poster

Ležáky 42

Dokumentární / Drama / Válečný

Česko, 2010, 90 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • dopitak
  ***

  Jako dokument budiž, lze najít určitá pozitiva, s hraným filmem ale Miloš Pilař přeťápl poněkud hodně. Na jedné straně je to nesporná dokumentární složka, na druhé pak mnohdy horší než ochotnické výkony herců a jejich naprosto příšerně napsané dialogy (podotýkám, že ne ve všech případech).(20.11.2010)

 • Tom_Lachtan
  *

  jsem ochoten ignorovat chabé herecké výkony u hraných pasážích, protože mají pouze ilustrační hodnotu. Ale co nelze odpustit je nechutně podbízivý komentář (nemyslím pana Brzobohatého, ale text) snažící se hrát na emocionální strunu stejně, jako moderátoři telovizních novin. Absolutně nevyvážené a dokonce i hlavního nazi padoucha si našli (no samozřejmě že ne Nikoho z vrchního velení ale řadového důstojníka). Tohle NENÍ dokument, to je citové vydírání vydávající se za historickou pravdu (ač z drtivé většiny "správnou"). Jedna hvězdička za téma(23.6.2012)

 • Thomassi
  ****

  No tak nevidím důvod, proč to tu má tak slabé hodnocení. Mě to naprosto dostalo, až jsem měl mrazení. Ono to má nádech dokumentů BBC. Je to pojato jako dokument, ale vše je doplněno hranými záběry. Příběh je vyprávěn Radoslavem Brzobohatým, který mluví za Jana Pavliše, svědka těch strašných událostí, které následovaly po atentátu na Heydricha. A mluví to z úctou, až strachem, který je i po tolika letech stále v nás, a tím na mě velice zapůsobil. Celý příběh má spád, v některých místech dokonale vygradovaný. Jediné, co bylo až na amatérské úrovni, byly dialogy herců. Jakoby se jim do toho nechtělo, jakoby to četli a tím to pak vypadá jako odříkání nějaké básničky a nepůsobí to přirozeně. Ale jinak naprosto skvělý dokument, který připomíná, k čemu války, která dělá z lidí bestie.(4.12.2010)

 • SOLOM.
  ***

  U podobných dokumentů (ať už hraných, nebo klasických) na mne vždy zapůsobí hlavně jejich obsah. Je jasné, že většině zdejší omladiny historie (a především její temná stránka) toho moc neříká, ale zvěrstva jenž se nejen u nás v republice děli nejdou jen tak smazat. O Ležácích jsem toho dosud moc nevěděl, taky znám spíše příběh Lidic, ale ani tentokrát mne to nenechalo klidným. Je pravda, že herecké výkony byli hodně chabé a nelze si nevšimnout přehrávání většiny osazenstva (mrkající mrtvoly usmívající se do kamery, atd…).(5.9.2012)

 • Nach
  ***

  Hraný dokument, u kterého si spíše než příběhové stránky cením faktických informací, neboť jsem dodnes o Ležákách slyšel velice málo (Lidice je přece jenom zastínily). Zbytek tohoto dokumentu bohužel nepůsobí tak, jak by měl a potápí ho snaha neherců hrát dramatický, tragický, válečný příběh. Přesto jsem rád, že toto dílo bylo natočeno a že se na osud této osady nezapomnělo. Za to tvůrcům rozhodně patří velký dík. 60%(23.6.2012)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace