmene stromu byla hodně zajímavá. Život tam mají lidé těžký, ale z dokumentu je cítit, že jsou svobodní a štastní.(7.10.2012)