Ležáky 42

Dokumentární / Drama / Válečný

Česko, 2010, 90 min

• MartinezZ

9.4.2011 ~ Smutné ohlédnutí za historií německého činění v obci Ležáky v roce 1942. Všechno vypálili, většinu postříleli a zbytek zplynovaly. Dost drsná odplata za život jednoho gestapáka. V papírové podobě to mohlo být zajímavé čtení, jako filmový skoro dokument by to za zpracování zasloužilo pár facek. ~ Bohužel, to je asi tak všechno, co k tomuto lze napsat. Historická fakta jsou smutná, ale tak to tehdy bylo. Dokumentu těžko vyčítat scénář, že. ~ Přesuňme se tedy ke zpracování a zamyšlení, jestli to vůbec stálo za to převádět do filmové podoby, resp. do tak ubohé filmové podoby. Pokud by to totiž zůstalo jen dokumentem, nebylo by faktům co vyčítat a dobovým záběrům a fotografiím jakbysmet. Bohužel, tady nějaké trdlo napadlo dokument i částečně hrát a dodat mu tak zřejmě nějakou dramatičnost. To byl hodně špatný nápad, protože na něco takového nebyly peníze. Všechno tak asi bylo placeno z mělkých vlastních kapes a zpracování je tak toho dalším smutným důkazem. ~ Méně jak televizní kvalita, tohle je dokonce něco jako kvalita amatérského DVD. Základy vznikaly v nějakém freeware video editoru. Herecké pokusy suplují místní ochotníci, kteří pravděpodobně nikdy nevystupovali jinde než doma před rodinou, zrežírovaná akce je až neskutečně dětsky naivní, to, co ochotníci vypouští z úst, bylo pravděpodobně dílem aktuální improvizace, a to vše podbarvuje mnohdy až neskutečně uši rvoucí hudba. Bohužel ani Radek Brzobohatý jako vypravěč tomu moc nepomohl. Jako herec je možná skvělý, bohužel ani jemu se stáří nevyhnulo a tak zůstává otázkou, proč zrovna on šel do něčeho, kde velice záleží na projevu a kde je tak stařecké šišlání patrnější, než kdekoliv jinde. Díky tomu není pořádně v některých chvílích rozumět, co vypravěč říká. ~ 2* za čistá přečtená/odšišlaná fakta o Ležákách, gestapáckých zvěrstvech a českých krysách. Bezkonkurenčních 0* za všechno ostatní. Jako dokument to bylo ke dnu potopeno právě tím ohavným filmovým pokusem/patosem.(1.5.2013)

Hraný dokument, u kterého si spíše než příběhové stránky cením faktických informací, neboť jsem dodnes o Ležákách slyšel velice málo (Lidice je přece jenom zastínily). Zbytek tohoto dokumentu bohužel nepůsobí tak, jak by měl a potápí ho snaha neherců hrát dramatický, tragický, válečný příběh. Přesto jsem rád, že toto dílo bylo natočeno a že se na osud této osady nezapomnělo. Za to tvůrcům rozhodně patří velký dík. 60%(23.6.2012)

• ecceHOMMO

Hraný dokument?....Akurát, že to hranie je ako keby v plienkach, dialógy sú úpadkové, a celkovo hrané scény sú nesmierne slabé a prázdne. Inak to je, ale s dokumentaristickými zábermi a časťami tohoto snímku. Tie sú aspoň na priemernej úrovni, ikeď mnohokrát s nedostačujúcimi údajmi a faktami.(17.1.2011)

• Tom_Lachtan

jsem ochoten ignorovat chabé herecké výkony u hraných pasážích, protože mají pouze ilustrační hodnotu. Ale co nelze odpustit je nechutně podbízivý komentář (nemyslím pana Brzobohatého, ale text) snažící se hrát na emocionální strunu stejně, jako moderátoři telovizních novin. Absolutně nevyvážené a dokonce i hlavního nazi padoucha si našli (no samozřejmě že ne Nikoho z vrchního velení ale řadového důstojníka). Tohle NENÍ dokument, to je citové vydírání vydávající se za historickou pravdu (ač z drtivé většiny "správnou"). Jedna hvězdička za téma(23.6.2012)

Poměrně pěkné, ale jsou tam spoustu nesrovnalostí... a ti herci-neherci...(29.7.2014)