Vše pro dobro světa a Nošovic

• USA All for the Good of the World and Nosovice!
všechny plakáty

Celovečerní dokumentární film ,,Vše pro dobro světa a Nošovic" je svérázným portrétem malé české vesnice, ve které - jak místní říkají - přistálo UFO v podobě kilometrové stříbřité továrny: korejská automobilka Hyundai. Z vesnice, která se proslavila především kysaným zelím a pivem Radegast, se tak stala průmyslová zóna - největší investice na zelené louce v historii ČR. Mnozí z majitelů polí, na kterých dnes automobilka uprostřed vsi stojí, však dlouho své pozemky prodat nechtěli. Donutil je až nátlak jejich sousedů a anonymní dopis, který odolávajícím sedlákům a jejich blízkým pohrozil smrtí. Filmaři se do Nošovic vrací dva roky po dramatických výkupech pozemků, v době, kdy továrna začíná chrlit levná auta a skrze sedm postav spřádají hravý i mrazivý portrét místa, které se náhle a nevratně proměnilo k nepoznání. - Ožívá tak sociální groteska o poli, na kterém rostou auta. (oficiální text distributora)

Tomas_PO

Téma dobrá, veď najväčšia investícia v histórii ČR - moderná zahraničná automobilka, zasadená do stredu tradičnej agrárnej dedinky s lokálnou krčmou je paradox na pohľadanie. No napriek snahe a množstvu venovaného času ma to proste nezaujalo. Možno lepší strih, iné rozhovory, či iná nosná dejová línia. Ale hovorca sa snažil, až mi ho bolo ľúto. ()

rene75

Líbilo se a byl jsem jeden z těch, kdo při dnešní preméře v Aeru po závěřečné reklamě na zelí nadšeně tleskali. Jen podle mne scházelo několik dalších pohledů: vyplatilo se nám postavit továrnu alespoň jako republice? Kolik to přinese do státní kasy? Jak fungují jiné pásové výroby v ČR (např. Škodovka). Proč se mělo stávkovat a jak to dopadlo? Kde končí opatření proti lenosti nekvalifikované pracovní síly a kde začíná překračování zákoníku práce? Není právě pásová výroba (ať je jaká chce) to, co posouvá průmysl kupředu? (viz Ford v USA). Není náhodou levné auto věc, kterou chceme víc než všechno ostatní? ()

Kačis

Jako Nošovjan, který celé dětství každý víkend jezdil na kole na chatu přes pole, kde teď Hyundai stojí, a který se odstěhoval po dostavění továrny stovky kilometrů daleko, pro mě tento snímek moc znamená. Jedno velké DÍKY. ()

MGTka

Tohle mě jen zaujalo, protože jsem už třetím rokem zaměstnancem v Hyundai..a musím dodat, že spokojeným zaměstnancem. Jinak 13tis platu se dávalo možná z úplného začátku provozu té fabriky. Holt jediné co se chce po člověku, tak aby moc nevyčuhoval z řady. Mě to přišlo jako docela slátanina. Myslím, že tak jak se chovali k Vítovi Klusákovi, by se chovala každá firma, o které by někdo chtěl natáčet takový dokument který má za úkol co nejhůře vylíčit situaci ()

naytsirk

Vždy se musím přemlouvat, než se podívám na nějaký dokument, ale u Nošovic to ani tak dlouho netrvalo. Byla to paráda ... ()

glsak

Klusák s chytrostí a vtipem sobě vlastním občas rád spojuje nespojitelné a vytváří umělé kauzy tam, kde nejsou. Nicméně buďme rádi, že ho tady máme. Buďme rádi, že si vypíná kameru, až když chce on. ()

wetrix

Přijde mi to slabé. Dost věcí je zkreslených aby se dosáhlo určitého skandalismu, nicméně lidé, kteří dělají na Hyundai na vyšších postech je snůška namyšlených arogantních debilů, kteří by jinde uplatnění nenašli. Kéž by s nima jednou vyjeli a bez vděku. Pan Klusák se snaží nahodit pohled tak rozdílný, až mi to připadá, jak kdyby srovnával hypermarket Makro postavený v brazilském pralese na okraji indiánského teritoria, kde nevstoupila civilizace. Chápu místní, že jim to nic neříká, ale 20 nasraných lidí nebo tisíce pracovních míst v regionu, kde není práce..... A ten kluk mi fakt přijde, že si za to může sám-mám z něho pocit takového ňoumy. ()

SpeedyL

Na dokument je film dost neobjektivní a vadilo mi tam spoustu zbytečných scén s "nevhodnými" výrazy a i časté dlouhé pocitové záběry do nikam. Dokument drobnou vypovídací hodnotu má, ale není nijak zjevná a hlouběji se může dotknout maximálně člověka s vazbou na Nošovice - 45%. ()

DJether

Kvalitní dokument, který je na první pohled hlavně o konfliktu "zelí vs. auta". Vynucené odkupy pozemků jsou hlavních tématem první poloviny snímku, mou pozornost však upoutala zejména ta část, věnující se provozu samotné automobilky. Již na první pohled bylo vidět, že plně mechanizovaná výroba se kromě sofistikovaných robotů týká zejména lidí. Věčně usměvavý Korejci jako by se snažili zakrýt celkově mizernou náladu v továrně, rozhovor s manželským párem pracujícím v automobilce by se dal parafrázovat slovy "je to špatné, ale co nám zbývá"... Další zajímavou postavou je jistě také mladík, který dostává výpověď, klasicky dohodou a se vzkazem: "Vítej v kapitalismu". Tomu celému kontrastuje skupina veselých Slovenek na místním poli se zelím. Škoda jen, že nám nebylo nabídnuto více ze života lidí z továrny, avšak jak bylo řečeno, jen pár lidí z Nošovic tam skutečně pracuje. Pak se však nabízí otázka, zda bylo skutečně nutné stavět tento obrovský komplex právě na tomto místě? ()

schindler

Těžko to nějak ohodnotit. Jako dokument u mě jednoznačně obstál a proto dávám 4 hvězdy. Ale sdílet reřisérův názor, že je lepší s partičkou veselých lidí sbírat na poli zelí, než fakčit jak černoch ve fabrice, nebudu. Z vlastní zkušenosti vím, že takových zaměstnání, kteří se řídí heslem ,,MAKEJ NEBO TÁHNI" je po česku mnohem víc a šéf nemusí bejt zrovna šikmookej. ()

PhantomPejvl

Nepochybuji o kvalitách pana Klusáka, ale myslím že film neukazuje realitu, ale to jak to vidí pan Klusák. Nevidí to že Nošovická automobilka zaměstnává stovky lidí z celého kraje. Jak to vím? Jsem tady zaměstnán od začátku. A není to tak hrozné jak říkal ten Ondra co ho vyhodili. Můj názor je, že tento dokument je zmanipulovaný. Brojí proti Hyundai. ()

Shaman::..

Po nepříliš povedeném Českém míru ukazuje Vít Klusák, že Český sen nebyla náhoda. Krásný kontrast manufakturní práce ve fabrice oproti farmářské práci na poli. Vtipné scény, skoro jak od Formana:-) ()

Maude...

Rozpačitý začátek dokumentu je vystřídán záběry a názory, od kterých už se lze těžko odtrhnout. Ale jak jsem tak nad vším, co se v Nošovicích dělo, přemýšlela, tak jsem si říkala, zda k tomu lze po shlédnutí tohoto filmu zaujmout objektivní postoj. Dokument je hodně tendenční a natočený se stejnou arogancí s jakou byla postavena automobilka v Nošovicích, ale možná právě to byl záměr… ()

montel

Malá vesnice Nošovice na Severní Moravě se musí smířit s tím, že jim tam korejci hodlají postavit automobilku. Odkoupili proto jejich pole a to někdy za velmi dramatických okolností. Zaměstnanci jsou týráni nesmyslnými předpisy a šikanou. Proti společnosti Hyundai jsou uavelny žaloby. To vše uvidíte v tomto dokumentu, který se natáčel přes pět let...Do Nošovic to mám kousek, takže jsem se hrozně rád na tento dokument kouknul. Musím říct, že bych tam teda pracovat nešel. Ten klučina, který se nebál vystoupit jako jediný zaměstnanec před kameru a stěžoval si, je svým způsobem hrdina. Jinak je film docela nudný. Chápu že filmaři chtěli ukázat, že peníze znamenají hodně a jak jednoduše dostala továrna přednost před polem, ale koukat na to jak babky trhají zelí mě fakt nebavilo. Scény z automobilky jsou daleko povedenější. 50% ()

vojacekr

Dokument, který podtrhuje kontrast obyčejného vesnického člověka s rukama od hlíny a nadnárodního koncernu automobilky v podobě nenasytného dravce, který jde po své kořisti i přes mrtvoly. Pravda, že je divák dokumentem trochu směrován do kouta, protože automobilka je ta zlá a nošovičtí ti hodní, ale všichni si za to můžou tak trochu sami. Pracovník automobilky č. 27 je pokrytec a bezpáteřní měňavka. Režie, kamera a "příběh" na výbornou. Zvláštní pozornost zasluhuje mimořádně trefná a podařená hudba. Třešnička na závěr po titulcích je originální a tleskám. Nošovické zelí, každého rozveselí. ()

motyka52

Pokud přijmete fakt, že ten dokument očividně není zcela vyvážený, pak se budete dívat na opravdu zajímavé, emotivní i zábavné dílko. Klusák má cit pro záběr a vystižení absurdity. Dokonce si myslím, že si klidně mohl odpustit doslovné excesy typu prasečí hlavy s prachama v mordě nebo fotbalu se zelím. Ale když už jsme u toho zelí - když vydržíte, dostanete potitulkovou scénu, na kterou všechny ty Marvely koukají z uctivé vzdálenosti. ()

maaca

Chvílemi melancholický, chvílemi vtipný dokument o boji zelí proti autům, hrdinství proti pohodlnosti a ubohých dělníků proti zlému zaměstnavateli. Film o tom co se stane, když se na poli uprostřed Beskyd zjeví korejská automobilka. Skvělá kamera, povedení aktéři i příběh. Informační hodnota dobrá, ale nedonutilo mě to nějak hlouběji se nad problémem zamyslet. ()

corax8

Dostal jsme co jsme čekal. Zanícený způsob vyprávění a šťourání se v tématu, až to bolí. Mylsím, že se z toho vytěžilo co se dalo. ()

norionn

Dokument je tak na 4* s přehledem. Ovšem pátou přidává opravdu povedená reklama na zelí v úplném závěru po titulcích. Nebudu prozrazovat pointu, jen řeknu, že je velice vtipná a trefná. ()