Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V Anglii roku 1941 se připravuje skupina mladých československých vojáků na náročné úkoly v okupované vlasti. V té době nikdo z nich netuší, jaké konečné důsledky bude mít jejich čin pro historii. V malé osadě Ležáky na Chrudimsku se formuje nová odbojová skupina. Jejich úkol je jednoduchý - shromaždují zbraně na budoucí boj proti německému okupantovi. Na první pohled ale romantické údolí žije svým poklidným každodenním životem. Do místního mlýna nastupuje jako učedník cechu mlynářského Jan Pavliš, mladík původem s Pusté Rybné. V té době ještě netuší jak zásadně tato volba ovlivní jeho budoucí život. S příchodem nového roku se poblíž mlýna objevují i českoslovenští výsadkáři s úkolem koordinovat odbojovou činnost v Protektorátu. Honzík pochopí jediné, a to, že klidné období jeho života je pryč. Výsadkáři s pomocí obyvatel Ležáků a přilehlých Miřetic organizují různé odbojové akce, mezi nimiž je i jedna prioritní - připravit atentát na zastupujícího říšského protektora, Reinharda Heydricha. Důsledky tohoto činu na sebe nenechají dlouho čekat. Jak prožije osudové okamžiky mlynářský učedník? (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (61)

Roman Albach 

všechny recenze uživatele

Těžko se mi bude tento dokument hodnotit objektivně. Velmi totiž vítám snahu připomenout divákům tolik opomíjenou ležáckou tragédii a poukázat tak na zločiny, které se za 2. světové války v našich zemích děly. Lidská paměť je velmi krátká, proto na straně jedné jsem za tento dokument velmi vděčný. Na straně druhé však musím přiznat, že mohl být zpracován daleko lépe. Určitě bych nevytýkal dialogy, které podle režiséra byly autentické, nevyčítal bych ani občas horší herecké výkony, co mě však mrzelo, bylo velké množství postav, jmen, vztahů, které v konečném důsledku byly velmi nepřehledné a znemožňovaly divákovi více proniknout do celého příběhu a cítit to pověstné mrazení v zádech. Také bych více času v dokumentu věnoval onomu osudnému dni 24. 6. 1942 a např. osudu jediných dvou přeživších devčat Šťulíkových. Třeba na úkor podle mého názoru zbytečného připomínání základních historických souvislostí, které jsou většině diváků, jež mají zájem takový dokument sledovat, stejně známé. Jak jsem však napsal už na začátku, kvůli samotnému tématu nebudu hodnotit zcela objektivně. Proto 4*. ()

rigby 

všechny recenze uživatele

Film je třeba chápat jako dokument a ne plnohodnotný hraný film. V tomto případě se jedná o výborný filmový dokument. Úroveň značně zvedá komentář Radoslava Brzobohatého. Na opačné straně stojí strojené divadelní výkony herců a mizerně přehrávané dialogy. Nicméně poklona za jinak dobře odvedenou práci. ()

Reklama

swinevenca 

všechny recenze uživatele

Propásnutá šance. Udělat dokument o Ležákách je záslužný počin, udělat z toho napůl hraný dokument je zajímavý nápad, ale nechat to odehrát takhle je skoro v rozporu s úmyslem přiblížit divákovi, jak bylo během pár dnů rozhodnuto o osudu této osady. Hlas Radoslava Brzobohatého jako vypravěče se poslouchá dobře, ale ty hrané scény, zvláště ve věci takhle citlivé, nemůžou vyznít takhle amatérsky. Velká škoda, ale dám něco navíc za to téma. ()

oje 

všechny recenze uživatele

Dokumentární a výpovědní hodnota silného tématu je nesporná. Rekonstruktivní filmová forma se ale míjí účinkem na celé čáře a nádech všudypřítomné smrti neproběhne po zádech ani v nejsilnějších okamžicích. Nízký rozpočet dává zobrazit vypálení celé vesnice plamínkem v okně, vyprávění připomíná listování kalendářem a rekonstrukce má do autenticity dál než hitler do synagogy. Vyšší hodnocení by bylo jen ryze za látku. ()

Pttak 

všechny recenze uživatele

Jako rekonstrukce určitě dostačující. Popis jednotlivých osob před závěrečnýmí titulky rozhodně dobře přehledný, ale ty hrané scény vážně mohly být lépe zahrané o tom žádná. Ovšem záleží prostě, jak se na to díváte, jestli jako na film nebo jako na dokument. V každým případě si myslím, že i Ležáky by si zasloužily klasický celovečerní film jako mají Lidice. ()

Galerie (20)

Zajímavosti (18)

  • Obec Ležáky tvořilo do 24. 6. 1942 celkem 9 budov, v nichž žilo 54 obyvatel. [Zdroj: Stream.cz] (majky19)
  • Protože neměl štáb finance na zaplacení hotelu, spali herci ve stanech. (morgos)
  • Vysílačka „Libuše“, kterou obsluhoval Jindřich Potůček, vysílala v lednu 1942 ze strojovny lomu Hluboká u Dachova, který se nacházel v těsném sousedství Ležáků. Potůček vysílal z dvojitého stropu strojovny. Později Libuše putovala i na jiná místa, v dubnu 1942 se však vrátila do ležáckého mlýna Jindřicha Švandy. [Zdroj: Stream.cz] (majky19)

Reklama

Reklama