Ležáky 42

Dokumentární / Drama / Válečný

Česko, 2010, 90 min

V roli vypravěče kohokoliv jiného než pana Brzobohatého....snažila jsem se slyšet třeba Ladislava Mrkvičku...(24.6.2012)

No tak nevidím důvod, proč to tu má tak slabé hodnocení. Mě to naprosto dostalo, až jsem měl mrazení. Ono to má nádech dokumentů BBC. Je to pojato jako dokument, ale vše je doplněno hranými záběry. Příběh je vyprávěn Radoslavem Brzobohatým, který mluví za Jana Pavliše, svědka těch strašných událostí, které následovaly po atentátu na Heydricha. A mluví to z úctou, až strachem, který je i po tolika letech stále v nás, a tím na mě velice zapůsobil. Celý příběh má spád, v některých místech dokonale vygradovaný. Jediné, co bylo až na amatérské úrovni, byly dialogy herců. Jakoby se jim do toho nechtělo, jakoby to četli a tím to pak vypadá jako odříkání nějaké básničky a nepůsobí to přirozeně. Ale jinak naprosto skvělý dokument, který připomíná, k čemu války, která dělá z lidí bestie.(4.12.2010)

• ecceHOMMO

Hraný dokument?....Akurát, že to hranie je ako keby v plienkach, dialógy sú úpadkové, a celkovo hrané scény sú nesmierne slabé a prázdne. Inak to je, ale s dokumentaristickými zábermi a časťami tohoto snímku. Tie sú aspoň na priemernej úrovni, ikeď mnohokrát s nedostačujúcimi údajmi a faktami.(17.1.2011)

Poměrně pěkné, ale jsou tam spoustu nesrovnalostí... a ti herci-neherci...(29.7.2014)

Hraný dokument, u kterého si spíše než příběhové stránky cením faktických informací, neboť jsem dodnes o Ležákách slyšel velice málo (Lidice je přece jenom zastínily). Zbytek tohoto dokumentu bohužel nepůsobí tak, jak by měl a potápí ho snaha neherců hrát dramatický, tragický, válečný příběh. Přesto jsem rád, že toto dílo bylo natočeno a že se na osud této osady nezapomnělo. Za to tvůrcům rozhodně patří velký dík. 60%(23.6.2012)

• - První dvě projekce filmu pro veřejnost se uskutečnili 20.6.2010 v Památníku Ležáky při pietním aktu a 24.6. v 19.00 v kině DUKLA v Pardubicích. (POMO)

• - Dokumentární dramatizace Ležáky 42 se natáčela 25 nat. dní. od 3.7.2009 do 18.4.2010. Většinu scén filmaři snímali na původních místech. (POMO)

• - Protože neměl štáb finance na zaplacení hotelu, spali herci ve stanech. (morgos)